Většina lidí tvrdí, že záleží především na jídle, které konzumujete, než na samotném množství kalorií, které potraviny obsahují – ať jde o hubnutí, nebo o dlouhodobé zdraví.

Jak to ale je doopravdy? Jsou kalorie skutečně jen kalorie nebo se za nimi skrývá mnohem víc?

Kalorie přijímané a vydané

Uvádí se, že pro udržení hmotnosti musí počet přijatých kalorií odpovídat kaloriím, které vydáte. Přijaté kalorie získáváte z potravin, které konzumujete, zatímco spálené kalorie závisí na několika aspektech:

Hlavní tělesné procesy, které spalují kalorie

Bazální metabolismus

Tělo využívá kalorie k udržení základních životních funkcí, jako je srdeční rytmus, dýchání, správná funkce mozku. Bazální metabolismus se označuje zkratkou BMR.

Trávení

Přibližně 10–15 % kalorií se využívá při procesu trávení potravy.

Fyzická aktivita

Zbývající kalorie, které získáte z potravin, slouží k fyzické aktivitě včetně cvičení a běžných každodenních úkolů, jako je mytí nádobí, úklid nebo čtení knihy.

Pokud se počet přijatých kalorií z jídla shoduje s počtem kalorií, které jste spálili, vaše váha zůstane stabilní beze změny.

Kalorický deficit při hubnutí

Abyste mohli hubnout, z biologického hlediska musíte být v kalorickém deficitu – váš příjem kalorií musí být menší než počet kalorií, které jste během dne spálili. Pokud tyto energetické hodnoty splníte, předejdete ukládání zbylé energie do tukových zásob.

Není kalorie jako kalorie

I když je pro hubnutí zásadní model kalorického deficitu, tak ne všechny kalorie jsou stejné, zvláště pokud se jedná o zdraví. Každá potravina má různé účinky, které ovlivňují procesy v těle, bez ohledu na obsah kalorií.

Zdroje kalorií mohou zásadně ovlivnit hladinu hormonů. Jako dobrý příklad se uvádí účinky glukózy a fruktózy. Tyto jednoduché cukry sice mají stejný počet kalorií na gram, ale v těle se metabolizují odlišnými způsoby. Strava obsahující velké množství fruktózy vede více k inzulinové rezistenci, zvýšené hladině cukru v krvi a také vyšší hladině triglyceridů a špatného cholesterolu než dieta, která poskytuje stejný počet kalorií z glukózy.

To ale neznamená, že ovoce je špatné, či dokonce nezdravé! Právě naopak, jelikož obsahuje přírodní fruktózu a k ní vlákninu a vodu, nemá stejné negativní účinky.

Jídlo a jeho druh ovlivní pocit sytosti

Příjem živin ovlivňuje hlad, chuť a pocit sytosti. Například konzumace stejného kalorického množství v podobě fazolí sníží váš hlad efektivněji než jezení sladkostí. Potraviny bohaté na bílkoviny a vlákninu jsou totiž sytější než potraviny, které mají minimální nebo nulové množství živin.

Sladkosti a cukrovinky bohaté na cukry, s nízkým obsahem bílkovin a vlákniny, vás spíše přivedou k přejídání, které se objeví náhle během dne. To je důvod, proč většina zpracovaných potravin, bohatých na cukry s nízkým obsahem bílkovin a vlákniny, ztěžuje udržení energetické rovnováhy.

Kalorie a jejich vliv na metabolismus

Potraviny ovlivňují i metabolismus. Některé výživové složky tělo zpracovává složitějším trávením nebo metabolizací více než jiné. Bílkoviny například podporují a zvyšují metabolismus ve větší míře než konzumace tuků či sacharidů.

Výživová hodnota

Potraviny s vysokým množstvím živin obsahují vyšší množství vitaminů, minerálních látek a prospěšných složek ve srovnání s těmi s nízkým obsahem živin. Ovoce je mnohem výživnější než sladké koláčky díky obsaženému množství vitaminů a prospěšných živin. Mezi další potraviny, které jsou bohaté na živiny, patří zelenina, luštěniny, maso, ryby, mléčné výrobky, ořechy, semínka a celozrnné výrobky.