Výpočet BMI aneb Kdy je člověk obézní

Co je to index BMI?
BMI je index tělesné hmotnosti z anglického body mass index. Tento index je používán jako indikátor váhy člověka, umožňující statické porovnání hmotnosti lidí, od podváhy až po obezitu. BMI má určitá pravidla výpočtu, a ačkoliv jsou k dispozici internetové kalkulačky k jeho změření, berte je pouze orientačně. Skutečnou hodnotu BMI vám dokáže změřit pouze odborník s příslušným profesionálním zařízením.
Víte jak se BMI počítá?
Pokud matematika není vaše silná stránka, výpočtem se raději nezabývejte. Pokud si chcete ale vlastní BMI vypočítat, uděláte to tak, že svou hmotnost vydělíte druhou mocninou své výšky. Výsledné číslo je nutné interpretovat na věk a pohlaví. Sportovci zase musí brát na vědomí, že index BMI hodnotí pouze celkovou váhu a nijak ho nezajímá, jestli počítá váhu ve svalech nebo v tucích. Proto je tento index brán čistě jako statistické srovnání, které neřeší jednotlivé rozdíly mezi lidmi (jiná stavba těla, množství svalové hmoty atp).

Dlouhé roky nám odborníci tvrdí, že pokud si chceme udržet váhu nebo zhubnout, nesmíme jíst před spaním. Je to ale víceméně kvůli tomu, aby se nám lépe usínalo, náš spánek byl dostatečně kvalitní a metabolismus v noci správně fungoval. Existují ale i potraviny, se kterými můžete “zhřešit” i večer. Ukážeme vám, jaké to jsou.
Jaké je normální BMI
Číselný rozsah BMI se v populaci pohybuje od 15 (extrémní podvýživa) až po 40 (morbidní obezita). Jak jsme zmiňovali výše, každý člověk má jiné proporce, ale pokud vezmeme statistický průměr a výšku 180 cm, tak ideální váha se pohybuje na škále od 18,5 do 25. Hodnoty nad 25 znamenají nadváhu a hodnoty nad 30 značí obezitu prvního stupně, kde váha člověka překonává trojcifernou hranici. Stupně obezity jsou 3. Poslední 3. stupeň je nazýván morbidní obezita a na výpočet morbidní obezity už není potřeba BMI index, tady je přeci jen výsledek patrný pouhým okem. BMI je ideální pro výpočet těsných hranic mezi podváhou, normální váhou a nadváhou.

Zhubnout je pro řadu z nás kýženou metou a jsme rozmrzelí, když se to nedaří. Ani opačný extrém nemusí být vítězstvím. Hubnout příliš rozhodně není vhodné. Jak poznáte, kdy už se vám dieta vymyká z rukou?
Jak snížit BMI?
Pokud se snažíte žít zdravě a zdravě i shodit pár kilo, na BMI se raději zpočátku vůbec nedívejte. Rozhodně by nemělo být vaším primárním cílem snížit hodnotu vašeho tělesného indexu - hubnout byste měli vždy adekvátně k vašemu dosavadnímu životnímu stylu a možnostem. Pokud máte například BMI 29, určitě nezačínejte držet drastické diety a chodit do fitka 6x týdně. Ke každému tělu je nutné přistupovat individuálně.
Pokud se ovšem snažíte snížit váš body mass index, jsou dvě varianty. Jedna z nich je vyrůst, což u dospělých jedinců může být poměrně problém... Druhá šance jak snížit index BMI je shodit trochu na své váze. Pokud si hlídáte ideální BMI, jistě žijete aktivní život a berete vážně svou vlastní životosprávu. Pro ostatní, kteří jsou rozhodnuti začít více se starat o svůj jídelníček, doporučujeme využít možností zrcadla a BMI index použít jen jako obrazné srovnání s okolní populací.
Zdroje: