Jak vypadá zdravé hubnutí?

Pakliže se rozhodneme hubnout, důležité je, abychom nehubli příliš rychle. Obecně se doporučuje jako optimální tempo přibližně 0,5 kg až 1 kg za týden. Měsíčně byste tak v optimálním případě měli být schopni se zbavit cca 4 kg.

Konkrétně ovlivní rychlost vašeho hubnutí váš věk, životní styl, nastavení metabolismu a samozřejmě i geny. Typicky ženy ve věku kolem 50. narozenin obvykle hubnou pomaleji.

Jednoznačně bychom podle odborníků měli zapomenout na nejrůznější drastické diety, které nám slibují zázračný úbytek kilogramů za týden. Pro úspěšné hubnutí je nejdůležitější se nadbytečných kilogramů zbavovat pomalu a udržitelně.

A pozor, pokud dochází ke ztrátě tělesné hmotnosti vyšší než 10 % za měsíc, většinou jde o indikátor nemoci. Může jít dokonce o závažné choroby včetně rakoviny.

Zdroj: Youtube

Proč silnější jedinci hubnou rychleji

Osoby trpící druhým stupněm obezity mohou hubnout rychleji. Za měsíc se tak mohou „dopracovat“ ke ztrátě až 6 kg. Což je nicméně v tomto případě naprosto v pořádku. Takový organismus totiž nejprve nebude ztrácet tuk, ale v prvotní fázi přijde o vodu.

Ovšem je nutno upozornit, že tomu tak nemusí být samozřejmě vždy. Někdy již může být organismus na nižší přísun energie adaptován. Podobně si ho zničíte drastickými dietami.

Jak zhubnout skutečně tuk, nikoli vodu a svaly

Právě odvodnění bývá primárním důsledkem různých drastických diet slibujících zázračné zhubnutí za týden. S jistými výhradami lze podobný experiment přijmout, pokud jej berete skutečně jen jako proces k tomu, abyste dopnula například šaty na konkrétní událost, jako je ples či svatba.

Podle odborníků je pak ale nutné navázat na toto nárazové hubnutí úpravou životního stylu a začít hubnout pozvolna právě tuk. Jinak vás může čekat nemilé „překvapení“ v podobě jojo efektu, jakmile se vrátíte k původní stravě.

Nic podobného se vás netýká, jste-li dostatečně disciplinovaní. Ani to nemusí být úplně chvályhodné, pokud si nemilosrdně „naordinujete“ dietu příliš drastickou. Je totiž pravděpodobné, že během ní spíš než o tuk přijdete o svaly. Upozornit vás na to může nejen to, že hubnete příliš rychle, ale také fakt, že jste unavení, podráždění a bez energie.

Jak se dá určit optimální tělesná hmotnost? Lze využít BMI?

Téměř každá žena najde na své postavě něco, s čím není spokojená. A jednoznačně je více těch, které potřebují zhubnout, než těch, které by si spíše přály nějaký ten kilogram přibrat.

Ošidné standardy krásy nám však často náhled na sebe samotné deformují a nutí nás hubnout, přestože to vlastně nepotřebujeme. Jak zjistit, jestli máme hmotnost optimální anebo potřebujeme skutečně zhubnout?

Velmi orientačně nám pro zhodnocení hmotnosti může posloužit Body Mass Index neboli BMI.

Výhodou tohoto ukazatele je poměrně jednoduchý výpočet, uplatnit můžeme následující vzorec:

BMI (kg/m²) = hmotnost v kilogramech dělená druhou mocninou výšky v metrech

Proč je BMI nepřesné?

BMI především nereflektuje složení těla. Pro určení ideální hmotnosti je potřeba znát podíl tělesného tuku, svalové hmoty a vody v těle. Stejně tak musíte brát v potaz roli věku nebo pohlaví a dalších faktorů.

Platí tak jednoduše, že každý člověk je zcela individuální a i se shodnou hmotností mohou lidé vypadat odlišně. Svaly jsou totiž při stejném objemu těžší než tuk. Žena s minimálním podílem svalové hmoty tak může vypadat mnohem silnější než její „osvalená“ kamarádka.

Budeme-li tyto dvě složky naopak přepočítávat na stejnou hmotnost, nikoli objem, pak, čistě pro představu, platí, že kilogram tuku je navíc asi třikrát prostorově výraznější než kilogram svalů. Je tak jasné, proč člověk, který má na sobě více tuku, vypadá objemněji.

Klást si tedy jako hubnoucí cíl to, že se dostanete na 50 kg jen proto, že o stejné váze mluvila v rozhovoru vaše oblíbená celebrita, která takto vypadá dobře, tedy nemusí dávat smysl.

Jak se tedy dopracovat k ideální hmotnosti?

Prakticky jedinou spolehlivou cestou, jak se dopracovat k tomu, kolik máte vážit, je návštěva odborníka. Ten vám bude schopný provést tělesnou analýzu a určit ideální rozmezí hmotnosti, při němž vaše tělo bude správně fungovat.

Ve spolupráci s nutričními experty si navíc můžete nechat zpracovat také vhodný jídelníček. Budete tak mít jistotu, že svému tělu dodáváte všechny potřebné živiny a hubnete zdravě. Díky tomu se budete schopna adaptovat na trvalou změnu životosprávy.

Nárazové drastické diety vedou pouze k jojo efektu. Tedy k opětovnému nárůstu hmotnosti, který vznikne v okamžiku, kdy se vrátíme k původním stravovacím zvyklostem, protože navržený režim jednoduše nelze dlouhodobě vydržet.

Zdroje: