Některá zvířata mají letní a zimní srst, někteří lidé letní a zimní váhu. Patříte k těm, co v letním období nosí velikost 36–38, ale zimní bundu zásadně kupují o jedno až dvě čísla větší a bohužel to není jenom proto, aby se jim pod ni vešel teplý svetr? Čím to je, že během zimy získává vaše postava tvary, které byste v plavkách rozhodně předvádět nechtěli?

Méně pohybu

Zimní období je většinou ve znamení omezení venkovních aktivit, příroda se ukládá ke spánku a my bychom nejraději zalehli spolu s ní. Určitě to znáte, jako kdyby vám najednou ubyla životní energie a gauč se na rozdíl od fitka jeví jako ideální parťák na večer.

Více kalorického jídla

Nízké venkovní teploty navozují chutě na kalorická, prohřívací jídla. Místo zeleninového salátu si radši dáte talíř horké dýňové polévky. Jenže pak ještě často přijde ke slovu kousek koláče. A zdůvodňovat si vyšší kalorický příjem tím, že venku v mrazu pak tu energii zase spálíte, je trochu zbytečné, když jste si o pár řádků výš přiznali, že radši zůstáváte doma v teple.

Tělo si tuky hlídá

Tuhle vlastnost jsme podědili po předcích, kterým pomáhala přežít. Lidé tenkrát věděli moc dobře, že když v zimě není dostatek jídla, větší šance dožít se jara mají ti, jejichž tělo si uložilo na horší časy zásoby tuku. A z vývojového hlediska se náš organismus už před mnoha tisíci lety takto naprogramoval. Těžko mu tedy vysvětlíte, že dnes už je jídla dostatek a ukládat zásoby na horší časy není zrovna žádoucí. Jiná cesta, než že mu nedáte šanci uložit nadbytečné kalorie, neexistuje. Ale zrovna tohle je na podzim o tolik složitější.

Krátký den vs. SAD

Ráno vstáváte za tmy, odpoledne se za tmy často vracíte. To v mnoha případech zcela zásadně změní každodenní rituály mnoha lidí, kteří v létě trávili hodně času venku. Tma na nás navíc působí tlumivě, rozhýbat se není vůbec jednoduché. Když k tomu připočtete fakt, že poměrně velké množství lidí trpí na podzim a v zimě tzv. sezónní afektivní poruchou (SAD), udržení letní formy se stává zcela nemožné. SAD totiž provázejí výkyvy nálad, pokles hladiny energie a celková únava. Vše zhoršuje nedostatek slunečního záření. Takže si doma na gauči pod huňatou dekou dáte hrnek kávy se šlehačkou a k tomu ty skvělé čokoládové sušenky. Sbohem, figuro do plavek! Ještěže zimní bunda leccos schová.

Co s tím?

Více času stráveného venku

Asi se do toho budete muset tak trochu nutit, ale snažte se trávit čas venku i v zimě. Zejména když přijdou slunné dny, máte možnost dobít energii a trochu se vyškrábat z toho zimního splínu. Pouhých deset minut strávených venku na sluníčku může výrazně zlepšit vaši náladu a zmírnit příznaky SAD.

Dejte šanci indoorovým sportům

Krátké dny a nízké teploty opravdu řadě aktivit nepřejí, nezbývá než se přesunout do vnitřních prostor. Zajděte do fitka, vyzkoušejte lekce jógy, běžte si zaplavat do bazénu. Možnosti, jak se v zimě hýbat, se určitou najdou. Stačí chtít!

Hlídejte si jídelníček

Čerstvé ovoce a zelenina by ve vašem jídelníčku neměly chybět ani nyní. Skvělé jsou teplé snídaně – ideálně nějaké obilné kaše, které můžete snadno doplnit právě ovocem. Dodají energii a prohřejí hned na začátku náročného dne. A když si večer tu misku zeleninového salátu sníte v teplé vaně, sami uvidíte, že to taky půjde.

Pozor na alkohol

Vaječný koňak, svařené víno, punč… osvědčené zahřívací prostředky, které tak skvěle navozují vánoční či obecně zimní atmosféru. Současně jsou to ale taky kalorické bomby. A s tím je třeba počítat. Vezměte si do termosky horký punč, vyrazte na svižnou procházku a po pár kilometrech se můžete odměnit. Nikde není psáno, že se svých oblíbených zimních radovánek musíte vzdávat, jen je třeba přizpůsobit celkový denní režim.

Zdroje: