Sejde z očí, sejde z mysli

Tohle rčení platí nejen o lásce, ale i o vánočním cukroví. Sváteční stůl s etažérem, na kterém jsou vyskládané voňavé pocukrované pracny, vosí hnízda, rumové kuličky, perníčky a linecká kolečka sice vypadá krásně, ale pokud budete mít pamlsky stále na očích, hrozí vám, že je budete během dne pravidelně ujídat. Lepší tak je vzít si k dopolední kávě tři, maximálně čtyři kousky a ty si pořádně vychutnat. Cukroví nemějte na očích, ale ukliďte ho v krabici někam mimo dohled. Až na něj dostanete opravdu chuť, dojděte si pro něj.

Losos místo kapra

Zkuste si letos vánoční menu zpestřit lososem, treskou, mořským vlkem, štikou nebo jinou rybou, která výborně chutná i bez smažení, jen upečená v troubě se solí, bylinkami a citronem. Pokud se kapra nechcete vzdát, pak jej po obalení nesmažte na pánvi, ale pečte v troubě. K obalení použijte strouhanku z celozrnného pečiva. Bramborový salát můžete připravit místo z tučné majonézy například z řeckého jogurtu – ušetříte tím mnoho kalorií a vaše srdce a cévy budou za tyto změny vděčné. Brambory můžete nahradit dietnější dýní nebo cuketou.


Nezakazujte si, na co máte chuť

Nesnažte se o Vánocích hubnout – bohatě stačí, když si udržíte váhu. Nestresujte se tím, že nemůžete něco ochutnat. Pak si zbytečně zkazíte svátky. Můžete si dát cokoli, pro co se rozhodnete, ale v malém množství, zkrátka jen na ochutnání. „Rozumné by bylo zůstat v podobném energetickém příjmu jako obvykle a případné prohřešky kompenzovat pohybem navíc. Ideální jsou dlouhé procházky, bruslení, lyžování nebo cvičení doma,“ říká nutriční terapeutka.

Teď si dopřeju a zhubnu až po svátcích

Takové nastavení mysli není pro udržení hmotnosti ideální. „Rozhodně se nevyplatí přejídat se a říkat si, že vše zachráníte po Vánocích. Budete pak na sebe zbytečně naštvaní, a to je obecně horší startovní pozice. Novoroční předsevzetí mají často jepičí život, a aby tomu tak nebylo, je třeba mít dlouhodobý funkční redukční plán,“ radí Lada Nosková.

Nakupujte s rozumem

Vánoční nákup nemusí přetékat z nákupního košíku. Nikde není psáno, že aby se Vánoce povedly, musíte mít lednici narvanou k prasknutí. Naopak. Nenakupujte zbytečnosti, ale jen věci, které potřebujete a o kterých víte, že je stihnete sníst. Vždycky je lepší kupovat toho méně než více, protože platí, že co doma nemáte, to nesníte. Vyhněte se velkým balením a nákupu ve slevách, které často lákají právě na laskominy, jež byste si bez označení sleva nejspíš vůbec nepořídili. „Nakupujte s rozmyslem, čtěte etikety, přemýšlejte o tucích, cukrech a prospěšnosti. Víte, že k přibrání jednoho kila čisté tukové tkáně stačí jen 25 000 kilojoulů?? Že je to moc? Ale kdeže – je to pouhý talířek cukroví o deseti kouscích, které slupnete dvakrát denně po dobu dvou až tří dnů,“ varuje Lada Nosková.

Zelenina ke každému jídlu

Pokud jste doma a vaříte vy, můžete mít porci a energetickou hodnotu snadno pod kontrolou. K veškerému jídlu přidávejte velké množství zeleniny. Ta vás nasytí a pak vám bude stačit jen jeden knedlík a trocha omáčky. Maso je v pořádku. Vyměňte kachnu třeba za kuře upečené na divoko. Popřípadě přihoďte ke kachně kuřecí či krůtí stehno – bude stejně vonět, ale jeho kalorická hodnota bude poloviční. Naložte si větší porci zelí a pouze dva bramborové knedlíčky. Na návštěvách to může být horší, ale i to zvládnete. Nepřejídejte se a s poděkováním odmítněte přídavek. Nejlepší je postupovat asertivně. Mějte na paměti, že vy jste na prvním místě a jen vaše je rozhodnutí udržet si váhu. Děláte to přece pro sebe, abyste se cítili dobře.

Myslete na pitný režim

I když v zimě nemáme takový pocit žízně jako v jiných měsících, je důležitý pitný režim, protože voda podporuje vstřebávání živin, přenáší minerály, vitamíny a další látky k buňkám, pomáhá detoxikovat organismus. Dejte přednost obyčejné vodě před slazenými nápoji a limonádami. Zapíjet vánoční večeři sladkou limonádou je pořádná kalorická nálož pro vaše tělo. Stejně tak pití většího množství černé kávy, silného černého čaje a alkoholu. Pokud před každým jídlem vypijete sklenici vody, tak si více zaplníte žaludek a nebudete mít potřebu se tolik přejídat. Především při vánočních hostinách se tato rada bude hodit. Důležité je také jíst pravidelně každé 3 až 4 hodiny. Pravidelnost zaručí, že nebudete mít záchvaty vlčího hladu, se kterým přichází zbytečné přejídání.
A poslední rada zní: Nepřehánějte to s alkoholem – má vysokou energii, podporuje chuť k jídlu a jednoznačně přispívá ke vzniku obezity.

Zdroj:

www.ladanoskova.cz

www.srdcevhlave.cz