Nebezpečí viscelárního tuku

Viscelární tuk přispívá k srdečním onemocněním, může způsobit mrtvici, ale také zvedá hladinu cholesterolu. Kvůli nadbytku tohoto tuku může člověk trpět více na deprese a demenci. Mezi další onemocnění, která mohou být spojená s viscelárním tukem, patří artritida, rakovina, záněty či sexuální dysfunkce.

Co způsobuje viscelární tuk

Příčin vzniku nezdravého množství viscelárního tuku je mnoho. Nejspíše vás nepřekvapí, že na vině může být špatný jídelníček, který obsahuje spoustu nezdravých, tučných a zpracovaných potravin. Další důvody vzniku viscelárního tuku pro vás ale možná budou novinkou.

Za potížemi může být také dlouhodobý kalorický deficit. U člověka, který je velmi striktní ve stravě a má sportovní postavu, se většinou nepředpokládá, že by mohl trpět na nezdravé množství viscelárního tuku. Opak je pravdou. Při dlouhodobém kalorickém deficitu se tělo brání a snaží se zachovat zdravé množství tuku v těle a chránit orgány. Začne orgány obalovat tukem, aby se chránilo před hladověním.

Dalším možným důvodem je stres a špatný psychický stav.

Jak bojovat s viscelárním tukem

Důležitý je zdravý jídelníček plný všech makroživin (bílkovin, sacharidů a tuků) a také psychická pohoda. V jídelníčku by neměla chybět zelenina a měl by být rozmanitý a založený na kvalitních a nezpracovaných potravinách.

Tukům není potřeba se vyhýbat, ale je důležité volit ty zdravé. Co bychom měli omezit, je jednoduchý cukr. Ten lze nahradit jinými sladidly nebo proteinem.

Nezapomínejte také na dostatek pohybu a pobytu venku v přírodě.