1. Složení

Složení potravin je uvedené v sestupném pořadí, což znamená, že na prvním místě je vždy složka, které je ve výrobku nejvíce. Díky tomuto žebříčku lépe odhadnete, zda se jedná o kvalitní potravinu. Ale na co se zaměřit dále?

· Je složení výrobku dlouhé?

Pokud je složení dlouhé a obsahuje spoustu různých ingrediencí, pak byste měli zbystřit. Ve většině případů takovéto složení naznačuje, že se jedná o vysoce zpracovanou potravinu, která nebude příliš výživově hodnotná.


· Co značí obsah éček?

Éčka nebo přidané látky jsou v dnešních dostupných potravinách bezpečné. Písmenem E se mohou označovat i některé přidané vitaminy. Často jsou ale éčka zcela zbytečná, a pokud složení obsahuje několik éček najednou, dává najevo, že se nejedná o příliš kvalitní a výživově nutriční potravinu.


· Obsahuje ztužené tuky?

V případě, že objevíte potravinu, která ve složení uvádí částečně ztužený tuk, raději se jí vyhněte. Ztužené tuky (transmastné kyseliny) jsou důsledkem procesu ztužování a zdraví nepřinášejí nic dobrého. Nejpočetněji jsou tyto tuky obsaženy ve sladkých výrobcích, které jsou výrazně levnější.

2. Tabulka nutričních hodnot


Výrobci musejí uvádět informace ohledně nutričních hodnot na 100 g výrobku. Mezi tyto povinné údaje patří:

  • Energetická hodnota (kcal, kJ)
  • Tuky (g), z toho nasycené mastné kyseliny
  • Sacharidy (g), z toho cukry
  • Bílkoviny (g)
  • Sůl (g)

· Co je energetická hodnota?

Energetická hodnota se udává v kilokaloriích pod zkratkou kcal. Můžeme ji najít také v kilojoulech pod zkratkou kJ. Z těchto údajů budete mít představu o tom, jak je na tom výrobek stran energetické vydatnosti.

· Tuky

Tuky na výrobku značí, jaký je obsah tuku v dané potravině. Započítávají se sem tuky nenasycené i nasycené, které jsou však méně vhodné pro zdraví, a proto byste se jim měli co nejvíce vyhýbat.

· Sacharidy

Ve složení sacharidů najdeme komplexní sacharidy, které by měly převažovat nad cukry. Dále zde najdeme cukry, jako je ovocný, v mléčných výrobcích a další, které se v potravině přirozeně vyskytují.

· Z toho cukry

Toto číslo znamená, kolik potravina obsahuje jednoduchých cukrů. Řadí se sem i cukr z ovoce či laktózy.

· Sůl

Dlouhé složení? Jasné ne!

Pokud se zdravým životním stylem teprve začínáte, bude pro vás obtížnější vyznat se ve složení produktů. Jako první byste se proto měli zaměřit na to, jak dlouhý seznam složení je.

Třeba se nějaká tyčinka tváří zdravě a naoko vypadá, že je pouze z datlí a oříšků, ale při bližším pohledu na popisek výrobce zjistíte, že kromě zmíněných surovin obsahuje přidaný cukr a další složky, kterých je více než dost.

Na složení se dívejte i v případě, že kupujete koření. I když se vám to může zdát k neuvěření, tak i tyto produkty často obsahují přidané složky včetně cukrů a nejrůznějších zvýrazňovačů chuti. To samé platí třeba pro rajčatové pyré, u kterého si můžete mylně myslet, že jeho složení bude maximálně z rajčat a soli, ale opak bývá pravdou.

Z toho vyplývá, že nejlepší volbou bude vždy výrobek, jehož složení je co nejkratší a zároveň čisté – produkt z opravdových surovin.

Tipy, jak lépe nakupovat potraviny

· Hledejte sezonní produkty

Žijeme v zemi, kde máme většinu potravin k dispozici pokaždé, když chceme nebo potřebujeme. Ale je tu něco, co je potřeba říci o nákupů sezonních produktů. Pokud si koupíte zeleninu a ovoce v sezoně, ušetříte nejen peníze, protože v tuto dobu jsou tyto produkty cenově dostupnější, ale také chutnají lépe. Mají výraznější chuť, jsou šťavnaté a obsahují více prospěšných látek než potraviny, které se pěstují v exotických zemích a dozrávají během dovozu.

