Pokud tento pojem neznáte, mezi „ledňáčky“ se řadí lidé, kteří se objevují v posilovně s prvním lednem, ale častokrát je tam už v únoru nepotkáte. Naplní posilovny natolik, že pro pravidelné návštěvníky už téměř není místo. Jak se do skupiny ledňáčků nezařadit?

REÁLNÝ CÍL

Jako první si nastavte co nejkonkrétnější, a především reálný cíl. Čeho chcete cvičením dosáhnout? Je cílem dopnout kalhoty, které už měsíce leží ve skříni? Vyjít schody v práci bez zadýchání? Nezapomínejte, že všechno si žádá svůj čas. Výsledky nově zařazené pohybové aktivity se dostaví, ale nebude to hned, a tak s tím počítejte. Pokud ale vytrváte, osvojíte si návyk a budete cvičit pravidelně, postupně budete moct sledovat své zlepšení a posuny. Nic není lepší motivací než vlastní úspěchy a uvědomění, že ta dřina za to skutečně stojí.


OBLÍBENÝ DRUH AKTIVITY

Výběr pohybové aktivity, kterou budete vykonávat je stejně klíčový jako stanovení cíle. V případě, že vás některý z cviků nebaví, není nutné ho opakovat, i když jste možná slyšeli, že je nejúčinnějším na vaši problémovou partii. Zvolte si takový sport, který vás bude bavit a naplňovat. I když to znamená, že zpočátku obejdete vícero lekcí, zkusíte běh či si místo posilovny budete cvičit doma. Abyste vydrželi, je dobré zaměřit se na takový pohyb, který budete dělat rádi. Vidina postavy jako ze žurnálu není příliš udržitelnou motivací a myslet si, že lidé chodí do posilovny jen proto, aby takto vypadali, je velký omyl. Přestože postava pravidelných návštěvníků fitka může vypadat po celý rok stejně, chodí cvičit, protože se díky každému dalšímu tréninku cítí silnější a zdravější. Zároveň se pohyb může stát druhem odpočinku, u kterého člověk odhodí veškeré starosti za hlavu a soustředí se v danou chvíli pouze na to, co jeho tělo dokáže. Samozřejmě k pravidelnému pohybu patří i trocha nepohodlí, a někdy dokonce i nechuti, pokud ale cítíte, že je vaše tělo unavené nebo máte skutečný odpor k tomu, co vás čeká, neměli byste nic tlačit na sílu. Vyberte si svůj odpočinkový den.

NEPŘETĚŽUJTE SE

Cílem vašeho rozhodnutí není zničit se hned prvním cvičením. Proto začínejte pozvolna a naslouchejte svému tělu. Žádný vrcholový sportovec svého úspěchu nedosáhl ze dne na den a bez přípravy. Nechtějte po sobě hned ty nejlepší výkony. Obzvláště pokud máte sedavé zaměstnání a nejste na náročnější pohyb zvyklí, dopřejte si čas. Na vyšší váhy v posilovně dojde, ale zpočátku může být tou největší výhrou do fitness centra vůbec dojít a začít.

SPOLÉHEJTE NA DISCIPLÍNU

Nejjednodušší variantou je veškerou snahu zahodit a celý proces vzdát, i když možná bezdůvodně. Místo výmluv na nechuť, lenost a málo času si dopředu naplánujte konkrétní aktivitu na určitý den a čas. Zbytečně nepřemýšlejte, nerozebírejte aktuální situaci, nazujte boty, pusťte hudbu, která vás naladí, a vydejte se vstříc události v kalendáři. I jeden jediný vynechaný tréninkový den, nejedná-li se o plánovaný den volna, vám může nabourat vaše rozhodnutí a zviklat pevnou vůli. O to hůř se vám k cvičení bude vracet.

Zařadit pravidelný pohyb, začít žít zdravěji a zformovat si tělo je možná jedním z nejčastějších předsevzetích. Málokomu se to však podaří. Ledňáčci, jak rychle začnou, tak také rychle skončí. Pro udržení motivace a osvojení pravidelného pohybu je proto nutné si na začátku zvolit konkrétní, a především splnitelný cíl spolu s aktivitou, která vás bude bavit a naplňovat. Přestože jste plní chuti a nadšení, není nijak prospěšné na sebe tlačit a snažit se hned na začátku o převratné výkony. Vše chce svůj čas stejně jako výsledky, které se neobjeví hned po prvním tréninku. Dny ovšem plynou a může se stát, že začnete pochybovat a hledat výmluvy, proč trénink vynechat. V tu chvíli to ale nevzdávejte, spolehněte se na disciplínu a vydejte se na trénink. Nejenže tak posilníte tělo a ducha, upevníte svou vůli, ale v létě si za to poděkujete.

Zdroj:

  • https://aktin.cz/
  • https://factorypro.cz/
  • www.aurafit.cz
  • https://www.vimcojim.cz/