Přípravek Ozempic je určený primárně pro pacienty trpící diabetem druhého typu – je to lék, který pomáhá snižovat a stabilizovat hladinu cukru v krvi. Hlavní složkou je látka semaglutid, která omezuje chuť k jídlu a vede k rychlému úbytku kil. I proto je po něm sháňka, jak na černém trhu, tak v ordinacích lékářů.

Zdroj: Youtube

Injekce na hubnutí Ozempic

Podle Karla Rychny ze zastoupení firmy Novo Nordisk v České republice, která lék vyrábí, bude nedostatek injekčního léků patrný po celý rok 2023. Ozempic se stal zrkátka hitem, na jehož účinky nedají dopustit ani mnohé zahraniční celebrity. I proto se mu říká třeba „nejhůře střežené tajemství Hollywoodu“. Ostatně, došlo na něj i během předávání Oscarů v Las Angeles. Moderátor Jimmy Kimmel během večera vtipkoval o užívání Ozempicu hned v úvodní řeči: „Všichni vypadají tak skvěle. Když se rozhlédnu po této místnosti, nemůžu si pomoct se nezeptat: „Je Ozempic to pravé pro mě?’“. Užívání léku už dříve přiznaly i celebrity jako Elon Musk nebo Kim Kardashian, u kterých byl patrný výrazný úbytek na váze.

Válcuje sociální sítě


Překvapením je, že Ozempic vede i na Tiktoku – lidé se chlubí tím, že si stačí píchnout jednou týdně injekci do břicha a kila jdou sama dolů. Jíst prý přitom můžou cokoliv. Hashtag#Ozempic měl v roce 2022 podle magazínu Esquire více než 300 milionů zobrazení. Odborníci z řad lékařů ale před zneužíváním léku pro cukrovkáře varují, hlavně z důvodů vedlejších účinků jako je průjem, nevolnost, zvracení a zácpa. Hrozí ale také závislost.

Lék navíc nemá klinické studie, které by potvrdily jeho bezpečnost při dlouhodobém užívání nediabetiky. Deník The New York Times popsal i další fenomén související s populárním lékem – a to takzvaná „Ozempic face“ (ozempicový obličej), což je změna obličeje a jeho zestárnutí v souvislosti s rychlým zhubnutím. Časté jsou nezdravě vyhlížející propadlé tváře, kvůli kterým člověk působí nemocně.

Už jen pro diabetiky


Jak říkají data Státního ústavu pro kontrolu léčiv, předepisování léku se za posledních několik měsíců zdvojnásobilo. Kvůli tomu také vyšel v dubnu zákaz předepisovat ho necukrovkářům. V červnu také SÚKL upozornil na padělání tohoto léčivého přípravku.

Jak uvedla Česká televize v červnu, podle ministerstva zdravotnictví na Ozempic dosáhnou nově pouze diabetici s BMI nejméně 35 a hodnotou hemoglobinu 60 a více. Těm je také lék plně hrazen pojišťovnou. Ozempic také mohou nově předepisovat pouze diabetologové a endokrinilogové.


Jestli jste se setkali i vy setkali s někým, kdo si účinky této injekce nemůže vynachválit a uvažujete, že si ji zkusíte sehnat kvůli štíhlejší figuře do plavek, zamyslete se nad tím. Jednak můžete připravit o lék někoho, kdo ho skutečně potřebuje, jednak vám hrozí nežádoucí jojo efekt. A přibrat ještě více kilo, než má člověk před zhubnutím, to přeci nikdo nechce. Mnohem lepší je začít jíst zdravě a cvičit, uvidíte, že kila půjdou dolů i bez píchání cizí látky do břicha.

Zdroje: