Premium obsah

Mentální únava a její vliv na cvičení

Mentální únava a její vliv na cvičení
V naší hlavě se odehrává tolik věcí. Není divu, že stav naší mysli ovlivňuje nejen naše reakce a emocionální rozpoložení, ale dokonce také náš fyzický výkon. Každý někdy bojuje s tím, že fyzicky není v pohodě, ale přesto má pocit, že s přehledem uběhne svou oblíbenou desetikilometrovou trasu. Realita je ovšem taková, že už na třetím kilometru trpí. Problém nemusí být ve svalech, ale v hlavě.

Nové studie poukazují na to, jak mentální únava a duševní nepohoda zásadně ovlivňují fyzický výkon. Studie uveřejněná v odborném časopise Medicine & Science in Sport & Exercise nechala vytrvalostní běžce nejprve vyplňovat test na počítači po dobu 45 minut. Tyto testy jsou většinou založeny na základě určování barev textu, pozadí nebo na odpočítávání řady čísel např. po 7 (140, 133, 126…). Po tomto testu lidé běželi, ale jak se ukázalo, byli vyčerpaní mnohem dříve. Pozoruhodné je, že na začátku fyzické aktivity měli běžci po testu i bez něj stejné hodnoty tepové frekvence, spotřeby kyslíku i hladinu kyseliny mléčné. Jejich tělo test tedy nijak nepoznamenal, jejich mozek ale ano.

Jak na sobě poznáme duševní únavu?

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.