Vibrátorů je dnes na trhu nepřeberná řada, stačí si jen vybrat. Minimalistické, barevné, skleněné, silikonové, voděodolné, se sametovým povrchem, na dálkové ovládání, na stimulaci klitorisu nebo třeba typ, který má až 105 typů vibrací. Novodobé pomůcky umožňují ale i propojení s mobilními aplikacemi, vzdálené ovládání, počítání spálených kalorií a tak dále. „I když se takto vylepšené hračky zdají lákavé, více než 80 % zákazníků je pořád konzervativních a technologické vychytávky nepreferují,“ vysvětluje Michal Večeřa, zástupce českého online sexshopu YOO.cz. Téma používání vibrátorů nemohlo chybět ani v legendárním seriálu Sex ve městě. V jednom z dílů si Miranda pochvaluje, že: „Muže už nepotřebuju ani na děti, ani na sex, jak jsem právě zjistila. Asi jsem se zamilovala.“ Samantha na ni spiklenecky mrkne, zato Charlotte je znechucená: „Vibrátor ti nezavolá, nepošle květiny a nepředstaví tě matce.“ Miranda se ale jen zasněně usměje a svým singl kamarádkám řekne: „Možná, ale aspoň vím, s kým budu mít svůj příští orgasmus. Vy to víte?“

První vibrátor z kostí a parohů

Už 500 let př. n. l. ženy hojně používaly tzv. olisbos, pomůcku ve tvaru mužského penisu sloužící k sexuálnímu uspokojení. Nejčastěji se vyráběla ze dřeva, kůže či kostí a parohů zvířat. Jako lubrikační gel v antice sloužil olivový olej. Antika byla obdobím válek, což často znamenalo dlouhé odloučení zamilovaných párů. Aby prý vojáci odcházející do boje pomohli svým milým vydržet bez intimností, věnovali jim právě olisbos.

 Rozkoš mezi pyramidami zajistilo hejno rozzuřených včel

Jeden starodávný mýtus o egyptské vládkyni Kleopatře praví, že právě ona vynalezla první vibrátor. V době jejího života (69–30 př. n. l.) samozřejmě lidé neznali elektřinu. Rozkoše chtivá panovnice prý používala vydlabanou tykev úzkého tvaru, do které zavřela hejno rozzuřených včel.

Hysterie se léčila masturbací

Ve starověkém Řecku a Římě byla sexualita velmi důležitou součástí života. Lékař Hippokrates například jako první v dějinách popsal nemoc jménem hysterie. Za nejdůležitější orgán ženy považoval hysteru neboli dělohu. Věřil, že při nedostatku sexu může děloha začít putovat po celém těle, což způsobuje obtíže. Jako léčbu Hippokrates pacientkám doporučoval ukojení jejich pohlavního pudu, například pomocí dilda, i když tehdy se tak této pomůcce ještě neříkalo. Název dildo se začal používat až v renesanci, která měla otevřenější přístup k intimitě, obracela se zpět k antice a vracela k odhalování lidského těla. Původ slova dildo byl od „diletta“, což označovalo rozkoš.

První vibrátor na elektřinu

V roce 1869 se v USA objevil první vibrátor na parní pohon nazvaný „Manipulator“. Parní motor tohoto monstrózního zařízení se skrýval v samostatné místnosti, zatímco pohybující se dildo vykukovalo otvorem ve stěně ve vedlejším pokoji. Někdy po roce 1880 vytvořil anglický lékař J. M. Granville první elektromechanický vibrátor a otevřel tím historickou kapitolu trvající dodnes – využití elektřiny pro pohon erotických pomůcek. Původně však jeho přístroj sloužil jako prostředek uvolnění mužských svalů. Viktoriánské období ale bylo značně prudérní a ženy mohly dělat jen málo věcí kromě role cudné hospodyně. Často ani nefungoval sex v dohodnutých manželstvích, což samozřejmě vedlo k frustraci. A právě u žen takto otrávených Granville úspěšně používal svoji technologii pro terapeutickou masáž klitorisu, prezentovanou jako léčba hysterie. První osobní elektrický vibrátor pak byl patentován v USA roce 1902 firmou Hamilton Beach. Připomínal tvarem dnešní masážní hlavice a vlastně šlo o jednu z prvních domácích potřeb na elektřinu.

