Premium obsah

Olympionička Hejnová: Ještě v osmém měsíci těhotenství se proháněla na bruslích

Olympionička Hejnová: Ještě v osmém měsíci těhotenství se proháněla na bruslích
Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová pověsila kariéru vrcholové sportovkyně před dvěma lety na hřebík. Věnuje se totiž malému synovi Matyášovi. Cvičení se ale nevzdává ani na mateřské, hned po skončení šestinedělí se zase vrhla na tréninky v posilovně.

Porodila teprve před šesti měsíci, na její postavě byste to ale nepoznali. Zuzana je samý sval a žádný tuk. Jak je to možné?

„Musím přiznat, že to šlo tak nějak samo. Cvičila jsem do poměrně vysokého stadia těhotenství a myslím si, že moje tělo si to pamatovalo. Klid jsem dodržovala jen v šestinedělí a hned poté jsem se začala zase hýbat,“ prozradila pro Kondici. Sedmý týden po porodu už Zuzka zase začala navštěvovat fitko a zvedat závaží. Atletka ale přiznala, že s vrcholovým sportem se její tréninky nedají vůbec srovnávat – coby maminka už dělá jen sporty, které ji baví a u kterých se cítí dobře.

Zdroj: Marian Dvořáček

Diastáza zůstala v normálu

Zuzana Hejnová je důkazem toho, že když má žena zdravé těhotenství, není pohyb žádný problém. Sama prý ještě v osmém měsíci jezdila na in-line bruslích, a kdyby jí nevadily otřesy, klidně by prý dál běhala. S během přestala až na konci šestého měsíce těhotenství.

Před porodem se prý sportovkyně obávala diastázy, která čerstvé maminky někdy postihne. Jedná se o rozedmu přímých břišních svalů, ke které někdy v těhotenství dochází a projevuje se jako vypouklé bříško. „Já jsem i při vrcholovém sportu diastázu maličko měla, respektive nemám ty břišní svaly u sebe tak, jak bych mít měla. Bála jsem se, že po porodu se mi problém ještě zvětší,“ svěřila se naší redaktorce. Všechno ale dopadlo dobře, diastáza zůstala v původním stavu a Zuzka začala opatrně posilovat břišní svaly.

Po porodu na to jděte pomalu, radí

Sama by novopečeným maminkám doporučila, aby se nesnažily poporodních kil zbavit hned, lepší je prý pomalé tempo. Důležité prý je zařadit zpevňovací cviky na celé tělo a nezapomenout je prodýchávat. „Opravdu to chce začít pomalu. Nějaké zběsilé lehy sedy, ty si nechte na později,“ smála se na představení nové značky kávy na akci ve Werichově vile.

Šest měsíců po porodu syna Matyáše už se bývalá atletka zase prohání na in-line bruslích, které miluje, a to se speciálním kočárkem pro miminko. Zuzana patří k maminkám, které se veřejně na sítích svěřují i s odvrácenou stránkou mateřství – tedy únavou, vyčerpáním a nedostatkem spánku. „Mít dítě je fuška, opravdu náročné jako blázen,“ napsala pod jeden z příspěvků dvojnásobná mistryně světa, která byla celý život zvyklá tvrdě trénovat.

Dodatečné olympijské stříbro

V roce 2022 získala atletka zpětně stříbrnou medaili z olympijských her v Londýně 2012, kde původně vybojovala bronz. Vítěznou Rusku Natalju Anťuchovou ale Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU) diskvalifikovala kvůli dopingu a nařídila jí zlato vrátit.

Zdroje:

Lucie Šáleová 

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.