Podařilo se nám proti sobě postavit skutečně neohrožené bojovníky – potraviny, které mají ve zdravém jídelníčku svoje neochvějné místo. Jakým chvatem, respektive kterými vlastnostmi, může zvítězit quinoa nad rýží? Jak je možné, že květák utrpí K. O. od brokolice? Staňte se s námi svědky šesti napínavých soubojů.

1. SOUBOJ: KUŘECÍ PRSA vs. STEHNA

Co se týče ceny, jsou stehna levnější než prsa, podíl tuku je sice o něco vyšší, ale stále se nejedná o alarmující množství. Zvlášť, když uvážíte, že ve stehenním mase je obsaženo až trojnásobné množství zinku, který hraje důležitou roli v imunitním systému. Ze stehen získáte také o něco více železa, které sportovci rozhodně ocení. Má totiž zásadní vliv na transport kyslíku do tělesných tkání – svaly nevyjímaje. Čím je maso tmavší, tím šťavnatější bývá i po tepelné úpravě. Oproti tomu prsa snáze vysušíte. Takže jestli nejste v dietě, klidně použijte vykostěná stehna místo prsou (samozřejmě bez kůže), bílkoviny prakticky zachováte, chuť podpoříte a navíc můžete ušetřit.

VÍTĚZEM SE STÁVAJÍ… kuřecí stehna.

2. SOUBOJ: ČERVENÁ QUINOA vs. RÝŽE NATURAL

Když se proti sobě v ringu postaví tyhle dvě obiloviny, quinoa dá rýži pěkně za uši. Obsahuje více vlákniny i bílkovin a současně méně sacharidů. Navíc je lepším zdrojem celé řady živin, jako je draslík, železo, zinek a hořčík. A vaří se zhruba polovinu času v porovnání s rýží, což ocení každá časově vytížená žena.

K. O. ÚDER tedy zasazuje quinoa a nutno podotknout, že červená quinoa by v poměření antioxidační síly vyhrála na celé čáře i nad svými jinak zbarvenými kolegyněmi, ať už by se jednalo o quinou bílou, nebo černou.

Zdroj: Youtube

3. SOUBOJ: BROKOLICE vs. KVĚTÁK

Brokolice možná nepatří k nejoblíbenějším druhům zeleniny, ale pravdou zůstává, že s ohledem na výživový profil by jen obtížně hledala konkurenci. Když ji porovnáme s jejím příbuzným – květákem, pak je brokolice vyzbrojena téměř dvojnásobným obsahem vitaminu C a obsahuje šestkrát více vitaminu K. Obsahem makroživin k sobě oba druhy zeleniny mají poměrně blízko, ale v mikroživinách má brokolice až na malé výjimky (obsah kyseliny pantotenové a vitaminu B6) navrch.

Souboj brokolice a květáku tedy bude neuvěřitelně vyrovnaný, nečekejte jednoznačné K. O. vítězství. Rozhodovat budou detaily, ale určitou VÝHODU V ZÁVĚRU nejspíš získá brokolice.

4. SOUBOJ: MANDLOVÉ vs. BURÁKOVÉ MÁSLO

Burákové máslo sice v očích fanoušků budí dojem naprostého krále svojí kategorie, ale popularita vám v ringu vítězství nezajistí. Pojďme si shrnout základní fakta o obou účastnících souboje.

Kaloricky jsou jejich síly velmi vyrovnané, oba jsou zdrojem ne zrovna žádoucích mononenasycených tuků, ovšem mandlové máslo jich obsahuje výrazně méně. Burákové má až dvojnásobný obsah nasycených tuků oproti máslu mandlovému. A vedoucí pozici si mandlové máslo udrží i v obsahu vitaminů a minerálů, ty sice burákovému máslu nechybí, ale když dojde na poměření konkrétních dávek, nevyjde z toho jako vítěz. V obsahu bílkovin je rozdíl minimální, sacharidů má mandlové máslo sice méně než burákové, ale opět nemluvíme o velkých rozdílech. Mandlové máslo ztrácí při porovnání ceny, v tomto případě totiž musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Za investované peníze ale získáváte kvalitu, pokud to tedy pro vás není problém, vsaďte v tomhle souboji na máslo mandlové.

VÍTĚZEM SE STÁVÁ… mandlové máslo.

5. SOUBOJ: MANDLOVÉ vs. OVESNÉ MLÉKO

Když přijde řeč na rostlinná mléka, pak ovesné mléko zvládne zasadit K. O. úder svému mandlovému protivníkovi dost možná už v prvním kole. Ačkoli oba produkty bývají obohaceny o živiny, jako je vápník a vitamin D, ovesné mléko má obecně skoro dvojnásobný podíl vlákniny a bílkovin v porovnání s mandlovým. A také lépe chutná. Je hustší, krémovější a přirozeně sladší, takže vás nebude svádět k přislazování. Co se týče přirozeného obsahu minerálů, pak dává mléko ovesné na frak mandlovému v dávce železa, nicméně mandlové ho převálcuje v obsahu vápníku.

Ani posledně jmenované výhody ovšem v praxi nestačí k tomu, aby se mléko mandlové stalo vítězem. Samozřejmě to neznamená, že nemá ve vašem jídelníčku svoje místo, ale v našem souboji VÍTĚZÍ mléko ovesné.

6. SOUBOJ: SKYR vs. ŘECKÝ JOGURT

Ačkoli by se v první chvíli nabízelo, že řecký jogurt bude sázka na jistotu, země ohně a ledu vysílá do ringu opravdu vysoce kvalitní potravinu. Jogurt z Islandu – skyr – se vyrábí z odstředěného mléka, do kterého se následně přidává probiotická kultura pro dosažení krémové textury. Konečný produkt je velmi hustý a obsahuje sice o něco málo více kalorií než jogurt řecký, nicméně nabídne také více bílkovin a méně sacharidů.

VÍTĚZEM SE TEDY STÁVÁ po dlouhém a relativně vyrovnaném souboji… skyr.

Je dobojováno, jednotlivé souboje mají svoje vítěze a my pro vás jednu dobrou zprávu – nic nezkazíte, když do svého jídelníčku přizvete i poražené.

Zdroje: