Kde se vzal špenát?

Špenát (Spinacia oleracea) je rostlina, která pochází pravděpodobně z Persie (dnešní Írán). Jeho historie sahá až do starověkého období, kdy byl známý a pěstoval se v oblastech Středního východu. Špenát se postupně dostal do Řecka a Říma, kde se stal oblíbenou zeleninou.

Rostlina špenátu byla považována za jednu z nejlepších potravin, kterou lze konzumovat. Díky svému bohatému obsahu živin, včetně železa, vitamínu C, vápníku a dalších antioxidantů, byl špenát významným prvkem stravy v různých kulturách.

Přestože byl špenát známý v Evropě, během středověku upadl v zapomnění. Znovu se stal populárním až v 17. století, kdy byl znovuobjeven a začal se pěstovat na zahradách v Evropě. Od té doby se špenát stal běžnou a oblíbenou součástí mnoha kuchyní po celém světě.

Dnes je špenát oblíbenou zeleninou pro svou výživnou hodnotu a všestrannost při přípravě jídel. Pěstuje se v mnoha částech světa a je běžně dostupný v obchodech s potravinami.

Špenát a jeho přínosy

Špenát je výživná a zdravá zelenina, která má několik výhod pro lidské zdraví. Zde jsou některé z klíčových zdravotních výhod spojených s konzumací špenátu:

· Bohatý na živiny:
Špenát obsahuje širokou škálu důležitých živin, včetně vitamínů (A, C, K, B9), minerálů (železo, vápník, hořčík), antioxidantů a vlákniny.


· Podpora zdraví srdce:
Obsah vlákniny, vitamínu K a draslíku ve špenátu může přispět k celkovému zdraví srdce a podporovat normální krevní tlak.


· Antioxidanty pro ochranu buněk:
Antioxidanty obsažené ve špenátu, jako jsou vitamín C a beta-karoten, mohou pomoct ochránit buňky před poškozením volnými radikály.


· Zlepšení zraku:
Špenát obsahuje lutein a zeaxantin, což jsou karotenoidy významné pro ochranu očí a zlepšení zraku.


· Posílení kostí:
Vysoký obsah vitamínu K ve špenátu je důležitý pro zdravé kosti a správnou srážlivost krve.


· Podpora imunitního systému:
Vitamín C obsažený ve špenátu může podporovat imunitní systém a pomáhat v boji proti infekcím.


· Regulace hladiny cukru v krvi:
Vláknina ve špenátu může pomoct regulovat hladinu cukru v krvi a podporovat stabilní energetickou úroveň.

Jaký špenát vybrat? Syrový, nebo vařený? Mražený, nebo čerstvý?

Špenát nemusíte nutně vařit, abyste mohli využít jeho zdravotních výhod. Zeleninu lze konzumovat syrovou, nebo ji můžete i zamrazit a konzumovat později. Pokud ji chcete jíst syrovou, doporučujeme ji dochutit zálivkou z octa a oleje nebo jogurtu, aby zvýraznila její chuť. Jíst syrový špenát je pro vás dobré, protože usnadňuje vašemu tělu získat živiny, jako je niacin, riboflavin a draslík.

Čerstvý špenát můžete přidat i do salátů nebo smoothie. Pokud dáváte přednost vařené variantě před syrovou, existuje mnoho různých způsobů, jak ho připravit. Může se restovat nebo dusit na olivovém oleji, péct v troubě nebo v páře či na pánvi. A co víc, vařený špenát ve skutečnosti obsahuje více vitamínu A.

Špenátové listy se dají rychle blanšírovat (spařit horkou vodou) a při správném dochucení skvěle chutnají především v těstovinách nebo polévkách.

Samozřejmě ne každý má čas nebo chuť pustit se do přípravy čerstvého špenátu, ale nebojte se: je stejně zdravý mražený jako čerstvý. Mražený špenát si zachovává svou nutriční hodnotu a obvykle obsahuje více vitamínů než jeho čerstvý protějšek. Navíc je snadno dostupný a vyžaduje minimální přípravu.

Špenát – kalorie a hubnutí

Špenát je zeleninou, která má nejmenší kalorickou hodnotu. 100gramová porce špenátu obsahuje pouze 23 kalorií. Ostatní zelená zelenina má také velmi nízký obsah kalorií, ale špenát má mnohem více výhod, než jen nízký počet kalorií, protože je také velmi bohatý na živiny a vitamíny.

Protože má špenát tak málo kalorií, je velmi prospěšný při hubnutí. Jeho vysoký obsah vlákniny napomáhá trávení, reguluje hladinu cukru v krvi a předchází zácpě. Špenát vám proto poskytuje dostatek vlákniny a zároveň udržuje pod kontrolou přijaté kalorie. Díky jeho konzumaci se budete cítit více sytí a navíc vám pomůže omezit chuť k jídlu.

Tipy, jak připravit špenát chutně

Špenát je všestranná zelenina používaná v široké škále jídel. Mnohdy se však připravuje nesprávně, čímž nejenže chutná nudně a nevýrazně, ale také dochází ke ztrátě spousty důležitých živin.

Máme pro vás pět tipů, jak zaručeně připravit lahodný špenát:

· Špenát nepřevařte
Pokud chcete zachovat chuť a živiny špenátu, nepřevařujte ho, stačí mu pouze 3 minuty.


· Blanšírování
Blanšírování zahrnuje krátké vložení suroviny do vroucí vody, aby se prodloužila jeho životnost. Blanšírováním špenát změkne a dodá mu jemnější chuť. Špenát blanšírujete nejlépe tak, že ho na minutu nebo dvě vložíte do vroucí vody.


· Použijte čerstvý nebo mražený špenát
Nejlepší je čerstvý špenát, ale dobrou alternativou je i mražený. Oba jsou běžně dostupné v obchodech a chutnají stejně dobře.


· Okořeňte podle chuti
Špenát můžete dochutit podle svých osobních preferencí. Můžete použít sůl, pepř nebo jiné koření, abyste jeho chuť ještě více zvýraznili.

Tip na recept: špenátovoořechové pesto


Ingredience:

  • 4 šálky čerstvého špenátu
  • ¼ šálku pražených vlašských ořechů
  • 28 g strouhaného parmazánu
  • 1 malý stroužek česneku
  • 2 lžičky čerstvé citronové šťávy
  • ¼ lžičky červené papriky
  • 3 lžíce olivového oleje
  • 2 lžíce teplé vody


Postup:
Špenát, vlašské ořechy, parmazán, česnek, citronovou šťávu a drcenou červenou papriku rozmixujte. Do rozmixované směsi pomalu přidejte olivový olej a následně vmíchejte i teplou vodu.

K čemu se hodí pesto?

Špenátovoořechové pesto si můžete vychutnat na celozrnném chlebu. Skvěle se hodí i k rybě či kuřeti – stačí danou surovinu pestem jen lehce potřít. Chcete-li pesto použít jako omáčku na těstoviny, tak pesto nařeďte škrobovou tekutinou, ve které jste vařili těstoviny, a pak jej zamíchejte.

Zdroje: