Ať nám to líbí nebo ne, ženy se ve věku kolem padesátky potýkají s celou řadou změn. Menstruaci už sice řešit nemusí, zato je často trápí náhlé přibírání na váze, které se projevuje hlavně v oblasti bříška – postava se tak přirozeně mění z tvaru hrušky do tvaru připomínajícího jablko.

Z hrušky do jablka

To potvrzuje i americká studie z roku 2021, kdy lékařka Gail Greendale a její kolegové sledovali, jak se těla 380 žen středního věku v Bostonu a Los Angeles změnila během 12 let, včetně doby před přechodem do menopauzy, během ní a po ní. I když se výsledky lišily podle rasy a etnického původu, celkovým výsledkem bylo, že kolem menopauzy ženy začaly ukládat více tuku než muži – méně kolem stehen a boků a více kolem břicha.

Období hormonální bouře

Co se vlastně odehrává v ženském těle s nástupem menopauzy? Především dochází k poklesu estrogenů, a to až o 70 %, což má za následek změny bazálního metabolismu a zvyšování hmotnosti. „Menopauza je taková puberta naruby, protože dochází k poklesu pohlavních hormonů, ke ztrátě plodnosti a obvykle i k degenerativním změnám, které jsou s poklesem hormonů spojeny,“ vysvětluje RNDr. Michaela Bebová, odbornice na metabolismus.

Svou roli v přibírání na váze může hrát i změna životního stylu, například konzumace určitých potravin, ale i stres, který způsobuje střevní problémy, včetně nadýmání. „Kromě řady akutních i chronických problémů provází ženu po menopauze i změna chuti – podobně jako v těhotenství, které však trvá necelý rok, zatímco menopauza třetinu života i déle,“ říká nutriční specialistka Věra Boháčová.

Cvičení a strava je základ

Nafouklé břicho u žen po padesátce může být způsobeno několika faktory. Kromě hormonální nerovnováhy se může jednat také o úbytek svalové hmoty. Pokud žena není aktivní a neudržuje si cvičením svalovou hmotu, může být náchylnější k ukládání tuku právě v oblasti bříška. Abyste nadýmání co nejvíce omezily, je možná potřeba změnit životní styl a začít se o sebe více starat. Po padesátce už mají ženy děti většinou odrostlé, a tak si o to víc zaslouží věnovat čas sobě a svému tělu.

V první řadě byste si měly dopřávat převážně zdravou a kvalitní stravu. Snížení příjmu potravin bohatých na tuky, cukry a jednoduché sacharidy může v boji proti nafouklému břichu výrazně pomáhat. Proč? Především sacharidy někdy nedokážeme prostřednictvím našich trávicích enzymů rozložit. Jejich nestrávené zbytky pak přecházejí do tlustého střeva, kde slouží jako potrava pro bakterie. Tento proces se nazývá fermentace (kvašení) a vedlejším produktem jsou právě střevní plyny. Zkuste zahrnout do své stravy více ovoce, zeleniny a celozrnných potravin. Jezte pomalu a v klidu, každé sousto pečlivě rozžvýkejte.


Omezte konzumaci šumivých nápojů a alkoholu, protože zvyšují množství produkovaného plynu.


Pijte dostatek vody. Pravidelný pitný režim pomáhá udržet tělo hydratované a může pomoct snížit nafouklé břicho.


Hýbejte se, co to jen jde. I když možná s věkem pociťujete přibývající únavu, zažeňte ji raději svižnou procházkou než odpoledním spánkem. Delší sezení nebo ležení významně zpomaluje pohyby trávicího traktu, které posouvají i střevní plyny. Vestoje je pak tento posun mnohem rychlejší než vleže. Pravidelná fyzická aktivita může pomoct udržet tělo v kondici a zmenšit tak nafouklé břicho. Už pouhých 20–30 minut rychlé chůze, 4krát týdně, může pomoct zlepšit fungování vašeho střeva.


Pokuste se snížit stres v životě, například meditací nebo jógou. Zkuste k procházce přidat i hluboké brániční dýchání. Zvětšující se bránice bude fungovat jako masážní válec pro vaše střeva.


Omezte konzumaci potravin, které mohou způsobovat nafouknutí, jako jsou luštěniny, cibule, brokolice, květák, zelí nebo kynuté pečivo.


Jestli trpíte na zácpu, zařaďte do stravy více vlákniny. Jak? To se dozvíte ve článku ZDE.


Pokud se problém s nafouklým břichem opakuje a je spojený ještě s bolestí břicha nebo dalšími problémy, obraťte se na svého lékaře. Ten může nasadit například léky na stabilizací hormonů a tím snížit i riziko chronických onemocnění, jako jsou například srdeční choroby, vysoký krevní tlak, cukrovka, osteoporóza či některé druhy rakoviny.

Doplňte si probiotika a veďte si deník

Probiotika pomáhají trávicímu systému spotřebovávat zbytky živin. Pokud je v těle probiotik nedostatek, střeva jsou oslabená, a to se často projevuje právě nafouklým břichem. Využít můžete buď tabletky z lékárny, kde se dají sehnat probiotika speciálně určená ženám, anebo si zpestřete jídelníček přírodními zdroji, jako je jogurt s živými kulturami, kombucha, jablečný ocet nebo kimči či kysané zelí. A pomáhá, když si povedete takzvaný zápisník potravin, kam si budete minimálně týden v kuse zapisovat všechno, co sníte a vypijete, abyste zjistili, které potraviny vám způsobují nadýmání a větry. Pak můžete zkusit na krátkou dobu (4–6 týdnů) vynechat určité potraviny, abyste zjistili, zda to pomůže.

Zdroje: