Co coca-cola opravdu obsahuje?

Klasická coca-cola obsahuje 11,2g cukru ve 100 ml nápoje. Ve složení se nachází voda, fruktózovo-glukózový sirup, kyselina fosforečná, oxid uhličitý, barvivo, přírodní aroma a kofein. Pokud pijeme colu, aby nás povzbudila, tak vězte, že po vypití jedné plechovky coca-coly do sebe dostaneme méně kofeinu než v jedné lžičce rozpustné kávy. (VRTALOVÁ, Jana. Přídatné látky v potravinách. 2014.) Tudy tedy cesta opravdu nevede. Dříve se pro výrobu coca-coly používala sacharóza, tu ale v roce 2014 z důvodu nižších nákladů na výrobu nahradil fruktózovo-glukózový sirup, který se vyrábí z kukuřice. Tento sirup se ale od sacharózy po chemické stránce nijak neliší a není tedy přímo odpovědný za zvyšující se počet lidí s obezitou. Diskutabilní složkou je také kyselina fosforečná, která na sebe dokáže vázat vápník a další řadu minerálů. Přisuzuje se jí tedy nižší hustota kostí. Právě tato kyselina je ale zodpovědná za specifickou chuť tohoto oblíbeného nápoje.

Zdroj: Youtube

Co se stane s naším tělem po vypití coca-coly?

Jak vlastně coca-cola působí na náš organismus? Velmi zjednodušeně to lze popsat nějak takto: v jedné plechovce coca-coly do sebe během chvilky dostanete 10 lžiček cukru, což je 100 % denní dávky cukru. Tělo tento nápor cukru ustojí jen díky působení kyseliny fosforečné. Během pár minut nám tak vystřelí krevní cukr nahoru a játra cukr, který se k nim dostaví, přemění na tuk. Do hodiny dojde dokonce ke stimulaci mozku – tělo zvyšuje produkci dopaminu a některá mozková centra navozují příjemné pocity. Na stejném principu funguje například i heroin. Kyselina fosforečná na sebe začne navazovat vápník a zinek ve střevě, které tělo velmi brzy vyloučí s močí. Po více než hodině začne klesat krevní cukr, opadne nabuzení organismu, může se dostavit únava a podrážděnost.

Coca-cola a její pozitivní účinky na naše zdraví

Určitě jste se už setkali s radou, že na podrážděný žaludek se máte napít coca-coly. Jedním z důvodů, proč se po coca-cole při střevních potížích můžete cítit lépe, je okamžitý přísun energie. Ve chvílích, kdy se na jídlo nemůžete ani podívat, je coca-cola opravdu okamžitá vzpruha. Jedna z hlavních složek je kyselina fosforečná a kyseliny obecně zabraňují růstu bakterií ve střevě a napomáhají rozpadu hůře stravitelných částí potravy. A právě to může mít příznivý účinek na podrážděný žaludek.

Můžu si dopřát coca-colu v období redukce váhy?

Pokud se snažíte zhubnout nějaké to kilo a držíte dietu, měli byste se obecně vyhnout slazeným nápojům. Jinak je tomu v případě coca-coly light nebo zero. Tyto varianty neobsahují žádný cukr a jsou tedy bez kalorií. Jejich konzumace samotné hubnutí nijak neovlivní. V případě, že se snažíte držet zdravého životního stylu, coca-cola do něj prostě nepatří. Vyhnete se tak problematické kyselině fosforečné, která může způsobovat řídnutí kostí, ale také umělému nízkokalorickému sladidlu aspartam, které bylo letos světovou zdravotnickou organizací WHO zařazeno mezi nebezpečné karcinogenní látky. (MACKOVÁ, Jana. Konzumace slazených nápojů u adolescentů a jejich vztah k nadváze a obezitě. 2012. PhD Thesis. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta.)

Občasné rychlé doplnění energie v podobě coca-coly asi nikomu neuškodilo. Pravidelné konzumaci tohoto milovaného slazeného nápoje se ale raději vyhněte, pokud sportujete a žijete aktivním zdravým životním stylem, abyste neohrozili svoje zdraví.

Zdroje:

  • https://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy-z-burzy/281130-coca-cola-zverejnila-vysledky-za-1q-nad-ocekavanim-organicke-trzby-vzrostly-o-12-mezirocne
  • https://ajcn.nutrition.org/article/S0002-9165(22)03883-7/fulltext
  • https://aktin.cz/pravda-o-coca-cole-vyzivova-tragedie-nebo-ucinny-lek
  • MACKOVÁ, Jana. Konzumace slazených nápojů u adolescentů a jejich vztah k nadváze a obezitě. 2012. PhD Thesis. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta.
  • VRTALOVÁ, Jana. Přídatné látky v potravinách. 2014.