VYLADĚNÁ MYSL I JÍDELNÍČEK

Na úvod je třeba říct, že od meditace nemůžete očekávat zázraky. Fyzikální zákony tím neobejdete. Takže pořád platí, že váha půjde dolů, když vytvoříte kalorický deficit, tzn. přijmete méně energie, než vydáte. Ale do hubnoucího procesu samozřejmě zasahuje celá řada vnějších i vnitřních faktorů, které jeho efektivitu ovlivní překvapivě velkou měrou.

Jestli máte (alespoň „na papíře“) v pořádku jídelníček a správně nastavený program sportovních aktivit, určitě je namístě zamyslet se nad tím, jaké další pomůcky můžete k hubnutí úspěšně využít. Meditace možná nebude mezi těmi, které vám přijdou na mysl jako první, ale určitě byste se nad možnostmi, které nabízí, měli zamyslet.

CO JE TO MEDITACE?

Laicky řečeno, se jedná o techniku, která napomáhá propojení mezi tělem a myslí, navozuje vnitřní klid, snižuje míru stresu, pomáhá urovnat si myšlenky, uvolnit se a zrelaxovat. Díky meditaci můžete lépe poznat sami sebe, naučit se neohlížet zbytečně moc do minulosti nebo se nadměrně nestresovat budoucností, ale naopak si užívat přítomnosti.

A když dokážete sami sebe takovým způsobem vyladit, odrazí se to v celé řadě tělesných pochodů, hubnutí nevyjímaje. Hubnoucí proces totiž úzce souvisí s psychikou. Nejspíš máte sami na sobě vyzkoušeno, jak reagujete ve stresu v návaznosti na jídlo. Patříte k těm, co se uklidňují čokoládou? Pak vám asi každé náročné životní období nadělí nějaké to kilo navíc. A s takovou nadváhou se pak bojuje poměrně obtížně. Respektive potřebujete především vyřešit problém, zklidnit psychiku a pak teprve můžete očekávat, že kila půjdou dolů. Dobrý úkol pro meditaci. Přesně v takových situacích totiž může výrazně pomoci.

MEDITACE JAKO ZBRAŇ PROTI STRESU

Meditace je výbornou pomůckou při emočním přejídání – to je odborný název pro stav, kdy svoje problémy řešíte tabulkou čokolády, extra porcí hranolků nebo pikslou zmrzliny snědenou krátce před půlnocí.

Když si pomocí meditace urovnáte myšlenky, zklidníte emoce, odsunete pocity viny na vedlejší kolej a přijmete sami sebe bez velkého obviňování a odsuzování, jste na nejlepší cestě k tomu, abyste bez větších potíží dodržovali zásady zdravého jídelníčku, nevraceli se v duchu opakovaně k chybám, které už nemůžete napravit, ale naopak vycházeli z toho, co se vám momentálně daří.

JAK ZAČÍT MEDITOVAT?

Nepotřebujete k tomu speciální kurzy ani drahé mentory. Jednoduchou meditaci zvládnete sami, na základě srozumitelných rad a klidně doma v obýváku. Většinou bývá největším problémem najít si čas a místo, kde vás nebude aspoň 10 minut nikdo rušit. Kdo má malé děti, může být postavený před zdánlivě neřešitelný problém. Ale i tak se jistě najde chvilka večer před spaním nebo ráno, než se ti malí trapiči probudí.

Jakmile uhájíte prostor a čas, můžete přikročit k meditaci samotné:

1. Sedněte si nebo lehněte, důležité je, aby to byla poloha pro vás maximálně pohodlná.

2. Zhluboka dýchejte a vnímejte svůj dech – všímejte si, jak vzduch plní vaše plíce a zase vychází ven. Zkuste nadechovat nosem a vydechovat pusou. Většinou stačí minuta či dvě a hned ucítíte výrazné uvolnění.

3. Nadále se koncentrujte na svůj dech, nejspíš zjistíte, že vám myšlenky těkají a rozbíhají se do všech stran. Nic se neděje. Jen se vždycky snažte vrátit sami k sobě a vnímat dýchání. Časem vám to půjde lépe. Snažte se takto setrvat sami se sebou a svým dechem 5–10 minut.

Zpočátku vám bude připadat, že meditace, během níž neustále lovíte myšlenky ze všech stran, nemůže být efektivní, ale každý pokrok se počítá. I meditace je otázkou tréninku. A jakmile se naučíte na těch pár minut ovládnout svoje myšlenky, uspořádat je, uložit do příslušných kolonek a zásuvek v hlavě, uvidíte, že se tím posunete v mnoha životních ohledech. Budete klidnější, spokojenější, vyrovnanější a vzápětí dost možná i hubenější, protože váš psychický stav následně ovlivní i fyzickou stránku.

Jakmile emočně vypjaté situace zvládnete s větším klidem, nebude mít emoční přejídání šanci. Vy tím pádem nevybočíte ze zdravého dietního jídelníčku a hned jste úspěšně minuli další nepříjemnou okliku, která by vaši cestu ke štíhlé figuře setsakramentsky pozdržela.

Meditace neslouží jako náhražka zdravé stravy a cvičení, ale pomůže vám k pozitivnímu pohledu na svět i sebe sama, k potřebné trpělivosti a žádoucímu nadhledu. A to jsou všechno faktory přispívající k úspěšnému boji s nadváhou.