#1: vagina se musí mýt, aby nesmrděla
Kde začít? Vagina se nemyje vůbec. Je to samočisticí orgán, který má vlastní kyselé prostředí, tzv. vaginální mikroflóru, udržované činností bakterií rodu Lactobacillus acidophilus. Pokud bychom si vaginu myly zevnitř, narušovaly bychom její přirozené prostředí a ona by pak byla náchylnější k patogenům. Myjeme pouze vnější pohlavní orgány čili vulvu: Venušin pahorek, velké a malé stydké pysky, klitoris a okolí ústí vaginy a močové trubice.
Vagina navíc nemá vonět po růžích. Ani po medu nebo jahodách. Má vonět jako vagina. To může znamenat slabší či intenzivnější sladkokyselou nebo lehce kovovou vůni, která je u každého trochu jiná. Není dobré se ji snažit přebíjet parfémy nebo deodoranty, třebaže jsou označené jako „intimní“. Tím si své genitálie akorát tak podráždíte. Pokud máte pocit, že vaše vulva zapáchá nebo je cítit jinak než obvykle, svěřte se svému gynekologovi.
#2: potřebujeme intimní mycí gely
Ještě jeden velice důležitý bod týkající se intimní hygieny: nepotřebujeme žádné speciální gely. Výrobci těchto produktů se pochopitelně snaží vydělat na něčem, co si ženy ideálně budou kupovat celý život a co budou denně používat. A tak nám prostřednictvím reklam jasně dávají najevo, že „tam dole“ smrdíme a že samotná voda nestačí.
Jenže stačí a úplně bohatě. Teplá voda je pro vulvu to nejlepší a potvrdí vám to naprostá většina lékařů (pokud nespolupracují s firmami tvrdícími opak). Minimálně na slizniční části přirození by mýdlo vůbec přijít nemělo, a když už, tak určitě ne na denní bázi. Venušin pahorek, velké stydké pysky a hráz mýdlem mýt lze, není k tomu však potřeba žádné speciální. Jako jediný rozumný důvod, proč si takový gel koupit, vidím mytí menstruačního kalíšku nebo přepírání menstruačních kalhotek.
#3: větší pysky značí promiskuitu
A už jsme u těch pysků. Když jsem byla malá, zjistila jsem, že mám jeden malý pysk delší, než druhý. Vyděsila jsem se a začala se za ten kratší pravidelně tahat, abych docílila stejné délky. Co myslíte, povedlo se? Jasně že ne, delší pysk mi plápolá ve větru dodnes a jsem s tím úplně v pohodě. Pochopila jsem totiž, že rozměry jednotlivých částí vulvy jsou dané geneticky a každá z těch miliard po celém světě je zcela jedinečná. A také ve své jedinečnosti nádherná, dokonalá tak, jak je.
Bohužel jsem se už mnohokrát u příspěvků na sociálních sítích týkajících se tvaru vulvy setkala s hloupými řečmi typu „ta jich měla asi hodně“, „vypadá jak kebab přejetý náklaďákem“ nebo „co se jí to stalo?“… Těžko říct, jestli za to může nedostatek sexuální výchovy (rozhodně) nebo přemíra běžně dostupného mainstreamového porna (rozhodně taky), tristní je tu každopádně jak zoufalý nedostatek informací o ženském těle, tak absolutní lhostejnost k pocitům ostatních, které mohou zmíněné věty zasáhnout.
Zajímavé je, že když má žena pravidelný sex jen s jedním partnerem, pysky se podle komentujících „odborníků“ nevytahají.
#4: lékař či zkušený milenec pozná, která je ještě panna
Jenomže nepozná. Dnes už víme, že panenská blána není až na výjimky opravdová blána, nýbrž slizniční prstenec okolo vaginálního vchodu, který může mít mnoho tvarů a velikostí a který může i zcela chybět. Lékař a milenec tedy mohou hádat, nemohou nicméně s jistotou říct, jestli daná osoba už takzvaně „přišla o věneček“, nebo ne. Panenství je navíc pouhým sociálním konstruktem, který hodnotí ženy na základě toho, jestli už měly penetrační sex s mužem. Jako by penis snad disponoval kouzelnou schopností měnit lidskou hodnotu. U pánů se „ztráta panictví“ zdaleka tolik neřeší a v úvahu se neberou ani jiné formy sexu, jako je orální, anální nebo třeba lesbický sex.
#5: ženy masturbují nejraději zasouváním předmětů do vaginy
Další věc, ve které nám pornoprůmysl lže. Pouhá 2 % žen si při sebeuspokojování vždy nebo nejčastěji stimulují vaginu*. Celé tři čtvrtiny dotázaných si dráždí vždy nebo nejčastěji pouze klitoris (a 23 % kombinuje klitoris a vaginu nebo anální otvor), což je pravděpodobně více, než by odhadoval průměrný heterosexuální muž. Přestože v pornu jde pořád hlavně o strkání něčeho někam, v reálném životě to takhle nefunguje. Náš hlavní sexuální orgán je klitoris, stejně jako je hlavní sexuální orgán mužů penis. Vždyť se taky během nitroděložního vývoje tvořily ze stejného základu.
Zdroj?
* osobní instagramový průzkum @hrackypodlekacky
https://www.purplle.com/magazine/article/8-vagina-myths-we-need-to-set-straight
https://www.bbc.co.uk/programmes/articles/4NNBLLfQjg0wz6sXGgB3k5v/debunking-vagina-myths