Adaptivní termogeneze se může objevit právě u lidí, kteří v minulosti dodržovali dietní režim. Najednou zjistíte, že jíte málo, ale nedaří se vám zhubnout. Čím více totiž hubneme, tím méně energie potřebujeme, abychom se udrželi na své stále nižší váze. Při tomto jevu naše tělo šetří energii a snižuje metabolismus – je to z evolučního hlediska celkem jasné. Naše tělo si zapamatuje stav, kdy dostávalo nižší příjem energie, a k tomu, aby přežilo, se připravuje na další „horší časy“.

Adaptivní termogenezi můžeme chápat jako soubor změn, ke kterým se náš metabolismus uchýlí, aby udržel náš organismus naživu v období nedostatku energie. Tento jev je zodpovědný za větší snížení energetického výdeje, než bychom byli schopni předpokládat dle dřívějších zkušeností. Bohužel nikdo zatím nedokáže říct, jak dlouho takové období přizpůsobování trvá. Nejdéle pozorovaná doba je až šest let.

Jak s tím ale pracovat?

Odpověď na tuto otázku se vám asi nebude moc líbit. Je to prosté – jednoduše se musíte naučit jíst vzhledem ke svým potřebám a žít aktivní život. Jíst vzhledem ke svým potřebám znamená jíst méně, ale stále stejně. Vyvarovat se hubnutí s vracejícím se jojo efektem. Pokud se nezaměříte pouze na snížení váhy o několik kilogramů, ale soustředíte se na změnu životního stylu jako celku, nemáte se čeho obávat.

Co všechno metabolismus ovlivňuje?

Někdy se nám to může zdát nespravedlivé, ale metabolismus se zpomaluje spolu s věkem. I zde ale mějte na paměti, že to souvisí především se zpomalením celkové fyzické aktivity a s věkem. Většina lidí je jinak aktivní ve 20 a jinak v 45. Pokud si tedy i s věkem udržíte aktivní životní styl a nezlenivíte, váš organismus vám za to poděkuje. Mnozí lidé svůj pomalý metabolismus odkazují na genetickou výbavu – ano, někdo může být opravdu obdarován „spořivějšími“ geny, celkové studie ale prokazují genetické vady spojené s obezitou pouze u necelého procenta populace. Spíše se v tom odráží stravovací návyky, které si neseme s sebou z dětství.

Jak nastartovat metabolismus?

Především dbejte na dostatečný přísun energie. Metabolismus popoženete, pokud do svého jídelníčku zařadíte optimální příjem bílkovin. Věnujte se silovému tréninku. Studie prokazují, že 24–48 hodin po silovém tréninku spaluje metabolismus o 5–10 procent více. Nezapomeňte se celkově celý den hýbat – záměrně choďte po schodech, uklízejte, vynášejte odpadky, jděte na procházku. Dopřávejte si dostatečný spánek, dodržujte pitný režim a jezte kořeněná jídla.

Někdy se můžete dostat do tzv. mrtvého bodu, kdy kilogramy už nejdou tak snadno dolů, i když jíte velmi málo. Neklesejte na mysli, není to tak hrozné, jak se může zdát. Váš metabolismus tak reaguje z nějakého důvodu a je hodně způsobů, jak ho znovu nastartovat a uvést do pohybu. Držte se aktivního stylu života ne proto, že musíte zhubnout, ale proto, že vás takový život prostě baví.