Antidepresiva jsou léky, které jsou předepisovány pacientům s depresí a jinými psychickými poruchami. Začnou působit asi po 4–8 týdnech užívání, přičemž lékaři je doporučují brát alespoň půl roku až rok. V mnoha případech však léčba trvá déle.

Antidepresiva se vysazují ve chvíli, kdy má pacient vedlejší účinky, jiné zdravotní potíže nebo když je jeho stav stabilizovaný. Proces vysazování je však poměrně složitý a měl by probíhat pouze na doporučení lékaře a pod přísnými pravidly. Pokud jste antidepresiva právě vysadili, můžete se těšit na tyto změny. 

Více energie a čistá mysl

V některých případech může užívání antidepresiv způsobovat různé vedlejší účinky. Mezi ty nejčastější patří extrémní únava, závratě nebo nemožnost přemýšlet jasně. Pokud se antidepresiva vysadí, tyto vedlejší účinky se postupně vytratí. 

Mezi další nežádoucí účinky antidepresiv patří také například nadměrné pocení, sucho v puse, bolesti žaludku, zácpa nebo průjem. Vysazení antidepresiv by tedy mělo pomoct i v těchto případech. 

Změny hmotnosti

Při užívání antidepresiv se většinou nevyhneme tomu, aby ručička na váze skákala sem a tam. Změna hmotnosti je totiž dalším běžným vedlejším účinkem antidepresiv. 

Vysazení antidepresiv může pomoci snížit riziko přibývání na váze. Některým lidem může také usnadnit udržení zdravé hmotnosti. Je však důležité si uvědomit, že úbytek hmotnosti není vždy zdravý. Může být také známkou toho, že se deprese vrátila.

Zvýšená sexuální touha

Některá antidepresiva mohou tlumit naše libido a způsobovat sexuální dysfunkce, což může negativně ovlivnit intimní život. Po vysazení antidepresiv se často dostaví zvýšená sexuální touha a návrat ke zdravé sexuální aktivitě. Tento efekt může být velmi povzbudivý a přispívá k celkovému zlepšení kvality života.

Jak bezpečně vysadit antidepresiva

Čím déle se antidepresiva užívají, tím větší riziko nežádoucích účinků vzniká. Dlouhodobé užívání také snižuje účinnost léků a ztěžuje jejich vysazení. V každém případě je třeba k vysazování přistupovat s co největším respektem. V první řadě se poraďte s psychiatrem, který vám nastaví postupné vysazování podle toho, jaké léky a jak dlouho berete. Lékař také může nasadit lék jiný. 

Sledujte veškeré příznaky při vysazování, a pokud se vám bude nějaký z nich podezřelý, konzultujte to raději s odborníkem.

Nepodceňujte ani terapii. I při „nezávažných“ psychických problémech se vždy vyplatí se potkat s terapeutem nebo psychologem, který vám pomůže projít obtížnými životními situacemi, mezi které může vysazování antidepresiv patřit.

Zdroje: https://medlineplus.gov/antidepressants.htmlhttps://www.medicalnewstoday.com/articles/benefits-of-stopping-antidepressants#other-benefitshttps://www.rcpsych.ac.uk/mental-health/treatments-and-wellbeing/stopping-antidepressants