Premium obsah

Podporuje kurkuma hubnutí?

Podporuje kurkuma hubnutí?
Hodně se mluví o její schopnosti posílit imunitu a podpořit organismus v boji proti zánětlivým procesům. Jak je na tom v současnosti tak populární kurkuma s možností stimulovat odbourávání tuků?

Kurkuma už dávno není jen pouhým kořením typickým pro asijskou kuchyni. Díky po tisíce let ceněným léčebným účinkům se stává stále žádanější složkou výživových doplňků. Koneckonců její hlavní ingredience – kurkumin – je silným antioxidantem s řadou vědecky ověřených účinků.

A protože jedním z nejžádanějších suplementů stále zůstávají spalovače tuků, odborníci pochopitelně podrobili pečlivým výzkumům i kurkumu.

KURKUMA A HUBNUTÍ

V lidském těle všechno souvisí se vším, není tedy divu, že vědci přišli s řadou zajímavých zjištění. Například našli souvislosti mezi protizánětlivými účinky kurkumy a redukcí váhy. Kurkumin podle všeho snižuje hladinu určitých zánětlivých markerů, které se podílí na rozvoji obezity. Jejich pokles vede k úbytku váhy, redukci tukové tkáně a ke zlepšení inzulinové senzitivity, která je u lidí s nadváhou obvykle narušena a snadno vede k celé řadě zdravotních problémů.

K dispozici máme opravdu zajímavou studii. Zúčastnilo se jí 44 lidí, kteří do té doby nebyli schopní zhubnout. Podávání 800 mg kurkuminu a 8 mg piperinu dvakrát denně u nich vedlo k výraznému úbytku váhy a tím k poklesu BMI. Jen pro pořádek – piperin je složka černého pepře, látka, která podpoří vstřebávání kurkuminu v těle až o 2 000 %.

Co se týče mechanismu hubnoucího účinku, podle provedených studií jde v případě kurkuminu zejména o:

  • schopnost potlačit růst tukové tkáně
  • zlepšení podmínek pro hubnutí prostřednictvím regulace hladiny cukru v krvi a prevenci inzulinové rezistence
  • zvýšení produkce žluči, která napomáhá trávení tuků a celkově stimuluje tukový metabolismus

 

JE TŘEBA SE OBÁVAT NĚJAKÝCH VEDLEJŠÍCH ÚČINKŮ?

Při běžném dávkování nikoli. Takže platí obecné doporučení, že pokud si koupíte výživový doplněk s obsahem kurkuminu, měli byste se držet dávkování uvedeného na etiketě.

Ovšem lidé trpící následujícími chorobami by se měli kurkumě v koncentrované formě raději vyhnout:

Cukrovka

Suplementy s obsahem kurkuminu mohou narušit účinek některých léků na diabetes a vést k nadměrnému poklesu cukru v krvi.

Snížená hladina železa

Kurkuma ve větším množství narušuje vstřebávání železa v organismu.

Ledvinové kameny

Kurkuma je bohatá na oxaláty, tedy látky, které se snadno vážou na vápník a přispívají k tvorbě ledvinových kamenů.

Poruchy srážlivosti krve

Kurkuma může narušit adekvátní srážlivost krve, což u lidí s poruchami srážlivosti snadno způsobí problémy.

Obecně se suplementy s kurkuminem nedoporučují kojícím a těhotným ženám, zde ale především z důvodu nedostatečných vědeckých důkazů o bezpečnosti užívání.

Pokud užíváte pravidelně léky na ředění krve, léky na srdce, antihistaminika či momentálně berete antibiotika, kurkumin může narušit jejich účinek. Pak je vždy namístě konzultace s ošetřujícím lékařem, jestli je pro vás daný výživový doplněk vhodný.

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.