Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:

I když společným jmenovatelem všech tří problémů bývá touha zhubnout, které překáží naše láska ke sladkému, faldy na břiše nebo prostorově výraznější proporce (byť svalnaté či kostrou dané), základem úspěchu je podle Andrey Mokrejšové soustředit spíš na to, co je pro naše tělo dobré a po čem se budeme cítit lépe. Pokud se na svou závislost na sladkém, větší bříško nebo urostlou postavu budeme dívat jako na něco, co naše tělo potřebuje, i když se nám to nelíbí, můžeme snáz pochopit, jak si se situací poradit.

Ačkoliv jsou skutečně typy lidí, kterým sladké chutná víc než jiným, bývají nezdravé cukrové hody výsledkem špatně nastaveného jídelníčku. „Velmi často slyším, že si někdo ke snídani dal chia pudink s rostlinným mlékem, k obědu zeleninovou polévku a odpoledne už se neudržel. Po ránu ještě tolik nevnímáme, že nám chybí energie, ale když si ji nedoplníme ani při obědě, tělo si řekne o rychlou pomoc odpoledne. Vůle dát si něco zdravého je pak minimální, spíš saháme po těch snadných zdrojích,“ popisuje Andrea klasický scénář ze své praxe.

Řešení je pak snazší a příjemnější než si myslíme: přijmout víc energie v lepším složení. Ke snídani se hodí celozrnné pečivo, šunka, zelenina, mléčné výrobky, vejce, vločky, ořechy či ovoce, kterými lze doplnit i onen chia pudink, k obědu zase k „hladové“ zeleninové polévce či salátu přidat bílkoviny a sacharidy a odpoledne se nemusíte bát nezvladatelné chuti na sladké.

Lze stejně snadno vyřešit i touhu po plochém břichu či drobnější postavě? To bohužel ne. „Očekávání žen nejsou někdy tak úplně reálná. Některé dámy skutečně mají krásně vyrýsované břišní svaly, ale většina nás ostatních ne. Závisí to na typu postavy. Je to podobné, jako když za mnou klientky chodí s tím, že chtějí zhubnout příliš svalnatá lýtka. Je to ale stejné jako s nosem. Nějaký máte, možná s ním nejste úplně spokojená, ale nezměníte ho tím, že zhubnete,“ směje se odbornice z FITFAB Strong.

Tukové polštáře i svalnatější partie ale mají své výhody. Faldíky, kvůli kterým není vidět váš sixpack, ať cvičíte sebevíc, jsou nejen zásobárnou energie, ale i mechanickou ochranou a tepelnou izolací. Svaly zase spotřebovávají hodně energie a pokud jich máte hodně, můžete si s klidem dopřát i větší porci toho, co máte ráda, než ten kdo má svalů méně. Svaly také drží pohromadě celé tělo a vy krom lepších fyzických výkonů budete mít nejspíš i méně problémů s pohybovým aparátem.

Pokud se vám podaří svaly či ty nejodolnější tukové polštáře odstranit nebo z jídelníčku odstranit veškeré sladkosti, nemusí to vždycky být výhra. Svaly se odbourávají, pokud tělo nedostává energii, kterou potřebuje, jednoduše strádá. Stejně tak některé tukové zásoby jsou skutečně nouzové a zmizí až ve chvíli, kdy vaše váha nebude zdravá. No a pokud se rozhodnete bez jakýchkoliv úprav jídelníčku jen vynechat sladké? Dost možná přiberete ještě víc. „Pokud nemáte dost energie v potravě a chcete se striktně vyhýbat třeba sacharidům, budete instinktivně sahat po jiných potravinách bohatých na energii – třeba po tucích,“ vysvětluje princip Andrea Mokrejšová.

Zdroj: