Všemi póry

Česnek obsahuje intenzivní směs velmi účinných látek, které rostlině dodávají charakteristický pronikavý pach (pro někoho vůni) a typickou pálivou chuť. Česnek se skládá z jednotlivých stroužků, které jsou obaleny podobně jako cibule slupkou. Jestliže jíme jídlo s česnekem není česnek cítit pouze z úst, jeho aromatické látky se dostávají rychle do krve, které zčásti vydechujeme plicemi a propouštíme kůží. Nejintenzivněji působí, pokud je čerstvě prolisovaný nebo pokrájený v zeleninovém salátu. Jestliže naopak česnek upravíme při vysoké teplotě, například na pánvi, stává se jeho jinak intenzivní vůně neutrální.

Zdroj: Youtube

Ochrana proti bakteriím a virům

Česnek obsahuje 0,1 – 0,3% česnekové silice s účinnou sirnou látkou alliinem, dále hormony, vitaminy, minerály a také značné množství jódu. Při látkové přeměně se alliin štěpí na bakteriálně účinný allicin, což je velmi účinné antibiotikum. Ne nadarmo se říká, že česnek je přírodním penicilinem.

Jak už jsme si řekli, účinné látky z česneku se dostávají velmi rychle do krve a odtud pak k buňkám, takže jeho léčivé substance se po těle šíří velmi rychle. Uvádí se, že v krevním oběhu rozproudí látkovou přeměnu, omlazuje a také zeštíhluje.

V přírodní medicíně se používá jako podpůrný prostředek proti různým infekčním onemocněním, ale také při zvýšeném krevním tlaku, pro svůj vysoký obsah jódu také při arterioskleróze a při střevních kolikách, zácpě nebo nadýmání.

Bezpečný nákup

Česnek bychom měli nakupovat bez zelených výhonků a hnědých skvrn. U nás se sbírá hlavně v červenci a v srpnu, v okamžiku, kdy natě uvadají. Na účinné látky jsou nejbohatší čerstvé česnekové stroužky. Česnek uchováváme v chladném, temném, suchém a relativně dobře větratelném místě, tak aby nám vydržel i několik měsíců. Oloupaný česnek si můžeme zmrazit, usušit nebo ho zapracovat do česnekové soli.

Kam s ním?

Stroužky česneku můžeme pokrájet najemno nebo prolisovat. Používáme ho nejčastěji do různých marinád, polévek a pokrmů s výjimkou těch sladkých. Bez česneku se neobejde žádná bramboračka, mletá masa, bramboráky, karbanátky, a hlavně skopové maso.

Jestliže máme nejraději syrový, měli bychom ho zajídat pšeničnými a ječnými výrobky. Prý působí neutralizačně.

Česneková polévka Balkán – zabiják chřipky (pro 2 - 4 osoby)

  • 4 stroužky česneku
  • 500 ml vody
  • 2 plátky toastového chleba
  • 1 PL olivového oleje
  • 1 kostka bio bujónu
  • 1 PL slivovice

Toast pokrájíme na kostičky a krátce opečeme na oleji. Přidáme prolisovaný česnek. Přivedeme k varu vodu, do které jsme vmíchali kostku bujónu. Opečený chléb a prolisovaný česnek přidáme spolu se slivovicí do polévky a podáváme.

Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov