Myslím, že většina lidí, kteří si zajdou na tetování, na aftercare nezapomene a opravdu se „péči po“ věnuje, protože jinak by se mohla rána zanítit a nakonec by i samotný obrázek vypadal všelijak. Když ale přijde na sex, není aftercare až tak automatická. Kéž bychom taky dostali taštičku instrukcemi.

Proč?

Jako sexuální aftercare se označují jakékoli aktivity a opatření, které provádíme bezprostředně po sexu nebo masturbaci. Takže například sledování prodloužené verze Pána prstenů, zatímco si škrábeme záda. Proč je to ale tak důležité?

Při intimních chvílích se nám do krve vyplavuje velké množství různých hormonů. Jsme zaplaveni směsicí pocitů, jsme zranitelní a často také nejistí. Při orgasmu se chemický koktejl v našich žilách ještě znásobí a teprve po skončení akce se začne pomalu vracet původní rovnováha vnitřního prostředí našeho organismu. Tyto výkyvy zvláště u citlivých jedinců potřebují být podepřeny bezpečným prostředím, ve kterém si můžeme dovolit odložit stranou kontrolu nad svým tělem a hlavou a užít si slastné chvíle. A právě aftercare toto prostředí poskytuje.

Postorgasmické blues

Když se při nebo po intimních chvílích necítíme být tak úplně v bezpečí, přijatí a milovaní, může na nás snadno dolehnout smutek, úzkost, strach, nevolnost, napětí, zmatek, panika… Těmto nepříjemným projevům se někdy říká postsex blues (postsexuální, postorgasmické blues) nebo také postkoitální dysforie. Tyto intenzivně negativní stavy mohou mít řadu příčin, a pokud je zažíváte pravidelně, zvažte vyhledání odborníka (sexuálního kouče, psychologa, případně sexuologa). Nedostatek nebo úplná absence aftercare ovšem bývají tou nejčastější.

Běžným spouštěčem ošklivých pocitů je také stud – velký nepřítel rozkoše. Obzvláště ženy jsou odjakživa vedené k tomu, aby byly cudné, měly nohy u sebe a moc se neprojevovaly. Je jasné, že když se z nás nějakým krásným zázrakem stane v posteli dračice, bude tento „odvaz“ dost možná následován pocity zahanbení („Co jsem to proboha vyváděla? To slušná žena nedělá…“). Krok číslo jedna je u zbavování se studu jeho přiznání a pochopení. Cítíte stud, dobře, ale pamatujete si, kdy jste ho v tomto kontextu cítili naposledy? A kdy možná úplně poprvé? Tušíte, kde se vzal? A připadá vám oprávněný? Co byste řekli svému známému, který by ve stejné situaci pociťoval stud?

Zdroj: Youtube

Co mám tedy dělat?

Zkuste sami sobě položit otázku, co byste potřebovali při nebo po sexu jinak. Proč vám není dobře poté, co si to sami uděláte večer ve sprše? Co vám běží hlavou, než přijde strach, úzkost apod.? Někdy je snadné si na tyto otázky odpovědět, jindy je potřeba někdo další, kdo vám k nim pomůže dojít.

Když jsem se zeptala lidí kolem sebe, co potřebují po sexu nebo masturbaci dělat, odpovědi byly různé:

·       Hana, 32: „Po orálním sexu nebo třeba dráždění rukou nic moc nepotřebuji, ale když mám s partnerem penetrační sex, cítím se pak hrozně zranitelná a malá. Ležím pak klidně i hodinu v jeho náručí a poslouchám hudbu. Někdy si také příjemně popláču.“

·       Luděk, 48: „Termín aftercare slyším prvně, ale vím, že nemůžu masturbovat přímo před odchodem z domu. Vždycky si po orgasmu ještě něco přečtu nebo pustím, abych se tak nějak uklidnil a mohl pokračovat v denních aktivitách.“

·       Martin, 23: „Pro mě je hodně důležité si povídat s přítelem v posteli poté, co jsme měli anální styk nebo jsme dělali rimming. Člověk se druhému odhalí se vším všudy a potřebuje pak cítit, že je všechno, jak má být, že se máme rádi.“

·       Lenka, 29: „Před lety jsem zažila sexuální útok, a i když se mi konečně podařilo se novému partnerovi otevřít a uvolnit se s ním, pořád se mi čas od času stává, že při nebo po sexu zničehonic přijde záchvat paniky. Hodně mi pomáhá provádět dechová cvičení ihned po odeznění orgasmu.“

Klasika ve filmech a knížkách je staré dobré mazlení v posteli. Muž a žena leží vedle sebe, ona mívá hlavu položenou na jeho hrudi, ve vzduchu se vznáší cigaretový kouř a na zemi leží poházené svršky. Jenže aftercare může vypadat i úplně jinak, jak vidíte. Hlavní je naslouchat svému tělu a mluvit s partnerem o tom, co potřebujeme a jak nám on může pomoci k tomu, aby nám bylo dobře.

Nejen po sexu

Jak už jsem zmínila, aftercare není jen klíčovou součástí (penetračního) sexu, ale v podstatě jakékoli sexuální aktivity. Takže třeba i masturbace nebo sextingu, tedy online sexu, kdy si s někým vyměňujeme lechtivé zprávy, hlasové nahrávky, videa nebo fotografie. Zrovna zde totiž může přijít na scénu mimo jiné již zmiňovaný stud a něco jako morální kocovina.

A co tzv. one night stands? Možná vám přijde absurdní, abyste se věnovali mazlení a líbání s někým, s kým jste právě měli „jednorázovku“ a nehodláte s ním navazovat romantický vztah. Jenže ať už chcete, nebo ne, nějaká forma lásky mezi vámi proběhla. Pokud potřebujete další, řekněte si o ni! Opečovávání po sexu ještě neznamená, že se druhému nějak zavazujete. Pomoci může otevřená komunikace a upřímnost.

V dlouhodobém vztahu už pravděpodobně tušíte, jaký typ aftercare vám nejlépe funguje. I to se ovšem může časem měnit, a tak znovu připomínám důležitost průběžné komunikace a vnímání vaší polovičky.

Jedna z nejhezčích věcí na sexu je právě odevzdání se druhému takoví, jací jsme. Nestavme si kolem sebe zbytečně zdi a raději hledejme způsoby, jak si zajistit prostor pro bezpečný a zdravý sexuální život.

Zdroj:
autorka článku je certifikovaná sex koučka Zuzana Kacvinská
https://www.verywellmind.com/why-sexual-aftercare-is-so-important-7506702
https://theconversation.com/what-is-sexual-aftercare-and-what-does-it-mean-for-consent-education-233241