Jedno je jisté, a to že dostatečné pití vody je nezbytné pro celkové zdraví. Jak je možné, že zázračná voda napomáhá s hubnutím?

Zdroj: Youtube

Známé pořekadlo, které uvádí, že „hlad je jen skrytá žízeň“¨, může být někdy velká pravda. Jistě se vám už někdy stalo, že ačkoli jste pochodovali od lednice ke skříňce s dobrotami, vaše chuťové pohárky nezareagovaly na žádnou z potravin. A pak už ze zoufalství jedna sklenice vody zahnala veškeré chutě tak rychle, jak přišly.

Zde je zcela zřejmé, že nehubnete díky vodě, ale díky všem dobrotám, které jste nesnědli. Zásluhy v tomto případě patří jen a jen vodě.

Neustále je třeba vracet se k základům, nic jiného, než kalorický deficit vám ke snížení hmotnosti zkrátka nepomůže. Na tom se nic nemění, ani nyní, když je řeč o vodě a jejím vlivu na hubnutí. Dostatečná hydratace může ovlivnit hned několik faktorů, které mohou stát v cestě kilům, kterých se chcete zbavit. Tím se myslí hlad, chutě a celkový příjem jídla.

Totiž v případě, že pijete dostatek tekutin po celý den, máte menší tendence k přejídání, nehoní vás tolik mlsná a jednoduše jinak snědené kalorie nahradíte vodou. Kromě těchto úvah existují také studie o dané problematice. Ty potvrzují, že hubnutí je účinnější, pokud pijete během dne dostatečné množství tekutin. Také je to obzvláště pravda tehdy, když pijete dostatečně 30 minut před většími jídly.

Snižujte pitím vody chuť k jídlu, je to skvělý trik, jak spojit hlad, jakožto převlečenou žízeň, a studii, která značí, že k hubnutí pomáhá vypít 30 minut před větším jídlem dostatečné množství vody. Budete-li dostatečně pít před jídlem, budete se cítit dříve syti, což povede ke snížení příjmu potravy a v důsledku pak i k redukci hmotnosti. K tomu samozřejmě přispívá hlavně fakt, že voda neobsahuje žádné kalorie a zároveň zůstáváte hydratovaní, což je žádoucí.

Nad tímto faktem, který v dnešní době oceníme proto, abychom udrželi tělesnou hmotnost a nepřibrali, by lidé v dobách minulých kroutili hlavou.

Vodu totiž obvykle přijímáme buď studenou, o teplotě cca 15 °C, nebo o pokojové teplotě, tedy cca 22 °C. Zatímco tělo má stálou teplotu kolem 37 °C, a tak je dle základních znalostí fyzikální chemie jasné, že vodu si tělo musí ohřát. Tento proces ale stojí nějakou energii.

Boschmann a kol. ve své studii z roku 2003 došli k tomu, že za každý litr vypitých tekutin o pokojové teplotě tělo spálí asi 200 kJ. V té samé studii také tvrdí, že vypití 500 ml tekutin o pokojové teplotě dokáže zvýšit hodnotu klidového metabolismu o 30 %, a to po dobu 30–40 minut od vypití.

Jediný háček tkví v tom, že si někdo pod dostatečným příjmem tekutin představí místo vody nebo neslazeného čaje sladké nápoje, ať už minerálky, nebo třeba cukrem slazené limonády. To je totiž pravý opak toho, co je pro hubnutí či udržování hmotnosti žádoucí.

Kolik byste ale měli vypít vody, abyste nejen pokryli potřeby svého organismu, ale také pomohli svému tělu pálit energii, a tak hubnout?

