Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:

V první řadě bych vás chtěla ujistit, že nechuť do cvičení je ve vysokých teplotách zcela normální a není tak potřeba mít kvůli ní výčitky. Potvrzuje to i trenér, který chápe, že pro mnoho lidí je příjemnější trávit slunné dny nu vody, než se potit v posilovně. Pokud tedy nejsme vrcholoví sportovci, není třeba nutit se do výkonů za každou cenu. Vsadit místo toho můžeme na přirozený pohyb, který nás baví, na který se těšíme a k létu patří, jako je třeba jízda na kole, paddleboarding nebo plavání. „Všechno je o energetické bilanci, za mě je určitě jakýkoliv pohyb lepší než žádný. Pokud jste na dovolené v hotelu, můžete využít jeho posilovnu a třeba jen chodit na pásu, nebo se jít projít po pláži každé ráno, dát si hodinku intenzivního plavání v bazénu. Zkrátka udělat si ten kalorický výdej. I přesto, že máte stravování ve formě all inclusive, vždy můžete volit ze zdravějších variant a hlavně množství přijaté energie kontrolovat. Pokud si nabombíte na snídani spoustu jídla, máte energetický výdej opět velikým příjmem dorovnán.“

Buďte připraveni a krabičkujte

I v roce 2023 nás na většině českých koupališť čeká doslova arzenál nezdravých jídel, jako jsou langoše, hamburgery, párky v rohlíku, smažené hranolky, zmrzliny. Jak řešit stravování, když plánujeme strávit celý den mimo domov? Tady vás asi nepřekvapí, že je třeba obětovat trochu času přípravou v kuchyni a vybavit se vlastním jídlem. V horkých dnech je ale potřeba dbát zvýšené opatrnosti, protože některé potraviny, jako třeba šunka nebo tuňák, se rychleji kazí. Do krabičky si můžete naservírovat například trhané kuřecí maso s rýží a okurkou, nakrájet si ovoce a zeleninu nebo vsadit na proteinové tyčinky či nápoje, které zasytí a dodají bílkoviny. Vsadit můžete i na různé suchary, které mají sice vyšší glykemický index, nicméně pořád jsou lepší variantou než zmiňované „dobroty“ ze stánku.

Strava jde ruku v ruce se cvičením

Určitě už jste někdy slyšeli tvrzení, že 70 % úspěchu při budování pěkné postavy spočívá ve stravě. Je tedy řešením dopřát si všechny letní dietní prohřešky a o to více cvičit? Budeme pak vysekaní jako Arnold Schwarzenegger? Podle Pavla Šalitroše nikoliv. „Myslím si, že jedno bez druhého, tedy pohyb a strava, nemůže fungovat. Když například hodně cvičím, ale špatně jím, tak tělo ničím. Posilovna či jakýkoliv jiný sport znamená pro tělo stres a jestliže mu nedopřeji regeneraci v rámci příjmu vyvážené energie z jídla, tak odchází například klouby, zatěžujeme tím nervovou soustavu a podobně. Na druhou stranu, pokud budu jíst s kalorickou restrikcí a nebudu cvičit, můžu skutečně zhubnout, aniž bych nabíral svalovou hmotu. Ale pokud chci, aby moje tělo i nějak vypadalo, bylo vyrýsované a zpevněné, pak se to bez úpravy stravy, která mi pomůže k svalovému rozvoji, skutečně neobejde,“ říká muž kovaný ve svém oboru. Mezi důležité složky potravy, které jsou nezbytné k budování svalové hmoty, pak patří zejména bílkoviny, které najdeme v libovém mase, rybách či mléčných výrobcích.

Všeho s mírou

K létu neodmyslitelně patří také pikniky, zahradní párty a grilovačky. Jak odolat klobáskám, burgerům a salátům s majonézou, a přitom si akci také trochu užít a neodcházet s prázdným žaludkem? Základem je vybírat kvalitní suroviny a přemýšlet o receptech a způsobu přípravy. Řízečky můžete například obalit v kukuřičné strouhance a upéct v troubě, sýry na gril můžete se dají pořídit v light variantě, do salátu použijeme místo zálivky s majonézou jen olivový olej, maso nekupujeme v připravené marinádě, ale uděláme si vlastní, plnou bylinek a kvalitního oleje. Pokud jste na akci spojené s jídlem hostem, poradíme vám hlídat si především množství konzumovaných pochoutek. „ Pokud se budu přecpávat a nebudu mít nastavenou onu pomyslnou klapku, pak je to pro tělo mnohem horší, než když si tu a tam dám i nějakou tu prasárničku. Pozor, ani velké množství zdravého jídla nemá zrovna pozitivní vliv. Střídmost je opravdu zásadní,“ doporučuje fitness trenér.

Zdroje:

https://pavelsalitros.cz/