Ketogenní stravování

Ketogenní strava se většině z nás může zdát jako zcela nová a moderní dieta. Ve skutečnosti se o ní začalo mluvit už ve 20. století jako o možnosti léčby epilepsie. V dnešní době je keto dieta propagovaná jako lék na vše od nejrůznějších chorob přes cukrovku 2. typu až po shazování přebytečných kil.

Ketogenní strava je založena na sníženém příjmu sacharidů (méně než 50 g denně) a vyšším příjmu bílkovin a tuků. Jednoduše řečeno na keto dietě získáte až osmdesát procent kalorií z tuků, patnáct procent z bílkovin a necelých pět procent ze sacharidů. Tato strava je extrémní a je velmi těžké ji dodržovat, protože kousek chleba či vařené brambory mohou pojmout celodenní hodnotu sacharidů.

Jaké jsou nevýhody a potenciální nebezpečí keto diety?

Ztráta svalů jako vedlejší účinek

Úbytek svalové hmoty při ketogenní stravě se stal tématem už mnoha výzkumů a studií. Uvádí se, že lidé na keto dietě ztrácejí svaly, i když zařazují do svého běžného života trénink zaměřený na posilování. To může souviset i s tím, že samotné bílkoviny jsou pro budování svalové hmoty méně účinnější než kombinace bílkovin a sacharidů společně se cvičením.

Zatěžování ledvin a ledvinové kameny

Nejčastějším vedlejším účinkem ketogenní stravy jsou ledvinové kameny z důvodu velké konzumace zpracovaného masa. Vysoký příjem živočišných bílkovin zvyšuje navíc kyselost v moči a hladinu kyseliny močové. Kvůli tomu je tělo náchylnější k ledvinovým kamenům a zvýšená kyselina močová může zvedat riziko vzniku dny. Tato strava se nedoporučuje především pro lidi trpící onemocněním ledvin.

Od keto k jojo efektu

Rychlý úbytek na váze je častým účinkem keto diety, především kvůli ztrátě vody v těle, ke které dochází poté, co tělo vyčerpá zásobu sacharidů. Studie zaměřující se na keto dietu prokazují, že schopnost dodržovat tento typ stravování je obtížný a zároveň klíčový k dlouhodobému úspěchu. Nicméně keto dieta je velmi obtížná pro všechny, kteří mají časté sklony k emočnímu jedení a jsou náchylnější k chutím na sladké.

Nedostatek živin

Pokud se omezí příjem sacharidů, sníží se i příjem vlákniny, která se nachází zejména v celozrnných potravinách, ovoci a ve škrobové zelenině. Je proto důležité doplňovat vlákninu v doplňcích stravy. Dále lidé na keto dietě by měli do svého jídelníčku zařadit zdroje minerálních látek a draslíku s nízkým obsahem uhlovodíků. Vhodnou volbou je avokádo, špenát, lněné semínko nebo chia semínka.

Střevní problémy

Zácpa nebo průjem se často objevují jako vedlejší účinek keto diety, zvláště v prvních týdnech při přechodu na tuto stravu. Způsobuje to především nedostatek vlákniny a vysoká konzumace zpracovaných nízkosacharidových potravin, jako jsou tyčinky a koktejly, které obsahují cukrový alkohol. Tento druh alkoholu může ve střevě začít kvasit a následně způsobit gastrointestinální potíže.

Co udělat předtím, než se rozhodnete pro ketogenní stravování?

Pokud uvažujete o dietě v podobě ketogenní stravy, nejprve se poraďte se svým lékařem, bez ohledu na svůj zdravotní stav. Dále využijte odborníků na výživu, kteří vám sestaví správný stravovací plán a poradí s postupem.

Trpíte-li onemocněním ledvin, poruchou příjmu potravy, tak byste se této stravě měli vyhnout obloukem. Poradit se s lékařem je vždy namístě, především pokud máte riziko vzniku srdečního onemocnění.