Třeba proto, že pokud máte zvyšovat náročnost tréninku a klást na svoje tělo vyšší požadavky, musíte mít jistotu, že to vaše svaly, klouby a pojivové tkáně všechno zvládnou. A s tím velmi úzce souvisí dostatečně posílené svaly tzv. středu těla.

Je to stejné, jako kdybyste chtěli postavit třípatrový dům na trávníku, aniž byste před tím vybudovali dostatečné základy. Nemusíte být stavař nebo statik, aby vám bylo jasné, že bez základové desky nemá smysl vzít do ruky cihlu. A v tréninku je to stejné.

KTERÉ SVALY TVOŘÍ STŘED TĚLA A CO ZAJIŠŤUJÍ?

Jde v podstatě o svalstvo trupu, to znamená svaly břišní, bránice, pánevní dno, vzpřimovače a svalstvo kolem kyčelního kloubu. Jejich základní funkce spočívá v tom, že díky nim:

udržujete rovnováhu

Aktivované svalstvo středu těla umožní vzpřímený postoj a udržení rovnováhy v situacích, kdy je narušena. Stačí, aby do vás někdo vrazil, a jsou to právě tyto zmiňované svaly, které pomohou, abyste se na místě nesvalili jako pytel brambor, ale byli schopni takové narušení doslova a do písmene „ustát“.

zajišťujete stabilitu trupu

Kdykoli něco držíte nad hlavou, zvedáte ze země, táhnete nebo tlačíte, musíte zatnout svaly trupu a udržet tělo stabilní. Vytvoříte tím potřebnou oporu pro páteř, redukujete riziko poranění a vytvoříte podmínky pro vyvinutí síly dostatečné ke zvládnutí daného úkolu.

dýcháte

Ve výčtu svalů středu těla nechyběla ani bránice – hlavní sval kontrolující dýchání, který se nachází mezi hrudním košem a dutinou břišní. Díky práci bránice jste schopni nádechu i výdechu a máte možnost zadržet dech.

Ø kontrolujete svěrače

Pánevní svaly napomáhají kontrole svěrače konečníku i močové trubice. Jsou-li tyto svaly oslabené, mohou se objevit problémy s inkontinencí. Proto do jisté míry pomáhá řešit tyto nepříjemné potíže speciální cvičení.

RIZIKA NEDOSTATEČNĚ POSÍLENÉHO STŘEDU TĚLA

Navzdory tomu, co uvádějí odborné články a prohlašují zkušení trenéři, se stále najde dost začínajících cvičenců, kteří se posílením středu těla nechtějí zabývat a vrhnou se po hlavě do tréninku podle rozpisu nějakého svého idolu. Jaká nebezpečí na ně číhají?

zvýšené riziko úrazu

Pokud nemáte dostatečně silné svalstvo trupu, nejste v mnoha případech schopni zaujmout správnou výchozí pozici cviku, respektive v ní setrvat po celou dobu cvičení. Taková chyba může z dlouhodobého hlediska vést ke svalovým dysbalancím a následně k chronickým potížím, kterých se budete obtížně zbavovat.

omezení výkonnosti

Posílené svalstvo trupu se zcela zásadně podílí na sportovní výkonnosti. Jestliže máte v tomto směru vážné nedostatky, nemůžete počítat s tím, že podáte optimální výkon.

Díky svalům trupu tedy zvládáte pohyby v rámci každodenních aktivit (zvedání břemene, vstávání ze židle, zapínání pásů v autě atd.). Právě střed těla vám umožňuje normální dýchání či vylučování a velkou měrou ovlivní tréninkovou výkonnost. Možná tzv. „core“ nepatří k obdivovaným svalovým partiím, ale zato je nadmíru důležitý a bez jeho správného fungování byste nebyli schopni zvládnout ani ty nejzákladnější aktivity.