Průkopnice autoerotiky v Americe byla feministka

Během 15 let od uvedení prvního průmyslově vyráběného vibrátoru trh zaplavilo široké spektrum vibračních přístrojů poháněných tlakem, ruční klikou, nožním pedálem, proudem vody nebo napájených ze sítě. Vibrátory stále zůstávaly k dispozici pouze lékařům.

V roce 1973 proběhla v USA konference o sexualitě. Tady vystoupila před více než tisícovkou žen americká feministka Betty Dodson s přednáškou o masturbaci s poetickým názvem „Ženský genitál ve světle estetiky“. A otřásla světem většiny posluchaček, které ani netušily, jak jejich pohlaví vypadá. V rámci tohoto semináře předvedla také masážní strojek a veřejně obhajovala přínos vibrátorů v sexuálním životě.

První sexshop byl v Evropě

Když v roce 1964 v tehdejším Západním Německu letecká akrobatka Beate Uhse otevřela vůbec první sexshop na světě, nastartovala tím boom erotických pomůcek, který přetrvává dodnes. Na začátku se výrobci novodobých erotických pomůcek snažili, aby produkty co nejvíce napodobovaly vzhled lidských genitálií, a tak se na dildech rýsovaly naběhlé žíly. S profesionalizací celého odvětví začal být kladen důraz na kvalitu. V posledních deseti až dvaceti letech jsou levné plasty vytlačovány kvalitním lékařským silikonem, kovem nebo sklem. Velkou oblibu si získávají materiály věrně imitující lidskou kůži. Designu dnes vládne elegance a minimalismus.

Designérka novodobých vibrátorů a Venušiných kuliček

Průkopnicí v oblasti erotických pomůcek u nás je bezesporu mladá talentovaná designérka Anna Marešová. Ta ve své diplomové práci a poté pod svojí značkou Whoop.de.doo začala navrhovat intimní pomůcky, které jsou maximálně funkční, promyšlené, vytvořené z těch nejkvalitnějších materiálů a zároveň krásné na pohled. Unikátní design respektuje ergonomii, všechny produkty mají na dotyk sametový povrch bez viditelných svárů nebo zbytečných výčnělků, díky čemuž jsou zcela bezpečné a hygienické. Zkrátka minimalismus na jedničku, který si můžete klidně vystavit na nočním stolku, aniž by to pohoršovalo ostatní členy rodiny nebo návštěvu.

Novodobé technologie patří i do ložnice

Zlom v novodobé historii sexy hraček přináší období okolo roku 2010 a souvisí s dramatickým rozvojem chytrých telefonů. Některé produkty, jako třeba právě vibrátory, je možné přes bluetooth nebo wi-fi propojit s aplikací ve smartphonu, takže je může ovládat partner z jakéhokoliv místa na světě. Jiné dokážou třeba počítat sexem spálené kalorie nebo vrnět do rytmu oblíbené muziky. Ještě dál jdou hračky, jejichž vibrace nebo přirážení lze synchronizovat se scénou v erotickém videu. Že konečně padají tabu spojená s ženskou sexualitou, dokazuje stále se rozrůstající kategorie stimulátorů klitorisu – nejen vibrují, ale také sají nebo napodobují škádlení jazykem.

Masturbace přispívá k lepšímu zdraví i spánku

Proč bychom vůbec měli masturbovat? Vedle vyvrcholení to přináší i řadu dalších benefitů: autoerotika umí například ulevit od menstruačních křečí či bolesti hlavy, pomáhá odbourávat stres, dokáže nás uvolnit, odreagovat i příjemně „uložit“ ke spánku. Dokazují to i četné studie.

Zdroje:

https://www.yoo.cz/pruzkumy/pruzkum-masturbace-v-cr/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36646500/

https://whoopdedoo.love/blog-podcast/dejiny-vibratoru-and-vnimani-zenske-sexuality-1-dil?utm_source=ecomail&utm_medium=email&utm_campaign=2024_05_22_nove_blogy_online&utm_id=2024_05_22_nove_blogy_online&utm_term=35019&ecmid=10317

 

Zdroj: Youtube