Sen vs. realita

V představách jste se viděli o tři až čtyři konfekční velikosti menší, s pevnou, pěkně tvarovanou postavou, která vám konečně umožní obléknout sukni nad kolena a přiléhavé tričko. Realita je taková, že displej váhy sice ukazuje více než potěšující údaj, ale o odhalujícím outfitu nemůže být ani řeč. Převislá, volně visící kůže totiž rozhodně není atraktivním doplňkem sexy figury.

Zdroj: Youtube

Proč zrovna já?

Rezonuje vám v hlavě právě tato otázka? Určitě nejste sami. Utkali jste se s nadváhou, případně dokonce s obezitou a teď, když máte přijímat ovace a vyhřívat se na výsluní úspěchu, přijde zklamání v podobě kůže, která odmítá spolupracovat. V tuhle chvíli byste si měli uvědomit, že existuje řada faktorů, které hrají proti vám, především je to:

Věk

V průběhu stárnutí totiž ztrácí kůže svoji elasticitu, dochází k úbytku dvou důležitých proteinů – elastinu a kolagenu. A kromě přibývajících let se na omezení produkce těchto látek podílí také UV záření (určitě jste si všimli, že kůže lidí, kteří se hodně opalují, bývá v pozdějším věku ve výrazně horším stavu, než tomu je u jedinců vyhledávajících stín a přípravky s vysokým ochranným faktorem). Zásadní roli sehraje také znečištěné ovzduší, kouření (aktivní i pasivní), nezdravá strava a nadměrná konzumace alkoholu.

Některá onemocnění

Co se týče zdravotního stavu, pak se v tomto směru na kůži negativně projevují například některé kožní lymfomy či tzv. Ehlers-Danlosův syndrom. Vliv má ale i dlouhodobé užívání určitých léků.

Těhotenství

Těhotenství představuje pro kůži na břiše nemalou zátěž, zvláště když žena čeká vícerčata. Ale i jedno miminko může mí na svědomí nepěkně povolenou kůži. V tomhle směru totiž hraje roli také věk matky a přirozená elasticita pokožky.

Velký váhový úbytek

Ano, jsme zpátky u hubnutí, i ono má svoje stinné stránky. Mysleli jste si, že máte vyhráno, ale odraz v zrcadle zdaleka není tak uspokojivý, jak jste čekali. Dlouhodobá nadváha má totiž negativní vliv i na kůži, způsobuje poškození kolagenových a elastinových vláken. Když zhubnete, je pak pro kůži obtížnější přizpůsobit se uspokojivě nové situaci. S tímto problémem bojují především ti, kteří během krátké doby shodili dvacet a více kilo. Týká se to často například pacientů po bariatrických operacích.

Co s nadbytečnou kůží?

Především záleží na tom, jak velký kožní přebytek řešíte. Do jisté míry je totiž možné povolenou kůži zpevnit. Co pomáhá?

· Cvičení – pokud zpevníte a vytvarujete svaly, částečně se zmírní i problém s povislou kůží.

· Vyvážená strava a výživové doplňky – zejména jde o příjem kolagenu, který zajistí pevnost a pružnost kůže, příznivý vliv má i kyselina hyaluronová. Kolagen je vždy dobré užívat společně s vitaminem C.

· S mírným kožním přebytkem pomohou nejrůznější metody, které vám nabídne dermatolog. Obvykle jde o techniky na bázi působení laseru.

· U velkého množství povislé kůže, nereagující na výše popsané postupy, obvykle nezbývá než obrátit se na plastického chirurga. Jiné řešení většinou není nikdy dostatečně efektivní. Chirurgicky je možné odstranit přebytečnou kůži z nadloktí, krku, břicha i stehen. Jakmile se rozhodnete pro konzultaci s chirurgem, bezpochyby vyvstane otázka…

Hradí tuto operaci zdravotní pojišťovna?

Neexistuje jednoznačná odpověď. Jednoduše proto, že každý případ je jiný. Obecně platí, že zdravotní pojišťovna hradí takové zákroky, které odstraňují vážné funkční potíže. V tomto případě by se muselo jednat například o kožní převis, který brání v pohybu, nebo pod ním dochází k dermatologickým defektům (vyrážka atd.). V praxi to znamená, že musíte vyhledat pracoviště, které provádí tyto zákroky i na pojišťovnu. Rozhodnutí o úhradě je pak na revizním lékaři pojišťovny.

Zdroje: