Zázrak v kouzelných pilulkách a nápojích

Stačí se podívat na internet, prozkoumat sociální sítě známých osobností či fitness blogerek a u každé osoby najdete několik zázračných doplňků, které vám slíbí úbytek hmotnosti za velmi krátký čas, zvýšení výkonnosti nebo rychlejší nárust svalové hmoty, abyste do léta měli tělo jako lusk. Jak ale rozlišit doplňky, které vám k něčemu opravdu budou, od těch, které jsou bezvýznamným nesmyslem a marketingovým tahem?

Abychom byli upřímní, občas je oříšek vyznat se v tom všem, co fitness trh nabízí, zvláště pokud jste začátečník a máte tendenci kupovat vše, protože na vás vyskakují reklamy, že zrovna tento produkt je tím skvělým pomocníkem, který vás někam posune. Kouzelné pilulky jsou zkrátka všude a díky nim to vypadá, že nebudete muset dělat nic pro to, abyste si vypracovali své tělo k dokonalosti, jen postačí, když budete polykat několik prášků denně, pít zázračné koktejly a natěšeně doufat a vyhlížet, že se tělo změní samo. Tak to ale bohužel nefunguje, doplňky stravy jsou jen malí pomocníci, kteří vaši snahu mohou podpořit, ale bez tréninku a správné stravy vám žádný suplement zkrátka nepomůže.

Suplementy, které za to stojí

Nicméně existují i takové suplementy, které za to rozhodně stojí, jsou ověřené studiemi a skutečně fungují. V první řadě je důležité zaměřit se na vitaminy, minerální látky a aminokyseliny, které jsou klíčovou součástí celkového zdraví, které je spojené se správným fungováním nervového systému, ale i vytrvalostí během cvičení či regenerací svalů a svalové tkáně.

Vitamin D

Vitaminu D má většina lidí nedostatek. Přirozeně ho přijímáme ze slunečního záření a stravy. Protože v posledních letech máme výrazně zvýšený strach ze sluníčka skrze rakovinu kůže a také většinu času trávíme zavření doma, tak je pravděpodobné, že i vy máte tohoto vitaminu nedostatek. Zvláště na podzim a v zimě byste ho měli doplňovat i jinak.

Jeho výhody spočívají v tom, že při cvičení může do jisté míry zvýšit svalovou hmotu. Také značně zlepšuje sportovní výkon a předchází únavovým zlomeninám kostí, na které je při silovém tréninku kladen tlak a stres. Vitamin D dále přispívá k normálnímu vstřebávání vápníku, fosforu, udržuje zdravý stav kostí a zubů, běžnou činnost svalů a podílí se na procesu dělení buněk.

Vitamin K2

Vitamin K2 se nachází zejména v listové zelenině. Můžete ho najít i v živočišných produktech, jako jsou játra. Tento vitamin zlepšuje pevnost a celkové zdraví kostí, což je zásadní při silovém tréninku. Naopak snižuje hromadění vápníku v krevních cévách a díky tomu minimalizuje kalcifikaci tepen, snižuje riziko mrtvice a srdečních onemocnění.

Hořčík – magnezium

Hořčík se v těle využívá na více jak 300 chemických procesů. Zásadně ovlivňuje energii, sílu kostí, nervový systém a kontrolu hladiny cukru v krvi. Pokud s něčím z tohoto máte problémy, pravděpodobně má vaše tělo hořčíku nedostatek. Doplnění hořčíku navíc prokazatelně pomáhá při regeneraci i svalové kontrakci, takže pokud se věnujete vytrvalostním sportům, ale také silovému tréninku, rozhodně byste na jeho příjem neměli zapomínat. Navíc minimalizuje riziko křečí a přispívá ke kvalitnějšímu spánku.

Rybí tuk – omega-3 mastné kyseliny

Rybí olej obsahuje vysoké množství omega-3 mastných kyselin, což je přirozený protizánětlivý prostředek, který zmírňuje bolest kloubů, svalů a je důležitý pro proces regenerace po jakémkoli výkonu. Dále přispívá ke zdraví srdce a správnému fungování mozku. Protože u nás v České republice se ryby tolik nekonzumují, je dobré tento suplement zařadit, protože jeho benefity pro zdraví jsou klíčové.

Protein

Pro nabírání svalové hmoty je důležitý dostatek bílkovin. Abyste nabrali svalovou hmotu, musíte konzumovat více bílkovin, než vaše tělo rozloží přirozenými procesy. I když většina lidí dokáže získat všechny bílkoviny z potravy, někteří jedinci s tím mají problémy. V tom případě je dobré zvážit a případně zařadit suplementaci v podobě proteinového doplňku. V dnešní době najdete na trhu nejrůznější proteinové doplňky, mezi které se řadí velmi oblíbený syrovátkový, kaseinový nebo sójový protein, který je ideální volbou pro vegany. Některé proteiny mohou obsahovat například protein z vajec, z hovězího či kuřecího masa nebo z jiných zdrojů.

Kreatin

Kreatin je molekula, kterou si tělo dokáže vyrobit samo. Dodává energii svalům a dalším tkáním. Kreatin jako doplněk stravy však může zvýšit obsah svalového kreatinu až o 40 % nad jeho normální hodnotu. To má vliv na svalové buňky i na výkon při cvičení. To je dobrá zpráva pro všechny, kteří se pokouší nabrat svaly a chtějí podávat lepší výkon během tréninku. Stejně jako protein se i kreatin řadí mezi nejoblíbenější suplementaci při silovém tréninku.

Glutamin

Glutamin je další aminokyselinou, kterou naše tělo přirozeně produkuje. Glutamin se podílí na tom, aby udržel svalovou hmotu zejména během intenzivního silového tréninku, který je pro tělo velmi stresující. V některých případech může docházet ke zvýšení a k uvolňování vlastního glutaminu, což vede ke katabolizaci, a proto je nutná suplementace k zevnímu doplnění.

Vždy dejte přednost kvalitním produktům. Možná že si za některé připlatíte, ale budete mít jistotu, že se jedná o látky, které tělo dokáže stoprocentně využít. Rozhodně nezapomínejte na výše zmíněné vitaminy, které jsou pro zdraví a správné fungování orgánů i nervové soustavy opravdu zásadní. Až budete mít vyřešené vitaminy a budete si jistí, že vaše tělo netrpí jejich nedostatkem, můžete zařadit další suplementy, které umocní váš výkon nejen při silovém tréninku.

Zdroj:
https://www.empik.com/suplementy-zywnosciowe-dla-sportowcow-delavier-frederic-gundill-michael,prod56452059,ksiazka-p