Vše je naprosto individuální. Záleží na mnoha faktorech: jakou máte míru pohybu za den, kolik vám je let a např. kojící matky mají také jiné potřeby. Nejčastěji uváděným množstvím vody, které byste za den měli vypít, je pro muže 3,7 l a pro ženu 2,7 l. Od toho se lze odpíchnout orientačně. Možná ještě lepší doporučení je pití 35–45 ml tekutin na každý kg hmotnosti. Takže například jedinec, který váží 70 kg, denně vypije přibližně 2–3 litry, což není úplně málo.

Na druhou stranu ani s množstvím pití byste to v důsledku neměli nijak zvlášť přehánět. V extrémních případech může totiž velké množství tekutin v organismu vést ke snížení hladiny sodíku v krvi natolik, že vás může bolet hlava a budete zažívat malátnost.

Pokud je ale pro vás pití čisté kohoutkové vody kamenem úrazu, protože jste doposud byli zvyklí na sladké nápoje, voda vás velmi brzy může přestat bavit a budete k ní mít nechuť. To by ale také mohlo velmi rychle přestat fungovat. Podívejte se na to, jak tomu lze předejít:

Dochuťte si kohoutkovou čistou vodu šťávou z citrónu, pomeranče nebo třeba mátou. Zvolit také můžete limetku nebo i jiné aromatické bylinky. Toto je skvělý způsob, jak si zpestřit pití čisté vody. Ale pozor! Pokud byste to opět přeháněli a upnuli se pouze např. k vodě s citrónem, v delším časovém horizontu si můžete poškodit zubní sklovinu.

Není ani na škodu zařadit do svého pitného režimu jednou za čas neslazené minerálky. Pro někoho může být pití perlivé vody prostě trochu atraktivnější než voda neperlivá. Není tedy od věci si sem tam dopřát také bublinky. Pokud byste tomu ještě chtěli dát třešničku na dort, vyberte si takové minerální vody, které obsahují více vápníku a hořčíku.

Jak už bylo zmíněno výše, variantou jsou také neslazené čaje. A tady se meze nekladou. Vyzkoušejte bylinné a ovocné čaje. Stejně jako i třeba kávu, tady jen pozor na množství kofeinu přijímaného během dne.

Zároveň je dobré zmínit, že tekutiny přijímáte během dne také z dalších zdrojů. Tím se myslí například meloun, okurky nebo pomeranče, ale i další ovoce a zelenina obsahují poměrně dost vody a přirozeně se vyskytující minerály. A další tekutinu tvoří samozřejmě polévka.

Předtím než se vás opět zmocní chuť vyzkoušet tu novou dietu, kterou jste zahlédli v televizi nebo o které vám říkala kolegyně, zamyslete se nejprve nad svým pitným režimem. Pravděpodobně jste od tohoto článku příliš neočekávali. Jak by voda mohla pomoct s hubnutím, že?

Pravda ale je, že na takové maličkosti může vaše šance na úspěch skutečně ztroskotat. Přitom tato zkušenost může být velmi nápomocná. Předejdete tak konzumaci potravin jen na základě toho, že vás honí mlsná, stejně jako snížíte množství jídla, jestliže budete plni ze sklenky vody, kterou jste před jeho konzumací vypili.

Pokud do svého pitného režimu zařadíte také vodu ochucenou citrónem nebo limetkou, minerální vody, různé druhy čajů a kávu, rozhodně vás nebude další sklenka nudit. Nezapomeňte také na to, že tekutiny přijímáte i z potravin, a i ty se do pitného režimu započítávají. Myslete proto i na dostatek ovoce, zeleniny a občas na polévku k obědu nebo k večeři.

Skvělým tipem je zakoupení vlastní lahve, která se vám bude líbit natolik, že se stane plně vaší součástí. Pití vody pořád z téže sklenice nebo z plastové lahve, kterou jste pořídili v obchodě není tak úplně zajímavé. Na druhou stranu pochodovat s exkluzivní lahví, která vám dá pocit výjimečnosti, je úplně jiná písnička.

Mějte svůj pitný režim pod kontrolou a dosahujte vytoužených výsledků.

Zdroj: