Proč se potíme?

Pravděpodobně už dávno víte, že pot je geniální způsob, jak vaše tělo reguluje teplotu a pomáhá vás udržet v pohodě. Když cvičíte, teplota vašeho jádra neboli těla se zvyšuje a vaše tělo reaguje řízením vaší vnitřní teploty, takže váš mozek signalizuje, že vaše termoregulační reakce začne. Tehdy se začnete potit. Tomu se říká tepelné pocení; existují však různé druhy pocení – všichni třeba moc dobře víme, jaké to je, když se člověk potí, když je nervózní.

To, jak moc se potíte, může být určeno řadou různých faktorů, včetně vašich genů, pohlaví, věku, rychlosti metabolismu, nemoci, vnější teplotou a toho, co máte právě na sobě.

Zdroj: Youtube

Je pocení známkou dobrého tréninku?

Za prvé, jakýkoli trénink nebo pohyb, který děláte, je skvělý pro vaše tělo a je plný fyzických a duševních benefitů. Na to rozhodně nezapomínejte! Kvůli rozdílům v řadě faktorů, jako je genetika, klima a tréninkové styly, by se pocení nemělo využívat k měření intenzity tréninku nebo toho, jak jste fit. Například chůze venku v horkém období může způsobit, že se potíte daleko více, než kdybyste cvičili silový trénink v klimatizované posilovně, zatímco způsob, jakým se potíte v tropickém městě, se bude pravděpodobně velmi lišit od toho, jak moc se potíte v chladných zimních dnech. Stejně tak při cvičení pilates, v kterém jde o posilování svalů středu těla, se možná nebudete potit tolik jako při HIIT cvičení, ale to však neznamená, že jste neoddřeli vražedný trénink.


Tělo každého člověka je také stavěno jinak – někteří lidé se přirozeně potí více než jiní. To znamená, že pot nemusí být spolehlivým ukazatelem toho, jak tvrdě jste zrovna vy dnes trénovali.

Ať už se potíte hodně nebo ne, vždy byste se měli snažit zůstat hydratovaní! Ujistěte se, že pijete dostatečné množství vody před tréninkem, po tréninku i během celého dne, a to i v případě, když se moc nepotíte. Vaše tělo také ztrácí hodně vody dýcháním a při cvičení máme tendenci dýchat výrazně hůře.

Jaké jsou další známky dobrého tréninku?

Pomineme-li pot, existuje spousta dalších způsobů, jak poměřit úroveň své kondice, sledovat svůj pokrok a zjistit, zda jste měli dobrý trénink.

Podívejte se na tyto běžné známky efektivního cvičení:

· Jednoduše a stručně se cítíte dobře! Tento příval endorfinů po tréninku je jasným znamením, že sklízíte nejrůznější benefity ze svého pohybu. Pokud zjistíte, že se po tréninku cítíte hůř, vaše tělo možná potřebuje odpočinek nebo je možná čas zvážit jiný styl tréninku, abyste našli něco, co vás bude bavit.


· Vaše tepová frekvence se zvýšila a dosáhli jste cílové tepové frekvence. Podle Johns Hopkins Medicine vám zaměření na cílovou srdeční frekvenci může pomoct najít tu sladkou tečku mezi cvičením se správnou intenzitou pro vás a přetěžováním. American Heart Association má také užitečného průvodce, jak můžete snadno porozumět své maximální tepové a cílové zóně tepové frekvence v závislosti na tom, zda cvičíte se střední nebo vyšší intenzitou.


· Během cvičení lapáte po dechu – pokud můžete mluvit nebo zpívat, možná nejste na sebe dostatečně nároční. Jak bylo zdůrazněno ve vědecké zprávě předložené ministrovi HHS poradním výborem pro směrnici o fyzické aktivitě v roce 2018 v USA, test sing-talk je nejjednodušším nástrojem, který můžeme použít mimo klinická prostředí, abychom pomohli samoregulovat svou intenzitu fyzické aktivity.


· Vaše svaly se cítí unavené – posledních několik opakování při silovém tréninku by mělo být extra náročných! Použití míry vnímané námahy může být mocným nástrojem, který vám pomůže trénovat se správnou intenzitou, abyste dosáhli svých fitness cílů.


· Lépe se vám usíná a ještě lépe se vám spí, protože cvičení a jakákoli fyzická aktivita zlepšuje celkovou kvalitu spánku.


· Cvičení samozřejmě prospívá také lidem s širokou škálou fyzických onemocnění, od artritidy po srdeční onemocnění. A zatímco některé z těchto výhod se časem sčítají, jiné se mohou objevit velmi brzy. U lidí s diabetem 2. typu může mít dokonce 15 minut pohybu po jídle okamžitý dopad na řízení hladiny glukózy v krvi, ale také se může zvýšit citlivost na inzulín; to znamená, že hladina cukru v krvi se bude sama snižovat efektivněji, a pokud používáte inzulín, budete ho potřebovat méně.

Soustřeďte se na to, jak se cítíte, a ne na to, jak moc se potíte!

Nepodléhejte mýtu, že pocení je známkou dobrého tréninku. Místo toho se zaměřte na jiné a mnohem lepší ukazatele dobrého tréninku, jako je například to, že jste se naučili lépe hýbat, můžete dělat víc, než co jste byli schopni dělat dříve, máte mnohem více síly, energie a dobré nálady, ale hlavně se také cítíte mnohem lépe jak po fyzické, tak i po psychické stránce!

Důsledná rutina a cvičební plán, který s vámi roste, zajistí, že jste na cestě stát se fit, silnější a zdravější. Takže ať se potíte hodně nebo málo, nenechte se tím zastavit v překonávání svých fitness cílů!

Zdroje: