Když si stoupnete na obyčejnou váhu, doberete se k číslu, jehož výpovědní hodnota může být velmi diskutabilní. Pokud už se pár týdnů snažíte se svým životním stylem něco udělat, určitě byste neměli svůj progres hodnotit pouze prostřednictvím údaje na váze. Co se může stát?

Po měsíci usilovného snažení ve fitku i v kuchyni si stoupnete na váhu a pohled na displej vás příjemně naladí, dodá vám motivaci a chuť do další práce, protože pár kilo je pryč! Nebo vás uvrhne do deprese, přinutí přemýšlet nad tím, že se na to všechno můžete vykašlat, protože se nic nezměnilo, případně jste dokonce na váze nabrali!

Neměli byste se ale řídit pouze tímto jedním údajem, protože v čísle určujícím vaši tělesnou hmotnost toho v konečném důsledku moc zahrnuto není.

Co vám váha neprozradí?

  • jak vám sedí oblečení – není výjimkou, když se ručička váhy nepohne ani o píď, ale cvičením a zdravou stravou upravíte tvary svojí postavy tak, že obléknete o dvě čísla menší džíny
  • jak jste na tom s fyzičkou – od váhy se nikdy nedozvíte, že jste za posledních několik týdnů výrazně zlepšili svou vytrvalost a sílu
  • kolik máte energie – váze bude jedno, jestli se ráno budíte v mizerné náladě nebo příjemně naladění na další den
  • jak jste na tom se zdravím – jistě, tělesná hmotnost patří k faktorům, které zásadně ovlivní zdravotní stav, ale je pouze jedním z dílků komplikované stavebnice lidského zdraví

Tělesnou hmotnost ovlivňuje řada faktorů dlouhodobých, jako je věk, pohlaví, genetika, chronické zdravotní problémy či stres, ale i krátkodobých, například stravovací návyky, fyzická aktivita, dostatek spánku, momentální zdravotní stav, užívání léků nebo trávicí problémy (zácpa, retence vody atd.).

A výsledek, jak už sami dobře víte, může být hodně zavádějící. Podle čeho tedy lépe a přesněji určit, jestli má vaše snažení potřebný efekt?

Řiďte se především vlastním pocitem – máte víc energie, chutě do života, lepší pocit sami ze sebe? To je dobré znamení. Stejně jako fakt, že se cestou do schodů méně zadýcháte nebo uběhnete kilometr, aniž byste potřebovali zastávku.

Dalším vhodným měřítkem je, jak už titulek napovídá, zrcadlo. A v návaznosti na to také porovnávání výsledků s odstupem času. Takže se vyfoťte v plavkách nebo spodním prádle na začátku a pak pravidelně s odstupem 4–6 týdnů (ideálně ve stejném modelu).

Když takové porovnávání doplníte měřením obvodu pasu, boků a stehen, dostanete asi nejlepší možné hodnocení, jakého můžete v domácích podmínkách docílit.

Přidejte dávku trpělivosti a jste na té nejlepší cestě. Jen nezaměňujte trpělivost s nečinností. Trpělivé poposedávání na gauči ještě nikoho do formy nedostalo. Zato trpělivý, pravidelný a neuspěchaný trénink doplněný nikoli drastickou dietou, ale vyváženou, zdravou stravou dokáže skutečné zázraky. Jen si na ně musíte umět počkat.