„Randění pro muže je jako platit za pracovní pohovor.“
„Vzdal jsem se randění, protože už mě unavovalo, že jsem se musel cítit jako bankomat a zároveň jako terapeut.“
„Na mužích není nic špatného. Přicházejí na to, že jim ženy nestojí za to, aby se s nimi trápili.“
To je výčet nejčtenějších komentářů pod videem na Youtube známého novináře Michaela Smerconishe, který ve svém pořadu na CNN uvádí výsledky průzkumu. Na jeho základě je více než jasné, že se oproti předchozím generacím dnešní mladí lidé vymykají. A jsou to především muži, kdo zahýbal statistikou.
Většina mladých mužů je singl, většina žen ne
63 procent mužů do 30 let a 34 procent žen je singl. Jak mohou být čísla, tak rozdílná. Mladší ženy randí se staršími protějšky nebo mezi sebou a stále mají zájem o klasické setkávání se tváří v tvář. Mladí muži sedí doma osaměle u internetu, kde jim porno nahrazuje sexuální život a výzkum říká, že celá třetina z nich neměla v posledním roce žádný sex.
To celé signalizuje rozklad společenského, romantického a sexuálního života u mužů mladších 30 let. Muži ve věku 20 let jsou častěji než ženy ve věku 20 let romanticky nevázaní, sexuálně neaktivní, bez přátel a osamělí. Stojí v čele epidemie úpadku manželství, sexuality a vztahů. Dostáváme se tak do krizi, kdy jsem od sebe odpojení a jediným pojítkem jsou už jen sociální sítě? A proč muži rezignovali?
Feminismus a stále silnější ženský hlas jim vzal patriarchální postavení, které bylo dříve automatické. Stále více žen má vysokoškolské vzdělání, vydělává více peněz a muži jsou vyřazeni z rovnice. Ženy už nemusí být vdané a závislé na svém živiteli. Problémem je, že někteří muži byli vedeni k myšlence, že musí projevovat tradiční mužnost, aby přilákali ženu, a nyní jsou zmateni, kým mají být. Tak se rozhodli, že zahořknou a budou předstírat, jak jim stav bez žen vyhovuje.
Ženy jsou unavené ze své stereotypní role terapeutek na plný úvazek pro citově vzdálené muže. Chtějí partnera, který je emočně otevřený a empatický, tedy pravý opak odvěkého mužského ideálu. Není překvapivé, že úbytek vztahů jde ruku v ruce s úbytkem sexu.
Pro muže to je dnes těžší
Muži poukazují na to, že randit nebo s někým chodit v dnešní době je náročné a volí raději jednoduší cestu, která jim ve výsledku vyhovuje víc.
Možná vy ze starší generace pamatuje na klasické seznamování, kdy se vám líbila nějaká žena na ulici, vy jste ji oslovili a buď to vyšlo nebo ne. Zejména na Západě tohle „organické“ seznámení v práci nebo venku zabila korektnost. Strach mužů, že budou potom popotahováni za nevhodné a predátorské chování je drží zpět. Není výjimkou, že v dnešní době najdete narativy jako „oslovení ženy na veřejnosti je nepřípustné.“ Zároveň se mladí muži bojí odmítnutí. Generace jejich otců byla v tomhle směru přeci jen odolnější.
Jejich načaté sebevědomí zároveň ničí seznamovací aplikace. Když si na ní založí profil žena, dostane během pár dní stovky zpráv, muž bude jen paběrkovat a musí doufat, že když nějaké ženě napíše, tak ve velké konkurenci, spíš z pohledu kvantity než kvality, nezapadne.
Vypadá to, jako by mladí muži sabotovali sebe sama. Například jednatřicetiletý Peter z Velké Británie měl k pohlavnímu styku několik příležitostí. "Asi desetkrát až patnáctkrát jsem byl v situaci, kdy jsem měl pocit, že sex je nevyhnutelně na spadnutí, a sabotoval jsem to," říká. Při třech z těchto příležitostí se pokusil o penetrační sex, ale nedotáhl ho do konce. Před výlukami Covid-19 se nebránil setkání se ženami, ale nikdy se necítil pohodlně být sám sebou. "Myslím, že jsem velmi plachý a v průběhu let se mi to podařilo překonat tím, že jsem si na veřejnosti nasadil masku," říká. "Když se snažím udělat dojem na dívku, buď přímo zalžu, nebo naznačím, že jsem v posteli docela zkušený, a pak mám strach, že si všimnou, že nejsem, když na to skutečně dojde, takže se sabotuju."
Muži mezi 20 a 30 lety se rozhodli se pro cestu menšího odporu, kde nehrozí riziko ztrapnění se nebo selhání. U internetu jim nehrozí, že selžou, nikoho nezajímá, jestli mají pupek a nemusí se nijak snažit být empatičtí a komunikativní. Byť sledování porna sebevědomí ještě nikomu nezvýšilo, ba naopak. Výsledkem je, že dochází k velké proměně na vztahovém poli, kdy ženy cválají kupředu a muži se uzavřeli do sebe.
V Česku jsme na tom podobně
Výše uvedená čísla se sice týkala USA, ale průzkumy u nás vykazují podobné výsledky. Podle tuzemského průzkumu CZECHSEX 5č,4 procent mladých mužů nemělo nikdy sex. „Frekvence sexuálních aktivit se snižuje s věkem. I mezi současnými mladými lidmi, ale zůstává překvapivě nízká,“ uvádí garant výzkumu profesor Martin Weiss.