MÁTE-LI K OBEZITĚ DISPOZICE, HLÍDEJTE SI JÍDELNÍČEK

Obezita může být dědičná anebo je důsledkem životního stylu. Je to zhruba půl na půl. Obecné pravidlo, jak se jí zbavit, je snížit příjem potravy a zvýšit tělesnou zátěž tak, aby tělo vydávalo více energie, než přijímá. Je to logické, jasné a… velmi těžké. Navíc kdo z nás by chtěl jíst podle příruček a počítat si kalorie. Pokud se ale naučíte o jídle více přemýšlet, jste na dobré cestě.

VYZKOUŠEJTE

Není nutné si vést zápisníčky a sčítat každý večer, co jste snědli. Přehled o tom, kolik jste čeho snědli, byste ale mít měli. K tomu pomohou i internetové pomůcky, jako například web www.kaloricketabulky.cz. Tam lehce najdete i průměrné hodnoty složitých jídel.

JE-LI VAŠE BMI VARUJÍCÍ, HUBNUTÍ NEODKLÁDEJTE

Jednou z nejspolehlivějších metod, jak obezitu odhalit, je takzvaný index tělesné hmotnosti (body mass index, BMI). Stačí vzít svou hmotnost (v kg) a hodnotu vydělit výškou (v m) na druhou. Například pokud vážíte 70 kg a měříte 170 cm, je váš BMI 70 / 1,7 x 1,7 (neboli 1,7 na druhou) = 24,2. Gratulujeme, máte normální hmotnost. Hodnota 30–35 znamená mírnou obezitou, 35–40 střední a více než 40 je takzvaná morbidní obezita.

VYZKOUŠEJTE

Pustíte-li se do hubnutí, je třeba si stanovit realistický cíl. Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně doporučuje snažit se váhu snížit o 5–10 procent. Už to totiž výrazně sníží riziko nemocí, jako jsou cukrovka či nádory související s obezitou.

JESTLIŽE SE SNAŽÍTE ZHUBNOUT, ŘEŠTE KROMĚ JÍDLA I STRES

Důležité není jen to, co jíte, ale také jak a kdy. Diabetologové doporučují jíst pravidelně, v průběhu celého dne. Netrápit se část dne hlady a pak to nedohánět. Nepít sladké nápoje a omezit solení. Už proto, že většina obézních lidí má vysoký krevní tlak. A jestliže jste dnes selhali? Nevadí. To, co jste dokázali, kvůli jedné chybě nezmizí. Prostě pokračujte dál.

VYZKOUŠEJTE

Dieta a cvičení. To už obézní lidé slyšeli tisíckrát. Jenže za obezitou nemusí stát jen nedostatek pohybu a chuť na sladké. Může to být i dlouhodobý stres. A někdy i on brání organismu vzdát se nadbytečných kil. Lékaři by proto pacientům s obezitou měli doporučit i psychoterapii.

JESTLIŽE SE VÁM HUBNOUT NEDAŘÍ, OBRAŤTE SE NA OBEZITOLOGA

Obezita není problém estetický. Obézní lidé mají vysoké riziko vzniku cukrovky, dny, řady srdečních a cévních onemocnění, ale také gynekologických komplikací. Ve vyšší míře se u nich mohou projevovat deprese a další psychické poruchy. Vysoká váha pak nadměrně zatěžuje klouby a zvyšuje riziko artrózy. Pokud se vám hubnout nedaří, je poslední možností chirurgický zákrok, který zmenší objem žaludku.

VYZKOUŠEJTE

Existuje několik typů chirurgických zásahů. Všechny se provádí laparoskopicky. Buď se při nich část žaludku odstraní, nebo se rozdělí na dvě části, přičemž funguje jen jedna z nich. Anebo se část žaludku takzvaně zaroluje dovnitř.

Zdroj:

magazín Kondice 10/2022