Zdroj: Youtube

Většina lidí s nadváhou může shodit půl kila až kilo tuku týdně, aniž by ztratili svalovou hmotu. Ze začátku to jde vždy rychleji a tempo hubnutí se bude (a mělo by se) snižovat, jak se blíží k cíli. Funguje to ale stejně u lidí s vysokou nadváhou?

Půl kila týdně pro vás neplatí

Pravděpodobně jste slyšeli, že půl kila tuku obsahuje 3 500 kalorií. Chcete-li tedy shodit půl kila tuku za týden, stačí denně sníst o 500 kalorií méně, než spálíte (500 x 7 = 3 500). Jednoduché, snadno zapamatovatelné a pro většinu lidí splnitelné. Tato metoda hubnutí má jen jeden problém: pokud chcete zhubnout 25 kilo a víc, znamená to, že budete držet dietu několik měsíců, ne-li let. To je dlouhá cesta, zejména pokud jste se v minulosti mnohokrát pokoušeli zhubnout a nepodařilo se vám to.

Nyní dobrá zpráva: pokud máte velkou nadváhu, můžete pravděpodobně zhubnout mnohem více než půl kila tuku týdně. Pokud víte, jak si nastavit svůj jídelníček a trénink, můžete být schopni bezpečně shodit dvě tři kila tuku týdně, uvádí web Legion Athletics. Tato strategie samozřejmě není bez nevýhod. Budete mít větší hlad, budete muset přísněji dodržovat dietu a pravděpodobně budete muset také trochu cvičit. Výhodou však je, že můžete ztrácet tuk dvakrát až třikrát rychleji, než doporučuje většina osobních trenérů, dietologů a guruů hubnutí, aniž byste riskovali své zdraví nebo přišli o velké množství svalů.

Nejlepším příkladem je studie, jejíž účastníci pod dohledem dietologů a trenérů po čtyřech dnech zhubli dvě kila čistého tuku. Problém je samozřejmě v tom, že to je naprosto nereálné a neuskutečnitelné po dobu delší než několik dní.

Jaký je tedy rozumnější cíl?

Rychlé hubnutí většinou člověk dlouho nevydrží, hladoví a pak se zase přejídá. Naopak pomalé hubnutí s vysokou nadváhou není příliš motivující a je to běh na roky.

Výzkum provedený vědci z Floridské univerzity ukazuje, že čím více lidé zhubnou během prvních týdnů diety, tím úspěšněji drží dietu, tím více zhubnou v dlouhodobém horizontu a tím více si udrží váhu i měsíce a roky po dosažení cílové hmotnosti. Přinášíme vám konkrétní čísla, jak rychle hubnout s vysokou nadváhou tak, aby to bylo udržitelné i v delším časovém horizontu.

Možnosti snížení vysoké nadváhy

Změňte svůj jídelníček. Můžete jít k dietologovi, který vám pomůže s plánem, jak na to. Chcete-li zhubnout, musíte snížit počet kalorií, které přijímáte. Začněte nejspíš tím, že budete sledovat vše, co sníte. Obecně se má za to, že se fyzická aktivita přidává až v momentě, kdy zhubnete deset procent své váhy, což uvádí i web Heart. Některým lidem mohou při vysoké obezitě pomoct při hubnutí léky. Mějte na paměti, že léky mohou být drahé a mají vedlejší účinky. Pokud vám změna jídelníčku, větší fyzická aktivita a užívání léků nepomohly dostatečně zhubnout, může být jednou z možností operace, jako je podvázání žaludku.

Zdroj:

  • https://legionathletics.com/how-to-lose-fat-fast/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24602091/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3780395/
  • https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/losing-weight/extreme-obesity-and-what-you-can-do
  • https://www.nemlib.cz/laparoskopicka-adjustabilni-zaludecni-bandaz/