STD vs. STI
V první řadě by bylo dobré si vyjasnit pojmy pohlavní infekce a pohlavní choroby. Pohlavní choroby (STD, sexually transmitted diseases) je pojem, který zná hodně lidí. Znamená nemoci v pravém slova smyslu, tedy s viditelnými příznaky. STI jsou ovšem sexuálně přenosné infekce, tedy původci nemocí v našem organismu, což je pro prevenci mnohem důležitější termín. Většina lidí totiž razí heslo, že k lékaři se chodí jen s příznaky. Problém je, že ne každá infekce se projeví hned a ne každá se projeví vůbec někdy, zatímco ji dotyčný vesele přenáší na další partnery. Proto je vhodné chodit pravidelně na testy.
Kam na testy?
Testy si můžete buď někde zaplatit, nebo je získat zdarma ve specializovaných centrech. Pokud řeknete, že jste měli rizikový styk, měli by vám je provést na každé dermatovenerologii nebo urologii na pojišťovnu. Také dárci krve musí být pravidelně testováni na pohlavní infekce.
Klasicky se testuje na:
· kapavku a chlamydie (alespoň 14 dní od posledního rizikového sexu) – z moči nebo výtěrem; pokud došlo k orálnímu nebo análnímu nechráněnému styku, provádí se také výtěr z patřičných míst,
· HIV, syfilis a žloutenku typu B a C (alespoň 3 měsíce od posledního rizikového styku) – odběry krve.
HIV si můžete nechat otestovat také na různých akcích, například letních festivalech, kam přijíždí mobilní testovací týmy, nebo v podobě domácích testů, které si provedete sami. Výsledek je jasný do 15 minut.
Co je to rizikový styk?
Jednoduše to je nějaká forma sexu bez patřičné ochrany. Penetrační vaginální či anální sex bez kondomu, orální sex bez kondomu nebo orální blány, manuální stimulace různých genitálií za sebou bez umytí ruky nebo pomůcky. Některé pohlavně přenosné infekce nezastaví ani kondom – mezi ty se řadí zejména HPV (lidský papillomavirus), kterým je dle odhadů promořeno 80 % populace. Protože jediná účinná ochrana před ním tkví ve stoprocentní sexuální abstinenci, doporučuje se preventivní aplikace nejnovější vakcíny, která chrání před devíti typy vysoce rizikových typů HPV (většina typů je méně riziková a buď nezpůsobuje žádné potíže, nebo vytváří genitální bradavice – ty jsou sice nepříjemné, nicméně nijak nebezpečné). Možné je si také zaplatit u lékaře DNA HPV test, který ukáže, kolik typů tohoto viru v těle máte.
A jak mít tedy co nejbezpečnější sex?
1. Zajděte si oba na testy. Nejjednodušší způsob, jak se „pojistit“ hned od začátku, zvlášť pokud s někým navazujete vážnější vztah. Pak už se můžete obávat „jen“ nechtěného otěhotnění.
2. Používejte kondom a orální blány. Kondom je jediná účinná ochrana před většinou pohlavních chorob, takže by měl být při penetračním sexu s novým partnerem samozřejmostí. A taky u spousty párů bývá, jenže na orální sex se stále tak nějak zapomíná – jako by snad žádné riziko nepředstavoval. Víte ale, že například taková kapavka může snadno způsobit zánět hrdla a vysoce rizikové typy HPV dokonce jeho rakovinu?
3. Po sexu se umyjte a vyčůrejte. Toto je prevence zejména močových infekcí, ale celkově hygiena snižuje riziko přenosu patogenů.
4. Užívejte si za střízliva. Alkohol, drogy a další omamné látky nás zbavují zábran a mohou způsobit, že na jakoukoli ochranu tak nějak zapomeneme. Důsledky si ovšem můžeme nést do konce života.
5. Zkuste dry humping. Všechny aktivity nemusí zahrnovat výměnu potenciálně nakažlivých intimních sekretů. Dry humping je technika, při které se o sebe oblečení lidé (klasicky při líbání) třou – třeba až do vyvrcholení. Variantou je společná nebo vzájemná masturbace rukou či pomůckou.
Zdraví máme jen jedno, proto je dobré si dávat pozor na to, s kým jdeme do postele a zda mu můžeme věřit, když říká, že ho kondomy škrtí nebo že byl minulý týden na testech. Jak se říká, důvěřuj, ale prověřuj.
Zdroj:
www.hiv-testovani.cz
autorka článku je certifikovaná sex koučka
https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/safer-sex-guidelines
https://projectaccessfoundation.net/en/blog/2023/01/18/sexual-safety-tips/
https://health.clevelandclinic.org/safe-sex