"Zdravé hubnutí je zpravidla nesmírně dlouhá cesta. Ta cesta je proces, jakým chce člověk dosáhnout svého cíle, přičemž cíl může být například zhubnout 10 kilo. Hubnutí by neměla být přehnaná fixace na cíl jako takový… Vždy byste si měli položit otázku, co budete dělat, jakmile těch 10 kilo zhubnete? Vrátíte se zpět k původním zvyklostem?" ptá se lékař. Jakmile to neuděláme, pravděpodobně nabereme zpět nejen shozených 10 kilo, ale přidáme i nějaký „polštář“ navíc. Říkáme tomu jo-jo efekt a známe ho všichni. Dosáhneme váhy, po jaké jsme toužili, pár měsíců si ji užijeme a po čase, jakmile zajedeme do starých kolejí máme kila zpátky.

Zdroj: Youtube

Vytvořte si identitu

Podle Matěje Kohutiara je proto velmi důležité ztotožnit se s identitou, tedy definovat si, kým chceme vlastně být a žít s tím v souladu. „Jestliže je naše identita být zdravým člověkem, pevně k tomu směřuji… Chovám se a dělám vše jako zdravý člověk. Pak je pro mě jednodušší dělat ve svém jídelníčku změny, hýbat se, a hlavně u toho vydržet. V tu chvíli totiž změny, které dělám nevnímám jako omezení. Pomalu ale jistě směřuji ke svému cíli a mám velkou pravděpodobnost, že moje úsilí bude korunováno úspěchem. To znamená, že zdravé návyky si udržím,“ vysvětluje lékař.

Jaké nejčastější chyby Češi dělají?

Příloha není hlavní jídloMatěj Kohutiar se zamýšlí nad nejčastějšími chybami, které u svých klientů vidí. "Jedna z věcí, kterou máme zafixovanou po generace je, že jsme si v rámci našeho stravování a jídelníčku udělali z příloh hlavní jídla. Když si představím talíř, zabírá typická příloha jako jsou třeba knedlíky, brambory, rýže nebo těstoviny nejméně polovinu talíře. Z mého pohledu se ale stále jedná o přílohu, takže by měla tvořit podstatně menší část talíře, řekněme jednu čtvrtinu," upozorňuje.

Dojídat už není povinností

Další chybou, které si všímá je, že mnoho z nás bylo od malička vedeno k tomu, abychom snědli vše, co máme na talíři. Tento zvyk si bohužel často přenášíme i do dospělosti, aniž bychom si uvědomovali, že může vést k hyper kalorickému příjmu. "Jiné to je, pokud se jedná o děti, které jsou v období růstu, tam je vyšší kalorický příjem žádoucí. Nicméně bohužel i zde lze poměrně snadno přesáhnout hranici vyrovnané energetické bilance a pak tu máme problém v podobě dětské obezity, což je dnes velmi aktuální téma," dodává Kohutiar.

Uvědomit si, že jíme

Lékař upozorňuje i na další zlozvyk dnešní doby, a to je rychlost, jakou jídlo jíme. Podle něj jídlu nevěnujeme patřičnou pozornost, čímž si tak trochu blokujeme vlastní schopnosti našeho těla zaznamenat pocit sytosti. Přitom jídlo – příjem potravy bychom měli považovat za rituál a třeba i hezkou možnost, jak strávit po náročném dni čas s rodinou nebo přáteli. "Jídlo a stolování plní v našich životech i společenskou roli a je dobré si to uvědomit," vysvětluje lékař.

Vyhýbejte se vysoce zpracovaným potravinám

Za jeden z největších problémů dnešního stravování s ohledem na obezitu i zdraví považuje Kohutiar zvýšenou konzumaci vysoce zpracovaných potravin. Ty bohužel zabírají v našich jídelníčcích čím dál větší místo. A to přesto, že se jedná o potraviny, které nám toho z nutričního hlediska příliš nepřinášejí. "Obvykle mají vysokou energetickou hodnotu, obsahují příliš mnoho rychlých cukrů, nezdravých tuků a málo vitaminů, minerálů a vlákniny. Patří sem například instantní potraviny jako jsou dehydrované výrobky, chlazené i mražené polotovary, cukrovinky, slané pochutiny a slazené nápoje. Tyto potraviny tvoří až 40 % denního jídelníčku průměrného Čecha, což má obrovskou váhu. Jestliže je to i náš případ, měli bychom se nejdříve zaměřit na jejich vyřazení nebo alespoň omezení," dodává Kohutiar. Důležité je také omezení pití alkoholických nápojů, které mají obecně vysokou energetickou hodnotu.

Jestliže se chcete dozvědět více o tom, jak úspěšně zhubnout a jakým chybám se vyhnout, poslechněte si podcast

Zdroje:

Autorský podcast časopisu Kondice

Časopis Kondice

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35670128/