Když se v roce 2015 potkala středomořská dieta s DASH dietou, byly cíle jejich svazku na hony vzdáleny vidině štíhlých křivek. Světlo světa spatřila dieta známá jako MIND a jejím cílem je prevence neurodegenerativních onemocnění (demence, Alzheimerova choroba atd.).

Seznamte se s MIND dietou

Její název je sice zkratkou pro „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay“, ale i samotné „MIND“, tedy „mysl“, poměrně dobře vystihuje zaměření tohoto stravovacího režimu. Cílená kombinace dvou dietních systémů, které v očích odborníků patří k nejzdravějším, by měla lidem přinášet celou řadu benefitů:

  • snižuje krevní tlak;
  • redukuje riziko rozvoje onemocnění srdce a diabetu;
  • napomáhá zlepšení funkce mozku;
  • působí preventivně proti demenci a Alzheimerově chorobě.

Základní pravidla MIND diety

Kdo by od propojení dvou dietních systémů čekal komplikovaný návod a spletitá doporučení, bude mile překvapen. Základní myšlenkou MIND diety je předložit lidem 10 druhů potravin, které je vhodné mít v jídelníčku zastoupené v dostatečném množství. A varovat je před 5 potravinami, jimž by se měli v rámci zachování pevného zdraví vyhnout.

Co od MIND diety očekávat?

Upravit si jídelníček dle zásad MIND diety v podstatě znamená celkově ho „ozdravit“, tzn. především obohatit o nutričně kvalitní potraviny. Současně omezíte produkty, které nejsou v souladu se zdravým životním stylem. Tím pádem můžete očekávat řadu pozitivních efektů, zejména:

antioxidační účinky – díky přísunu kvalitních antioxidantů bude organismus lépe schopen čelit tzv. oxidativnímu stresu, což představuje výbornou prevenci celé řady onemocnění;

redukci zánětlivých procesů – díky zvýšenému příjmu omega-3 mastných kyselin (tučné ryby) dochází k prokazatelnému zmírnění zánětů probíhajících v mozku a tím pádem se značně zpomalí útlum mozkových funkcí způsobený stárnutím či vlivem některých onemocnění;

prevence tvorby beta-amyloidních proteinů – tyto látky, pokud se v těle hromadí, brání přenosu signálu v mozkových buňkách, následně zapříčiní odumírání těchto buněk a podle řady odborníků jsou primární příčinou Alzheimerovy choroby. Dnes již máme k dispozici výzkumy, jež potvrzují, že MIND dieta brání díky dostatečnému obsahu cenných živin produkci těchto škodlivých látek v mozku.

Prospívá a chutná bez zbytečných extrémů

… zhruba těmito slovy by se dala MIND dieta shrnout. A možná bychom klidně mohli odstranit slovo „dieta“, protože jde o udržitelný výživový režim, který podle všeho napomáhá nejenom k prodloužení lidského života, ale především k udržení kvality života do vysokého věku.

A kdo by nechtěl stárnout pomaleji nad talířem grilovaného lososa se zeleninou a se sklenkou vína v ruce?

Zdroje: