Všechno je jinak
Ono se tak nějak všeobecně má za to, že zdravé lidské tělo funguje jakoby na povel. Když dojde ke vzrušení, vulva zvlhne a penis se ztopoří. Pokud to tak nemáme, upadáme do depresivních stavů a lékaři naše potíže označí jako dysfunkce. Když se pak ale udělá vědecká studie na téma fyziologických odpovědí těla na sexuální podněty, zjistíme, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. Emily Nagoski například ve své knize Come as you are zmiňuje výzkum, při kterém byly monitorovány genitálie přítomných žen, zatímco jim byla promítána nejrůznější videa. Zjistilo se, že prokrvení a zvlhčení pochvy a vulvy se u velké části žen dostaví téměř při každém videu, které zobrazuje něco souvisejícího se sexem. A to i v případě, že daná scéna divačku nijak nevzrušuje. U jiných žen se oproti tomu nedostavila reakce žádná, přestože je videa mentálně vzrušovala.
Lubrikace genitálií je totiž složitější, než se zdá. Nezáleží jen na vzrušení, ale především na podvědomých mechanismech a reflexech těla. Například takový stres, kterým trpíme víceméně všichni, může výrazně blokovat přívod krve do malé pánve, takže můžeme mít dole „Saharu“, přestože se cítíme nadmíru vzrušeni.
Tisíc a jedna příčina
Pokud jste zažili diskomfort, drhnutí, pálení, či dokonce bolest při průniku do pochvy (pohlavní styk, masturbace, zavádění menstruačních pomůcek, vyšetření u gynekologa apod.), je možné, že trpíte suchostí pochvy právě vy. Zachovejte ale klid. Čas od času se to může stát každému, a proto je vždycky fajn mít po ruce kvalitní lubrikační gel. Jestliže však podobné obtíže zaznamenáváte již delší dobu, je načase si položit otázku, co by za nimi mohlo být. Nejčastější příčiny suchosti pochvy uvedu níže, pokud jste ale na pochybách, neváhejte se obrátit na svého gynekologa.
· Hormonální změny. Změny v provlhčení genitálií jsou přirozenou součástí cyklu a největší množství sekretu se objevuje kolem ovulace. Pokud ale trpíte jakýmikoli hormonálními výkyvy, je možné, že v nějaké fázi vaše vagina postrádá důležitou vlhkost kompletně. Nejenže je to nepříjemné, sušší vagina je zároveň náchylnější k poranění a infekcím.
Co s tím? Kontaktujte svého gynekologa nebo praktického lékaře a nechte si vyšetřit hladiny svých hormonů. Náš endokrinní systém má obecně rád zdravý životní styl, pravidelnost a dostatek odpočinku. Podpořit ho můžeme různými bylinnými čaji nebo třeba hormonální jógou.
· Těhotenství, kojení a menopauza. Tento bod souvisí s předešlým, jelikož v době mateřství a přechodu se nacházíme na hormonální horské dráze.
Co s tím? Používejte lubrikační gely nebo speciální čípky pro okamžitou úlevu a podpořte své tělo, aby lépe zvládlo tato těžká období.
· Stres. A pořád je to o hormonech. Při stresu se nám z kůry nadledvin vyplavuje hormon kortizol, což je normální a v pořádku. Když ovšem trpíme stresem dlouhodobě, produkce kortizolu probíhá na úkor výroby progesteronu, který je klíčový pro náš cyklus. A nerovnováha je na světě. Stresové reakce v těle zároveň blokují vzrušení a prokrvení pánevních orgánů, protože prostě nemůžeme utíkat před tygrem a zároveň si užívat sexuální stimulaci. Lidské tělo takhle nefunguje.
Co s tím? Zařaďte relaxační cvičení, pohyb, meditace nebo třeba masáže a spěte denně alespoň 7–8 hodin. Soustřeďte se na kvalitní výživu a zvažte pravidelné užívání hořčíku, kterého má většina populace nedostatek. Rozhodně není od věci návštěva psychologa.
Problém může být také ve vztahu s vaším partnerem, protože hladiny stresu zvyšuje i to, když se s někým necítíme ve své kůži nebo když v nás bublají nevyřešené konflikty.
· Léky. Některé léky, které užíváme, mohou výrazně ovlivňovat náš sexuální život. Mezi takové se řadí např. antidepresiva nebo hormonální antikoncepce. Na vlhkost pochvy mívá vliv také řada nemocí včetně diabetu.
Co s tím? Své potíže proberte s předepisujícím lékařem, který navrhne vhodnou alternativu. Nezapomínejte na preventivní prohlídky.
· Nevhodná hygiena a péče. Používání mýdel, gelů či vlhčených ubrousků, mytí vaginy zevnitř nebo nedostatečná hygiena po sexu snadno rozhodí vaginální mikroflóru a způsobí mimo jiné i potíže s lubrikací.
Co s tím? Vagina je samočisticí orgán – tu je třeba při mytí nechat být. Myjeme pouze vulvu, tedy Venušin pahorek, velké a malé stydké pysky, klitoris a poševní předsíň, kde se nachází vchod do pochvy a také ústí močové trubice. Ideálně pouze teplou vodou; pokud trváte na intimních gelech, aplikujte je pouze na místa, kde není sliznice (Venušin pahorek a velké stydké pysky).
· Nedostatek vzrušení. Celkem jasná příčina, kterou si ale nemusíme vždy uvědomovat. Komunikujete s partnerem či partnerkou o svých erotických fantaziích a tužbách? Nestydíte se svléknout? Záleží tomu druhému na vašem potěšení? A víte vůbec, co vás skutečně nažhaví? Nejdete moc rychle do akce?
Co s tím? Udává se, že vagina potřebuje okolo 20 minut, aby se díky vzrušení a předehře prokrvila, uvolnila a zvlhčila. K tomu je třeba pocit bezpečí, mentální uvolnění a vzrušivé podněty. Pokud nevíte, jak toho dosáhnout, pomůže jedině objevování a zkoušení nových věcí. Inspiraci mohou poskytnout erotické filmy, videa nebo knížky, uvolnění masáž od partnera, příjemné prostředí, dostatek soukromí nebo třeba dechová cvičení. Mnoho žen nedá dopustit na erotické pomůcky, konkrétně především masážní hlavice a podtlakové stimulátory klitorisu.
Ať už je příčina vašich potíží jakákoli, nezapomínejte, že v tom nejste sami. A že se není za co stydět. Žijeme (pravděpodobně) jen jednou a všichni si zasloužíme sexuální potěšení té nejvyšší kvality.
Zdroj:
autorka je certifikovaný sex kouč
https://www.nhs.uk/conditions/vaginal-dryness/