Co to je mikrobiom
Co si přesně představit pod pojmem mikrobiom? Podle odborníků z České mikrobiomové společnosti se tímto pojmeme se označuje soubor všech mikroorganismů, tedy eukaryot, bakterií, archaeí a virů, osidlujících určité prostředí. Jedná se o soubor zdraví prospěšných ale i patogenních mikrobů, které nás v případě rovnováhy posilují ve zdraví, v případě nerovnováhy, takzvané dysmikrobie naopak naše zdraví oslabují až ohrožují.
Laktobacily – hlídači vaginální pohody
Mikrobiom představuje unikátní kombinaci, která je pro každého člověka jedinečná jako otisk prstu. Liší se nejen u každého konkrétního člověka, ale i na jednotlivých částech lidského těla.
Také vagína hostí pestrou sbírku mikrobů, mezi nimiž dominují laktobacily.
Laktobacily jsou bakterie, produkující dvě látky – peroxid vodíku a kyselinu mléčnou, které ovlivňují poševní pH. Pokud je laktobacilů v pochvě dostatek a vše funguje, jak má, je hodnota pH pochvy 3,8 až 4,5, tedy kyselá. Kyselost v pochvě představuje obranný mechanismus před vznikem mykózy, bakteriální vaginózy a dalších vaginálních infekcí.
Snadno narušitelná rovnováha
Vaginální prostředí je ovšem křehké a jeho rovnováha není samozřejmá. Bakteriální osídlení v pochvě mohou narušit přirozené faktory, jako je menstruační cyklus, ale i vnější okolnosti, zejména antibiotická léčba, sprchové gely, voňavý toaletní papír, menstruační pomůcky i sexuální partner, jehož bakterie vstupují při styku do pochvy.
Narušení rovnováhy mikrobiomu se ve výsledku nejčastěji projevuje jako svědění, pálení, výtok nebo otok, které jsou obvykle příznakem vaginální mykózy.
Dejte pozor, kde se koupete
Jedna z hlavních letních aktivit, která zapříčiňuje vznik gynekologických potíží, je koupání. „Při koupání v bazénech a vířivkách hrozí riziko nedostatečně hygienicky upravené vody, což může vyvolat vznik vaginální infekce. Dále jsou to možné hypersenzitivní alergické reakce na chemikálie používané k úpravě vody. Za velmi rizikové považuji koupání v nádržích, z důvodu výskytu sinic,” říká MUDr. Petra Filová z kliniky Health+. Naopak nejméně rizikové je podle gynekoložky koupání ve slané bazénové vodě a v moři.
Jak pomoci vagíně zůstat zdravou
Přispět k vaginální pohodě můžete, když nebudete dlouho zůstávat v mokrých plavkách, protože vlhké prostředí je živnou půdou pro bakterie.
„Také sprchové gely a mýdla narušují pH pochvy, proto je vyměňte za vhodnější intimní gely bez vůně, ideálně s obsahem kyseliny mléčné, která pomáhá udržovat správné kyselé pH,“ říká Petra Šlachtová, expertka na intimní péči značky Gynella. Důležitost správného výběru prostředků intimní hygieny potvrzuje i anglická studie o roli ženské intimní hygieny pro vulvovaginální zdraví https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7789027/.
Po sexu utíkejte do koupelny
Prezervativy pomáhají chránit nejen před sexuálně přenosnými chorobami, ale i před přenosem bakterií, které mohou narušit vaginální mikrobiom. Nezapomínejte na návštěvu toalety a mytí intimních partií po sexu. Vyhněte se, pokud možno, používání spermicidů a lubrikačních gelů, které narušují poševní pH.
Zařaďte do jídelníčku probiotika
Konzumujte potraviny s probiotiky, jako jsou jogurty s živými kulturami, kefír a kysané zelí. Omezte sacharidy, zejména cukr, které mohou podporovat růst kvasinek a dalších patogenních bakterií.
Vagína a střeva jsou spojité nádoby
V rámci prevence obtíží nebo po léčbě vaginální mykózy můžete využít poševní probiotika ve formě čípků a globulí. Jejich účinek na udržení zdravé rovnováhy vaginálních bakterií potvrzují různé studie. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1523530/ „Už se hodně vžilo, že při užívání antibiotik, lékař nebo lékárník rovnou doporučí probiotika, která pomáhají předcházet průjmu nebo jiným obtížím spojených s léčbou. Ale že vaginální a střevní mikrobiom jsou spojité nádoby, že antibiotika třeba na angínu postihnou i pochvu a že je vhodné nasadit vaginální probiotika po léčbě antibiotiky, o tom se ještě moc nemluví,“ zdůrazňuje gynekoložka Kristýna Koutná.
Gynekoložka radí, jak sestavit balíček první pomoci
Aby letní dny nepokazili intimní potíže, doporučuje doktorka Petra Fialová mít s sebou vždy takzvaný balíček první pomoci: „Po koupání či po styku s krátkodobým partnerem je vhodné ihned použít vaginální výplach. Následně je možné zavádět obyčejné boraxové globule, nebo například preparát s obsahem hyaluronové kyseliny, která léčí většinu běžných patogenů a podporuje regeneraci poševního prostředí.“
Lečte nejen sebe, ale i partnera
Vhodné je léčit okamžitě i partnera, který by měl mít vždy po ruce minimálně antimykotickou mast. Pokud nepomáhají volně prodejné preparáty, je určitě nutné vyhledat gynekologa.
Zdroje:
https://www.mikrobiom-cms.cz/pacienti-a-laici/
Tisková zpráva společnosti Heaton
Tisková zpráva Kliniky Health+