Venku je zima, tam nepůjdu

Neexistuje špatné počasí, pouze špatně zvolené oblečení. Slibte si, že je čas přestat s výmluvou a stěžováním si na počasí. Ať už se vydáte ven za sněžení, nebo deště, věřte, že to bude stát za to. Zimní vzduch je osvěžující a čistější než kdykoli jindy. Stezky, pláže a kopce nejsou přelidněné a mohou se stát klidným a uvolňujícím zážitkem, při kterém věnujete čas jen sobě. Když se rozhodnete, že je nejvyšší čas vyrazit z uzavřeného prostoru, napište si alespoň šest věcí, na které se během cesty chcete zaměřit, uvidíte, že vám tento seznam rozhodnutí usnadní.

Bez sluníčka s nedostatkem vitaminu D

V zimním období se potýkáme s nedostatkem vitaminu D, který v letních dnech získáváme ze slunečních paprsků. Abyste tento vitamin doplnili, zařaďte do svého jídelníčku ryby, ořechy a další potraviny, které jsou bohaté na „déčko“, nebo ho doplňte v podobě tobolek. Nedávné studie ukazují, že lidé s nízkou hladinou vitaminu D mají větší sklony k ukládání tuku. Navíc nedostatek tohoto vitaminu snižuje odbourávání tuků a spouští přímé ukládání kalorií do tukových buněk, nikoli k okamžité energetické spotřebě.

Zimní únava a nechuť cokoli dělat

V zimě se cítíme otrávenější, znechucenější a naše úroveň štěstí taky není na vysoké úrovni. Často býváme nespokojeni a nevyhýbá se nám ani deprese, za kterou mohou chladné dny a nedostatek světla. Když k tomu dojde, je větší pravděpodobnost, že místo zdravých potravin dáme přednost těm nezdravým, které představují komfort v podobě rychlého občerstvení. V zimě máme tendenci zaměřovat se především na energeticky hutná a velmi kalorická jídla, která bývají sladká nebo s vysokým obsahem tuku. Jak dobře víme, tak i naše nálada ovlivňuje to, jakým jídlem se stravujeme a čemu v danou chvíli dáme přednost.

Přežití a fyziologie, která se ozve každou zimu

Zimní měsíce byly v dřívějších dobách často spojovány s hladomorem a podle jedné z teorií jsme geneticky naprogramovaní tak, abychom na podzim zvýšili zásoby tuku, které nám pomohou v přežití s menším množstvím dostupných zdrojů potravy. Problém je v tom, že v dnešní době hladomorem netrpíme, a proto nemusíme ukládat tuky.

Melatonin je hormon vyvolaný nedostatkem světla, který způsobuje ospalost a úbytek energie. Nejčastěji se ozývá s příchodem zimy, kdy je z větší části stále tma.

Naplánujte si proto svůj fitness plán a jídelníček tak, aby byl co nejvíce bezchybný. Tréninky plánujte na týden dopředu včetně stravovacího plánu. Díky těmto krokům budete mít jasně vytyčený režim, který vám pomůže udržovat se stále ve formě, aniž byste museli sahat po nezdravých variantách potravin.