· Napište si seznam potravin, které potřebujete

Sepsání nákupního seznamu vám pomůže, abyste nekupovali potraviny, které nepotřebujete. Také vám ulehčí rozhodování a čas při procházení mezi regály. Než tedy vyrazíte do supermarketu, napište si jasný seznam produktů a potravin, které chcete mít ve své kuchyni.

· Nakupujte mražené potraviny

Pokud nechodíte nakupovat několikrát týdně, může se stát, že vám dojde vaše oblíbená potravina – ať už se jedná o zeleninu, ovoce, nebo maso. V tomto případě je ideální nakoupit si mražené produkty, které budete mít stále po ruce a které vám usnadní práci a čas, když nestíháte po práci dojet nakoupit.

Potraviny, kterým je lépe se v obchodě vyhnout

· Ovocné šťávy a džusy

Ovoce je lepší konzumovat celé než ho vymačkat a pak až vypít. Šťáva a veškeré ovocné džusy jsou skvělou volbou, pokud se snažíte nabírat na váze a potřebujete zvýšit svůj celkový denní energetický příjem. Tyto ovocné nápoje totiž obsahují velký podíl kalorií a cukru. Naopak v sobě nemají prospěšnou vlákninu, která je pro tělo a trávení klíčová. Často v obchodech také narazíte na ovocné šťávy, které navíc obsahují i přidaný cukr včetně nejrůznějších konzervačních složek a zvýrazňovačů chuti.

· Granola, müsli a tyčinky

Produkty, které se tváří jako „zdravé“ a dietní, jsou často stejně kalorické jako sušenky a jiné sladkosti. Granola, která na pohled vypadá jako velmi zdravá varianta, je v supermarketech mnohdy dochucována cukry i tuky. Většina těchto komerčních produktů je vyrobena z rafinovaných zrn a skoro všechny obsahují velký podíl přidaného cukru a dalších složek, které nemají s dietou a se zdravým životním stylem vůbec nic společného. Pokud se rozhodnete některý z těchto produktů koupit, vždy se bystře podívejte na složení. Budete velmi překvapeni, co vše se do těchto potravin přidává navíc.

· Ochucené jogurty

Většina ochucených jogurtů je plná přidaného cukru, a i když tyto výrobky předstírají, že obsahují pouze ovoce, tak když se podíváte podrobně na jejich složení, zjistíte, že to tak úplně pravda není. Pokud máte rádi mléčné výrobky s ovocem, uděláte lépe, když si koupíte klasický bílý jogurt a ovoce si do něho přidáte čerstvé až doma.

· Zeleninové chipsy

Kupujete si zeleninové chipsy v domnění, že pro své zdraví děláte to nejlepší? Teď vás zklameme, protože většina těchto chipsů je smažená s obsahem velkého podílu soli včetně bramborového škrobu. Brambory a zelenina sice patří mezi zdravé potraviny, ale pokud jsou osmažené, tak jejich výživové a nutriční hodnoty se znehodnotí. Zapomeňte tedy na tento druh potravin a udělejte si své domácí zeleninové chipsy doma ve zdravé verzi. Postačí vám nakrájet oblíbenou zeleninu, pokapat ji olivovým olejem, dochutit lehce solí, pepřem, kořením a dát do trouby. Během chvilky vytáhnete skutečně chutnou a zároveň zdravější verzi svých oblíbených „brambůrek“.

Nejlépe uděláte, když budete kupovat celistvé a opravdové potraviny, které si pak připravíte doma. Díky tomu budete mít jasný přehled o tom, co jíte a čím zásobujete své tělo. V případě, že si budete chtít koupit zpracované potraviny, vždy budete muset počítat s tím, že ve výrobku budou přidány i jiné složky. Nenechte se zmást ani výrobky, které se tváří „zdravě“, protože skrze složení během chvilky zjistíte, že do zdravých produktů mají daleko.