Loni ve světě fitness a výživy vládlo vědomé stravování a dostalo se mnohem více do popředí pilates. Jakým směrem se vydáme v roce 2024?

Rostlinná strava

Rostlinná strava se v topce trendů držela v loňském roce a nebude tomu pravděpodobně jinak ani letos. V roce 2023 v USA na TikTok vyhledávala klíčové slovo#plantbased 1 miliarda uživatelů a#plantbasedrecepty pak 200 milionů. Dietoložky Jackie Newgent a Carolyn O’Neil se shodují na tom, že rostlinná strava půjde ruku v ruce s dalším trendem, a to snižováním ultrazpracovaných potravin v jídelníčku.

Lidé tak budou častěji volit zeleninu, luštěniny, ořechy, semínka a další rostlinné a zdravé potraviny, namísto falešných masových výrobků. Těmi jsou například Beyond Meat, GardenGourmet nebo třeba Pan Hrášek. Přesto si někteří odborníci stojí za tím, že ani tak syntetická masa a další masové náhražky z trhu nezmizí a budou mít i nadále své příznivce.

Ačkoli vědci zabývající se výživou jsou při pohledu na syntetické výrobky skeptičtí a rozporuplní, marketink má ve své propagaci jasno a rostlinné produkty tohoto druhu se snaží popularizovat.

Protein

V posledních letech se klade velký důraz na důležitost a adekvátní zastoupení všech makroživin v jídelníčku, ale loni se ukázalo, že nejpopulárnějšími se staly bílkoviny. Na TikTok slovo#highprotein za posledních 12 měsíců vyhledávaly celkem 2 miliardy uživatelů. A dle předpokladů popularita proteinu jen tak nezmizí ani v roce 2024.

Bílkoviny jsou obecně spjaté s kontrolou hmotnosti a budováním svalové síly nejen u sportovců. Je třeba mít na paměti nejen klady dostatečného příjmu bílkovin, ale i možné stinné stránky nadbytečného množství proteinů. Obzvláště pokud byste tak nahrazovali ostatní stejně důležité makroživiny.

Středomořská dieta

Novinkou roku 2024 by mohlo být upuštění od specifických a přísných diet, jako keto dieta nebo třeba stravování stylem přerušovaného půstu. Namísto těchto vyhraněných způsobů dle očekávání získá na popularitě zdravější a flexibilnější stravování, jako třeba středomořská dieta.

Trendy, konkrétně na TikTok, ukazují na rostoucí důraz v oblasti vyvážené a udržitelné stravy, kterou právě středomořská strava zcela bezpochyby je. Dokonce i studie ukazují, že se jedná o skutečně nejlepší způsob stravování. A potvrzují to také odborníci na výživu.

Právě toto směřování by totiž mohlo lidi navést k udržitelnému zdravému životnímu stylu namísto krátkodobého dietního režimu.

Udržitelnost

Mimo nejrůznější způsoby a styly stravování, které zrovna letí, se lidé stále častěji zabývají měnícím se klimatem. A to je právě fakt, který do roku 2024 vnese další trend, ačkoli v tomto případě se nejedná o žádnou novinku.

Samozřejmě je řeč o udržitelnosti, konkrétně v rámci výživy o snaze prodloužit životnost potravin, případně způsoby, jakými lze co nejlépe využít zbytky. V uplynulém roce klíčové slovo#foodwaste, kde najdete způsoby, jak zacházet s potravinami udržitelněji a neplýtvat, na TikTok vyhledávalo 88 milionů amerických uživatelů.

Toto téma bude zkrátka i v roce 2024 nabývat na síle vzhledem k sílící klimatické krizi.Skupinové lekce a cvičení

Obzvláště po covidovém období si lidé začali opět uvědomovat sílu komunity, a to v mnoha aspektech. Jedním z těch zásadních je sport. Být v obklopení party lidí přináší kromě cvičení i řadu dalších výhod.

Týmové a společenské sporty jako tenis, piklebal (který nabývá na oblíbenosti) a golf si získávají stále více příznivců, a to i z řad důchodců. A pak ve velkém hlavně mezi pracujícími, kteří pracují částečně či plně z domova. Častěji totiž najdou ve svém rozvrhu více času a prostoru na fitness aktivity. A mimoto doplní možné chybějící interakce s dalšími lidmi.

Lidé si teď více než kdy jindy uvědomují důležitost vztahů, smysluplných vazeb a komunit. Předpokládá se proto, že se lidé budou stále více přiklánět k využívání skupinových cvičení a osobnějším aktivitám namísto aktivit virtuálních.

Možné oblíbené potraviny nového roku

Kromě již zmíněných směrů ve výživě tu máme i předpokládané populární potraviny roku 2024. Tou první jsou kakaové boby, ze kterých se vyrábí naprostý skvost – čokoláda. S novým rokem je ale načase, aby kakao zazářilo i samo o sobě v nových výrobcích. Těmi se konkrétně myslí například kakaová voda a sušené kakao. A co byste řekli na kakaové boby v čokoládě?

Druhou zajímavou potravinou, kterou byste měli do svého jídelníčku určitě zařadit, je pohanka. Kromě toho, že se jedná o nezpracovanou potravinu, je také zdraví prospěšná. Působí totiž protizánětlivě a obsahuje velké množství bílkovin a vlákninu.

Trendy přicházejí a odcházejí. A právě v tom je jejich kouzlo. Proto pečlivě zvažte, kterému z nich v novém roce dáte zelenou a jestli vůbec. S rychlým řešením většinou moc daleko nedojdete, popřípadě se ještě vrátíte o tři kroky nazpět.

Navíc každý pro své nejlepší fungování potřebuje něco úplně jiného. Mějte proto na paměti, že neexistuje jedna perfektní dieta a jeden dokonalý způsob stravování, který vyřeší veškeré vaše problémy. Zároveň žijete jen jednou, a tak nezapomeňte být hraví a zkoušet nejen nové věci, ale i nové chutě, potraviny a jídla. Jaký by to byl rok bez lásky k jídlu.

Zdroj:

  • https://www.forbes.com/health/medical-advisory-board/carolyn-oneil/
  • https://www.forbes.com/health/medical-advisory-board/jackie-newgent-r-d-n/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9317652/