Zeptejte se deseti či deseti tisíc sportovců a rozdělíte je tak do dvou táborů, jež oba budou rozumně argumentovat a se vší dostupnou logikou obhajovat „svoji“ pravdu. Ta totiž závisí především na tom, co je cílem jejich cvičení.

Do následující tabulky jsme jednoduše shrnuli základní cíle a od toho se odvíjející pořadí kardio a posilovacího tréninku.

CÍL POŘADÍ TRÉNINKŮ
hubnutí posilování, kardio
budování síly posilování, kardio
vytrvalost kardio, posilování
kondice začněte tím, co máte méně rádi.

Současně platí, že pokud máte posilovat svaly horní poloviny těla, je lepší kardio tréninkem začínat. Zatímco, pokud posilujete svalstvo dolní poloviny těla, zařazujte kardio až po posilování.

Komu nestačí stručné konstatování, pro toho jsme jednotlivé případy ještě trochu více rozvedli.

Když chcete zhubnout, začněte posilováním a pak teprve přidejte kardio.

Proč? Jednoduše proto, že během prvních 15 minut takového kardio tréninku spálíte více tukových rezerv, než kdybyste kardiem začínali a pak teprve přidali posilovací cviky.

Pro budování síly je lepší nejprve posilovat a potom zařadit kardio.

Proč? Důvod se sám nabízí – posilovací trénink zaměřený na nárůst síly je náročný v mnoha směrech, vyžaduje více koncentrace i důrazu kladeného na techniku, což vás ochrání před zraněním. A vzhledem k tomu, že právě síla je vaší prioritou, bude hrát kardio druhé housle – a to doslova.

Vytrvalost fandí kardio a odsouvá posilování na druhou příčku.

Proč? Ze stejného důvodu, proč je tomu při budování síly obráceně. Nyní je vaším hlavním cílem zlepšit vytrvalost a tu budujete především pomocí kardio aktivit. Těm tedy dáte v rámci tréninkového programu přednost. Kdyby tomu bylo naopak, svaly byste posilováním příliš vyčerpali, a to by vám zabránilo v podání optimálního vytrvalostního výkonu.

Kdo chce být prostě ve formě, cítit se dobře a skvěle vypadat, může trénovat dle nálady.

Proč? Protože pak s největší pravděpodobností bude pořadí tréninků střídat, což mu pomůže zapracovat na svojí kondici ve všech směrech. Cvičení ho navíc bude bavit, nedá šanci nudě, aby narušila jeho motivaci, a na takových základech se pak dají postavit vynikající výsledky.

Zdroje: