Radikální cvičební plán je jediný způsob, jak zhubnout

Toto tvrzení není pravda. Úspěšné shazování kil zahrnuje i malé změny, kterých je dobré se držet. To znamená být více fyzicky aktivní ve svém každodenním životě. Dospělí lidé by se měli každý týden věnovat alespoň 150 minutám fyzické aktivity – jako je rychlá chůze nebo jízda na kole. Chcete-li zhubnout, musíte totiž spálit více kalorií, než jich přijímáte. Toho lze dosáhnout tím, že snížíte energetický příjem, budete se více hýbat anebo zkombinujete obojí.

Nadměrné cvičení a jakékoli fyzické aktivity, které jsou přehnané, nemusí vést k úbytku hmotnosti. Pokud budete cvičit příliš tvrdě bez odpočinku, zapříčiníte, že se vaše tělo vyčerpá a v těle se spustí přemíra zánětů. Tyto záněty naopak způsobí, že více přiberete, a hrozí vám i zranění.

Sacharidy zapříčiňují přibírání na váze

To je lež. Sacharidy, které jsou konzumovány ve správném množství a jako součást vyvážené stravy, samy o sobě (tedy bez másla, smetanových omáček a podobně) nepovedou k nárůstu hmotnosti.

Jezte celozrnné a celozrnné sacharidy, jako je hnědá rýže a celozrnný chléb a brambory se slupkou, abyste zvýšili příjem vlákniny. Naopak se vyhněte smaženým jídlům, které obsahují škrobové suroviny.

Vyřaďte celou skupinu potravin

Není vhodné vyřazovat některou skupinu potravin, zvláště pokud netrpíte potravinovou intolerancí či alergií. Diety, které zakazují celé skupiny potravin, jsou neudržitelné, ale mohou se pro vás stát také nebezpečnými.

Hladovění je nejlepší a nejrychlejší způsob, jak zhubnout

Nárazové diety pravděpodobně nepovedou k dlouhodobému úbytku hmotnosti. Ve skutečnosti mohou někdy vést k dlouhodobějšímu přibírání na váze.

Hlavním problémem je, že tento typ stravy je příliš náročný na udržení. Můžete také přicházet o základní živiny, protože nárazové diety mohou být omezeny na rozmanitost konzumovaných potravin. Vaše tělo bude mít málo energie a může způsobit, že budete toužit po jídlech s vysokým obsahem tuku a cukru. To může vést k tomu, že budete jíst tato jídla a více kalorií, než potřebujete, což způsobí nárůst hmotnosti.

Vynechání jídel je dobrý způsob, jak zhubnout

Vynechat jídlo není dobrý nápad. Chcete-li zhubnout a udržet si váhu, musíte snížit množství přijatých kalorií a více kalorií spálit cvičením. Úplné vynechávání jídel však může mít za následek únavu a může znamenat, že vám budou chybět základní živiny. Pravděpodobně budete také jíst potraviny s vysokým obsahem tuku a cukru, což by mohlo mít za následek přibírání na váze.

Potraviny označené jako nízkotučné či se sníženým obsahem tuku jsou vždy dobrou volbou

Potraviny označené jako nízkotučné nesmějí obsahovat více než určité množství tuku, aby bylo možné toto označení legálně používat. Pokud je potravina označena jako nízkotučná nebo se sníženým obsahem tuku, měla by obsahovat méně tuku než plnotučná verze, ale to z ní automaticky nečiní zdravou volbu! Podívejte se proto vždy na štítek a zjistěte, kolik tuku obsahuje. Mějte na paměti, že většina těchto výrobků je dochucována vysokým přídavkem cukru a nejrůznějších látek.

Můžete jíst cokoli, stačí si zapisovat svůj energetický příjem do kalorických tabulek

Na tom, co jíte, opravdu záleží. Je velmi důležité držet se zejména potravin, které jsou bohaté na živiny, a to ať si je zapisujete do kalorických tabulek, či nikoli. Plnohodnotné potraviny totiž obsahují nejrůznější vitamíny, minerální látky a vlákninu, což je dobré pro celkové zdraví a prevenci proti nemocem. I přesto, že se vám čokoládová tyčinka vejde do kalorických tabulek, tak to neznamená, že vám přinese stejné benefity jako například ovesná kaše s ovocem či jogurt s domácí granolou a kakaem.

Pokud začínáte s hubnutím a nevíte, od čeho se odpíchnout, tak je dobré kontaktovat specializovaného výživového poradce, který vás nasměruje už zpočátku na správnou cestu. Pokud začínáte cvičit, je zase dobré obrátit se na osobního trenéra. Lidé, kteří mají specializaci, vám usnadní celou cestu nejen v hubnutí, ale také vás psychicky podpoří. Opravdu se vyhněte špatným radám, které jsou sice myšleny dobře, ale mohou vám přivodit nejrůznější problémy.

Zdroje: