Mnoho lidí používá stres a úzkost jako motivaci k hubnutí. Například si říkají: „Pokud neshodím do léta 8 kg, tak si nekoupím ty krásné plavky z nové kolekce,“ nebo „Nikdy nebudu vypadat dobře, pokud nezhubnu,“ nebo „Tenhle dortík a tenhle fík bych si dopřát a vychutnat neměla, musím přece hubnout.“ Tento námi způsobený stres nám zdánlivě dodá motivaci, protože vytváří hormony ostražitosti, jako jsou adrenalin či noradrenalin, které poskytují energii. Po nějakém čase však mohou tyto hormony typické pro stav „útok či útěk“ oslabit náš metabolismus a naše krátkodobá motivace je fuč. Trápit se nebo trestat kvůli jídlu, stresovat se z každého sousta je pro samotný proces hubnutí naprosto kontraproduktivní, protože je to právě stres, který způsobuje vaši nadváhu.

Faldy na břiše rozdýchejte

Kortizol je klíčovým hormonem, který je ve velkém vyplavován během akutního i chronického stresu. Vědci zjistili, že krysy a opice, které jsou v průběhu pokusů vystaveny stresu, zpočátku vykazují zvýšenou hladinu kortizolu následovanou přibýváním na váze. Děje se to, přestože konzumují obvyklé množství potravy. Mnoho lidí si stěžuje, že ačkoli dodržují dietu o nižším počtu kalorií a cvičí více, stále nemohou zhubnout. Častým důvodem je právě stres. Platí to zejména pro osoby, které přibývají v břišní oblasti. Ano, pověstné těžko odstranitelné faldy na břiše má na svědomí právě nadměrná tvorba kortizolu. Být na sebe o to přísnější a striktnější není namístě. Tělo po vás žádá jediné: zvolněte.

Pokud patříte do skupiny lidí, kteří zdánlivě dělají všechno správně pro to, aby zhubli, ale jste zaseknutí na jednom místě, zeptejte se sami sebe: Nakolik prožívám stres? Žiju uspěchaný život? Jím za chůze nebo sice vsedě, ale rychlostí světla? Vyžaduje po mně moje práce, abych žil v neustálém stavu „útok či útěk“? Pokud ano, pak vás sebepečlivější počítání kalorií ani běhání nedostane tam, kde chcete být. Vaší největší výzvou bude zklidnit se a přestat vytvářet tolik kortizolu. Nejlepším a nejrychlejším způsobem, jak se vymanit ze stavu fyziologické stresové reakce a dostat se do stavu klidu a relaxace, je vědomé dýchání. „Ze své praxe vím, že když jsme s klienty pravidelně cvičili dechovou sestavu, hodně se jim zjemnily chutě, jedli kvalitněji, mnohdy jim přestal chutnat alkohol a zároveň měli menší potřebu jíst,“ popisuje lektorka kurzu relaxačního dýchání Veronika Kmochová příznivé účinky vědomého dechu na hubnutí. Ale to není všechno.

Trávicí systém prahne po kyslíku

Když chceme zhubnout, často mluvíme o kaloriích, ale málokdo si uvědomuje, že kalorie je pouze jednotkou tepla uvolněného, když se něco spaluje. Vědci v oblasti výživy určují kalorickou hodnotu potravin tím, že je vkládají do speciálního přístroje, který je v podstatě sežehne na prach, a měří teplo, které se při tom uvolňuje. Sušenka má 30 kalorií, oběd 500. Všechny tyto kalorie ale potřebují ke svému spalování kyslík! Pokud chcete maximalizovat svůj metabolismus, dýchání je jednou z nejúčinnějších pomůcek, neboť čím vyšší bude vaše schopnost přijímat kyslík, tím vyšší bude vaše metabolická síla. Jinými slovy: Dýchejte více kyslíku a budete spalovat účinněji.

Trávicí systém prahne po kyslíku. Určité části žaludeční sliznice pohlcují více kyslíku než jakákoli jiná tkáň v těle. Klky ve střevě, které vstřebávají živiny, mají za úkol během zpracování potravy získat z krve co nejvíce kyslíku. Po jídle můžeme podpořit své tělo a vstřebávání živin tím, že otevřeme okno a nadýcháme se kyslíku. Zařadíme krátkou procházku nebo posedíme na čerstvém vzduchu a zhluboka a vědomě dýcháme. Naopak pokud zamezujete z důvodu úzkosti nebo stresu tělu, aby mohlo zhluboka dýchat, omezujete svou schopnost spalovat kalorie.

Chcete-li zhubnout, dýchejte

Klidně se bez výčitek najezte, nezapomeňte však dýchat. Dech většiny z nás je následkem stresu a uspěchaného životního stylu mělký – nezapojujeme bránici ani mezižeberní svaly. Věnujte se proto rozvíjení všímavého vědomého dechu třeba pomocí pránajámy – jógových dechových technik, které všechny začínají u hlubokého bráničního dechu. Návod, jak praktikovat brániční dech a další jógové dechové techniky, najdete zde.

„Vedle různých stylů relaxačních dechů se učíme i dechovou techniku kapalabháti, která pomáhá zrychlit metabolismus a spalování a tím pomáhá k hubnutí,“ uzavírá Veronika Kmochová.

Jak zpomalit u jídla

Už žádné bezmyšlenkovité jedení po cestě z nákupu nebo ve spěchu na autobus či vlak. Dejte si závazek, že si během každého jídla věnujete dostatek času. Důvěřujte tomu, že svět počká, zatímco vy si dopřejete pár minut navíc na jídlo a získáte zpět své právo na stolování.

Jezte pouze vsedě. Než zasednete k jídlu, ztlumte a odložte mobil, neodpovídejte na e-maily, vypněte televizi, nečtěte. Než vložíte první sousto do úst, položte si otázku: „Chystám se právě jíst pod vlivem stresu? Pracuje mysl na plné obrátky?“ Pokud je odpověď ano, zastavte se. Pak se desetkrát pomalu zhluboka nadechněte a vydechněte. Poté si jídlo bez výčitek vychutnejte.

Co ještě můžete udělat

  • Trvá-li vám snídaně obvykle 5 minut, navyšte ji na 10. Pokud vám většinou trvá 10 minut, pokuste se o 15 i 20.
  • Na oběd a večeři si dejte alespoň půl hodinu a zvažte, jestli byste nezvládli celou hodinu. Jedna hodina v dobré společnosti uteče jako nic.
  • Upravte svůj pracovní domácí rozvrh, jak nejlépe dovedete, abyste si mohli dopřát více času. Upřímně se podívejte, kde byste mohli získat chvíle navíc.
  • Zapojte svoji rodinu, kamarádku, kolegy, abyste si mohli na jídlo vytvořit více času. Najděte si parťáka na zpomalení a podporujte se navzájem ve stolování.

Jak se zbavit stresu hned

Uvědomte si chodidla opřená o zem. Ať už vestoje nebo vsedě, narovnejte páteř. Zkuste čtvercový dech: Nadechněte se na čtyři doby. Zádrž dechu na čtyři. Vydechněte na čtyři a po výdechu zadržte dech na čtyři. To celé opakujte desetkrát. Jak se cítíte?

Zdroj:
https://www.databazeknih.cz/knihy/dechove-techniky-53392