Prehistorické dildo

Kolem roku 28 000 před naším letopočtem bylo na území dnešního Německa vyrobeno dvaceticentimetrové dildo, které je považováno za nejstarší na světě. Je to kámen opracovaný do tvaru penisu, který byl pravděpodobně využíván primárně jako erotický symbol nebo soška.

Místo kamene dřevo a kůže

V letech 500–400 př. n. l. obchodníci ve starověkém Řecku prodávali pomůcky falických tvarů vyrobené z kůže a dřeva neboli olisboi. Jako lubrikační médium pro usnadnění penetrace se používal olivový olej.

Asie nezůstávala pozadu: v Japonsku tou dobou vznikal produkt, který se dodnes řadí mezi oblíbené erotické i zdravotní pomůcky – Venušiny kuličky. Muži, které též zaujaly, si je prý zaváděli do konečníku. Na západ kuličky dorazily až v 16. století.

Rozzuřené včely aneb první vibrátor

Někdy v letech 70–30 př. n. l. byl vynalezen první „vibrátor“. Říká se, že s tím nápadem přišla Kleopatra, která byla pověstná svou otevřenou sexualitou, ale kdo ví. Jednalo se každopádně o tykev naplněnou včelami, jejichž bzukot vytvářel na povrchu této pomůcky vibrace. Nedá se říct, že by byl tento způsob uspokojování zcela etický, nicméně fungoval.

Balzamovači v Číně mezitím při manipulaci s těly začali využívat jakési špunty, aby zabránili úniku tělních tekutin – poněkud morbidní, ale tyto špunty se staly inspirací pro nošení análních kolíků.

Středověké grindery a masturbátory

Středověk erotice pochopitelně moc nepřál, protože sex (a všechno s ním spojené) byl považován za ďábelský, pokud zrovna nevedl k plození. Po roce 1400 ovšem můžeme vidět například Araukánce v Jižní Americe, jak svazují koňské žíně, o které se ženy otírají klitorisem podobně, jako to dnes děláme s grindery (speciálními pomůckami určenými ke tření). Námořníci si tou dobou zase vyrábějí ženská torza ze slámy, a tak vznikají první masturbátory a umělé panny.

Kondomy, BDSM a „lékařský“ vibrátor

Píše se rok 1791 a Markýz de Sade publikuje své spisy plné erotiky a také krutosti – odtud známe pojem sadismus neboli požitek z působení bolesti ostatním. Vzniká sexuální směr BDSM a pomůcky s tím spojené, jako jsou pouta, biče, důtky nebo roubíky.

Vulkanizace gumy znamená nejen rozmach v průmyslu automobilovém, ale i v tom erotickém, protože se guma začíná využívat pro výrobu sexuálních pomůcek a také kondomů, díky kterým si dodnes můžeme užívat bezpečný sex.

V roce 1869 uvádí americký lékař George Taylor první vibrátor na parní pohon, jehož pomocí „léčí“ ženy s nervovými potížemi. O deset let později přichází J. M. Granville s vibrátorem elektromechanickým, který má pánům uvolňovat ztuhlé svaly a ženy má rovněž „léčit“.

Roku 1902 si v USA můžete zakoupit osobní elektrický vibrátor, který trochu připomíná mixér nebo fén. Je to teprve pátý elektrifikovaný domácí spotřebič vůbec, takže jste si sice ještě nemohli doma vyluxovat, uspokojovat se vibrátorem ale už ano.

Lubrikant na předpis a masturbační semináře

V roce 1917 si už můžete v lékárně zakoupit lubrikační gel, musíte mít k tomu ovšem recept od doktora. Ještě nějakou dobu potrvá, než si ho budete moci koupit „jen tak“.

Přesuneme se až do roku 1970, kdy začíná Američanka Betty Dodson vyučovat masturbaci. Pořádá semináře pro ženy, během kterých využívá legendární masážní hlavici Magic Wand – tak přichází sexuální revoluce, protože patriarchátem utlačované ženy si začínají užívat sex. Ať už s partnerem, nebo samy se sebou.

V sedmdesátých letech sexuální terapeutka Joanie Blank otevírá vůbec první sexshop – ten zprvu nemá moc velký úspěch kvůli americkým zákazům, které v některých státech trvají dodnes. Tak například v Texasu nesmíte mít víc než pět hraček, kdežto na pistoli nepotřebujete ani zbrojní pas.

Sex ve městě boří tabu

V 90. letech přichází oblíbený seriál, ve kterém si ženy kolem třicítky užívají sexuální rozkoše a beze studu a na rovinu probírají vše od masturbace a hračky až po rimming a pohlavně přenosné choroby. Díky Sexu ve městě se zpopularizoval kromě masážní Magic Wand například rabbit vibrátor s výběžkem na klitoris.

Od té doby trh s erotickým zbožím vzkvétá a my o sexu a rozkoši mnohem více mluvíme, což je skvělé. Od roku 2010 si můžete pořídit první pomůcky s ovládáním přes mobilní aplikaci a od roku 2014 také pomůcky podtlakové, s jejichž výrobou začala proslulá německá značka Womanizer a které se momentálně řadí mezi nejoblíbenější erotické produkty vůbec.

Užívejme si, že žijeme v době, kdy se nemusíme třít o klacek, abychom dosáhli sexuálního uspokojení, a normalizujme používání erotických pomůcek!