Lahodný nápoj plný vitaminů

Zelený čaj obsahuje vysoké množství minerálních látek a vitaminů, jako jsou fosfor, zinek, vápník, mangan, vitaminy B a C. Mezi nejznámější látky v zeleném čaji se řadí katechiny, jejichž zastoupení se v šálku kvalitního sypaného čaje pohybuje až kolem 30 %. Ty prospívají snad každému orgánu v těle – chrání srdce, nervovou sestavu, játra i cévy. Navíc oproti černému čaji zelený čaj obsahuje vysoký podíl silných antioxidantů. Pokud se rozhodnete začít s pitím zeleného čaje, ujistěte se, že sáhnete po kvalitním sypaném čaji. V sáčkových čajích bývají nalámané suché větvičky a jemná drť, která má s čajem pramálo společného.

Zelený čaj pomůže s hubnutím

Zelený čaj je známý svými pozitivními účinky při hubnutí. Podporuje redukci tuků, ať už si vychutnáte lahodný nápoj, nebo zelený čaj zařadíte v podobě doplňků. Zelený čaj je přímo spojený s redukcí hmotnosti tuků. A svou zásluhu na hubnutí mají právě katechiny. Pozadu ale nezůstává ani kofein, který snižuje chuť k jídlu a podporuje spalování. Výsledky úbytku hmotnosti by se měly dostavit při dlouhodobém a pravidelném užívání. (https://ajcn.nutrition.org/article/S0002-9165(23)06823-5/fulltext)

Zpomalte stárnutí pitím zeleného čaje

Účinnou radu, jak se dožít co nejvyššího aktivního věku, uvítá snad každý z nás. Účinky zeleného čaje jsou možná někdy podceňované – nejenže je plný vitaminů a antioxidantů, dokáže ale aktivně bojovat proti závažným civilizačním chorobám. Zelený čaj dokáže snižovat hladinu cholesterolu v krvi, proto snižuje riziko vzniku srdečně-cévního onemocnění. Pozitivně působí na snižování hladiny cukru v krvi, protože zvyšuje citlivost organismu na inzulin. Chrání částice LDL před oxidací, která bývá častou příčinou srdečních chorob. Pití zeleného čaje tak může snížit riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Navíc působí protizánětlivě a podporuje naši obranyschopnost. Všechny tyto zmíněné pozitivní účinky na celkové zdraví organismu nám tak může zajistit delší život. (https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/57023)

Pomáhá při učení a podporuje paměť

Konzumace zeleného čaje má pozitivní účinky na kognitivní funkce mozku. Zlepšuje ostražitost, paměť, koncentraci, ale i náladu. Hlavním důvodem, proč nám zelený čaj pomáhá při učení a podporuje funkce mozku, je kofein. Ten nás drží ve střehu. Využíváme tak jeho stimulační účinky a nastartování organismu s postupným uvolňováním. Vyhneme se tak rychlému povzbuzení a následnému rychlému úbytku energie. (https://link.springer.com/article/10.1007/s00213-014-3526-1)

Nastartuje vás do nového dne

Kofein obsažený v zeleném čaji je spolehlivým povzbuzením. Jeho stimulující účinky jsme si oblíbili. Dokáže podporovat nejen funkce mozku, ale zajistí nám i dobrou náladu. Ve spojení L-teinem, obsaženým právě v zeleném čaji, přímo bojuje proti špatné náladě i úzkostem. Kofein vás nakopne do nového dne a L-tein navodí pocit relaxace a uvolnění. Toto spojení prostě nic jen tak nepřekoná.

Výhod pravidelného pití zeleného čaje pro naše zdraví bychom mohli vyjmenovat ještě mnohem víc. Kvalitní zelený čaj je prostě zárukou dobré nálady a jednoznačně patří ke zdravému a aktivnímu životnímu stylu.

Zdroje:

https://link.springer.com/article/10.1007/s00213-014-3526-1

https://ajcn.nutrition.org/article/S0002-9165(23)29291-6/fulltext

https://ajcn.nutrition.org/article/S0002-9165(23)06823-5/fulltext

https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/57023