Proč jsou lidé tlustí

Kdybychom to chtěli hodně zjednodušit, mohli bychom se v odpovědi na otázku: Proč jsou lidé tlustí? odkázat na úvodní odstavec. Jenže to by bylo moc prosté řešení. A jak už jsme si zpočátku nastínili, usnadňujeme si život až až.

Řešení je o něco složitější. Máme sklony k tomu označovat obezitu za charakterovou vadu nebo vadu na kráse. Vidíme tlustého člověka a automaticky nám naskočí kontrolka: No jo, ten se přežírá, ten se doma jenom válí a nic nedělá. A proto je tlustý a může si za to sám. Vyřešeno. Předně už si však neuvědomujeme, že obezita je chronické onemocnění, za které může vícero faktorů. Těmi jsou ve většině:

 • genetické předpoklady
 • věk pacienta
 • životní situace, převážně ty stresující
 • hormonální příčina (menopauza, těhotenství, puberta)
 • nedostatek spánku
 • vliv okolí
 • nedostatek pohybu
 • nadměrná konzumace kalorií

Nebezpečí obezity

Není to jen estetická a psychická stránka obézních jedinců, která dostává s kily navíc zabrat. Nebezpečí obezity spočívá předně ve zdravotních problémech, které tato choroba přináší. Podle článku American Clinical and Climatological Association s sebou nekontrolovatelné přibírání populace přináší nárůst cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, různých druhů rakoviny, respiračních poruch ve spánku, onemocnění žlučníku a osteoartrózy. Rovněž má negativní dopad na řadu dalších onemocnění, jako jsou komplikace v těhotenství, menstruační a psychické poruchy, stresová inkontinence a další.

Kondiční výzva s Kondicí

Nebylo by od nás fér, kdybychom vás takto vyděsili a nenabídli vám řešení. Obecně platí, že pokud chcete hubnout, musíte být v kalorickém deficitu. Pokud máte jen nějaký faldík navíc, věříme, že trochou pohybu a lehkým sebezapřením se brzy dostanete na svoji vysněnou váhu. Ale pokud vás obezita trápí již dlouhodobě nebo kvůli ní dokonce máte zdravotní problémy, je nejlepší řešení vyhledat pomoc lékaře či odborného centra, které se hubnutím zabývá.

Choďte co nejvíc

Je však něco, čím můžete všichni začít právě teď, právě dnes. Kdekdo se vymlouvá, že nemá čas cvičit, že je členství ve fitness centrech moc drahé, že má špatná kolena, bolí ho záda… napadlo vás ale, jak blahodárná a přínosná může vašemu tělu být obyčejná chůze? Vždyť se jedná pro člověka o jeden z nejpřirozenějších pohybů. A my jsme na něj při všem tom sezení u počítačů úplně zapomněli.

6 000 kroků denně

Dnešní oblíbená fitness mantra zní 10 000 kroků denně. Není to nemožné, ale pakliže vyloženě nechcete, je to i zbytečné. Studie vědců z massachusettské univerzity prokázala, že vám bohatě postačí 6 000 kroků, takže asi nějaké 4 kilometry. Je to nejen reálnější na zařazení do našeho běžného života, ale prý dokonce i zdravější.

Pro začátek si můžete dát menší a snadno dosažitelné cíle. Když jich dosáhnete, alespoň vás to víc motivuje k dalším výsledkům. Jezdíte do práce MHD? Pak vyjděte z bytu dřív a nasedněte do autobusu až o zastávku později. Nebo jezdíte autem? Co takhle zaparkovat ho dál než před vaším domem. Pak vám ráno nezbude nic jiného, než si k němu dojít pěšky. Zpočátku se vám to možná bude zdát jako otrava, hlavně když je venku zima, ale nastavte si v hlavě, že je to přece jen pár kroků navíc. Uvidíte, že se vám to brzy zalíbí, postupně budete přidávat a než se nadějete, je tu jaro a vy se přistihnete, jak si procházky na čerstvém vzduchu užíváte.

Motivace není nikdy dost

Už naše zdraví by samo o sobě mělo být dostatečnou motivací. Ale když vám ani to nestačí, zkuste třeba tohle:

1. Stáhněte si například některou z aplikací, která vás za ušlé kroky odměňuje. O to větší bude vaše motivace nasbírat všechny odznáčky a pochvaly.

2. Můžete se také domluvit se svojí kamarádkou, přítelem, manželem, dětmi, kamarádem… zkrátka s kýmkoli, kdo vás v tom nenechá a chce pro své zdraví také něco udělat. Když si budete navzájem porovnávat výsledky, dnes bude lepší jeden, zítra zase druhý.

3. Veďte si deník. Až budete mít pocit, že nejste dost dobří nebo že stagnujete na jednom místě, stačí otevřít svůj notýsek úspěchů a hned uvidíte ten pokrok černé na bílém.

Kromě dobré nálady a radosti sami ze sebe si brzy začnete všímat, jak je vám lépe, jak se vám krásně spí, že najednou dopnete ty džíny. Dokonce i váš sexuální život se zlepší! A to vše jsou bez debat radosti, které za první krůček stojí.

Zdroj:

 • https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/obezita-priciny-stupne-rizika-a-lecba/
 • https://www.denik.cz/zdravi/obezita-rozhovor-haluzik-ikem-chuze-pohyb-dieta-hubnuti-tuky.html
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1473136/
 • https://www.umass.edu/news/article/meta-analysis-15-studies-reports-new-findings-how-many-daily-walking-steps-needed