Ať už tedy trénujete jen pár týdnů, nebo několik let, pomůže vám, abyste věděli, co vám může stát v cestě. A proto vám dnes přináším několik důvodů, proč nejste silnější i přesto, že děláte silový trénink:

1. Nejste trpěliví a důslední

Než se pustíme do prvků tréninkového rozvrhu, které by mohly sabotovat vaše nabírání na síle, nezapomeňte, že trpělivost a důslednost jsou základem toho, abyste viděli výsledky, ať už děláte jakýkoli cvičební styl.

Zvyšování síly a svalové hmoty je postupný proces, který vyžaduje čas. Tento časový úsek může trvat měsíce, ale někdy i roky, takže pokud jste právě začaly se silovým tréninkem, a přemýšlíte, proč ještě nevidíte žádnou změnu, posuňte své mantinely a počkejte ještě několik týdnů, nejlépe měsíců. Pokroky a výsledky vyžadují pravidelné úsilí a důslednost, a to týden co týden. Pokud budete cvičit pouze jednou týdně, tak opravdu žádný znatelný nárůst síly neuvidíte, a to platí i v případě, pokud začnete cvičit důsledně dva týdny a další dva týdny si dáte od cvičení pauzu. Držte se, buďte důslední a trpěliví – to vám přinese ovoce.

2. Nemáte reálné, anebo žádné cíle

Nastavení sebe sama k úspěchu jde ruku v ruce se stanovením jasných cílů. Jistě, chcete být silnější, ale co to vlastně znamená a jak poznáte, že jste toho dosáhli?

Malé cíle jsou skvělým způsobem, jak jasně definovat to, na čem pracujete. To, že si určíte malé cíle, které jsou konkrétní, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově omezené, vám pomůže k tomu, abyste se posouvali a zároveň dobře viděli jakýkoli pokrok. Možná právě teď toužíte být schopní udělat dvacet po sobě jdoucích kliků za tři měsíce, zvednout dvacet kilo za šest měsíců nebo do konce roku udělat dřep s padesátikilovou zátěží. Pokud si vytvoříte jasnou vizi toho, kam a jak se chcete posunout, tak si ulehčíte spoustu práce a nestane se vám, že byste během chvíle ztratili motivaci.

3. Nezvedáte dostatečnou zátěž

Pokud chcete zvedat těžší váhy, musíte si na závaží přidat, jinak to zkrátka nepůjde. Váš silový trénink musí dostatečně zatěžovat vaše svaly, aby se ve svalových vláknech způsobily mikrotrhliny, které jsou přirozeným procesem, při kterém se svaly opravují a zároveň sílí.

Můžete mít pravidelně čtyři tréninky každý týden, ale pokud je vaše závaží příliš lehké, tak je nepravděpodobné, že byste dosáhli pokroku. Vaše svaly musíte neustále přetěžovat progresivním přetížením. A co to znamená? Progresivní přetížení znamená, že prvky vašeho tréninku se budou pravidelně měnit, protože tělo se přizpůsobuje, a to, co bylo dříve těžké, se během chvíle stane snadným.

4. Zvedáte přílišnou zátěž

Nalezení správného bodu s výběrem vhodné váhy je klíčové. Pokud budete zvedat příliš těžké váhy a nedokončíte tak počet opakování se správnou technikou, tak se můžete dokonce i zranit. Samozřejmě, že zvedat těžší a těžší váhy je výzvou, ale rozhodně byste měli zapomenout na své ego a vždy si pohlídat techniku správného provedení.

5. Nemáte správný silový trénink

Ačkoli formy cvičení, jako je turistika, jízda na kole nebo jóga vám mohou pomoct posílit vaše svaly, tak pro opravdu maximální zisky je nejlepším řešením dodržování správného tréninku, který je určen pro budování svalů. Chodit do posilovny nebo do tělocvičny a dělat spoustu náhodných silových cviků může být sice zábava, ale pokud máte silové cíle, tak je strukturovaný plán téměř nutností.

6. Nejíte dostatečně

Kromě stimulace svalů v posilovně musíte také načerpat energii a podpořit zotavení svalů správnou a plnohodnotnou stravou. Zaměřte se především na zdroje bílkovin a pohlídejte si, aby vaše každé jídlo jich mělo dostatek, protože bílkoviny jsou nezbytné pro regeneraci i budování svalové hmoty.

Sacharidy jsou také důležité pro energii a celkovou regeneraci. Zdravé tuky zase podporují hormonální regulaci a energii. Kromě vyvážené stravy se všemi třemi makroživinami nezapomínejte jíst dostatek jídla a kalorií. Abyste podávali dobré výkony a posouvali se, tak tělo musí mít k těmto činnostem dostatek paliva.


7. Nedáváte tělu odpočinek

Protože svaly rostou a zotavují se v době odpočinku, a ne v době tréninku, tak je důležité nechat je odpočinout. Pokud cvičíte celé tělo, měly byste mít mezi každým tréninkem alespoň jeden odpočinkový den. Do regenerace se zahrnuje také dostatek spánku, aktivní regenerace či protahování.

8. Cvičíte příliš

Abyste viděli výsledky, nemusíte být v posilovně několik hodin každý den. Ve skutečnosti mohou tyto návyky vést k přetrénování, špatnému zotavení, či dokonce k vyhoření a ztrátě motivace. To, že budete trávit spoustu času tréninkem v posilovně, automaticky neznamená, že je váš trénink efektivní. Upřednostňujte proto v tomto směru kvalitu před kvantitou!

Zdroje: