Odpočinek je nedílnou a zcela neoddiskutovatelnou součástí jakékoli činnosti vyžadující úsilí a disciplínu. Po vyčerpávajícím tréninku potřebujete odpočívat stejně jako si musíte dát pauzu, když dlouho sedíte za volantem. Dietní jídelníček klade na člověka značné fyzické i psychické nároky. Pokud ho máte nějakou dobu dodržovat, nabízí se otázka, zda je vhodné tak činit bez jakékoli přestávky.

A každý rozumný nutriční specialista vám řekne, že předem plánovaná pauza je zcela na místě. Když nic jiného, eliminuje riziko, že dietu porušíte náhle – obvykle vlivem nějakého emociálního vypětí. To už pak nejde o žádnou dietní dovolenou, ale o klasické selhání, na které ve většině případů navazuje vlna výčitek svědomí, nezřídka kdy také rozhodnutí jakékoli další snažení vzdát, protože „už to stejně nemá cenu“. A to už jste na prahu nenáviděného jo-jo efektu. Takže…

DIETNÍ DOVOLENÁ JE ZCELA POVOLENÁ

A záleží jen na vás, jak ji pojmete. Někdo potřebuje pauzu delší, ideálně po relativně dlouhém období na dietě. Takový člověk si pak po – řekněme – dvou měsících strávených s dietou vezme na týden či dva volno, aby se posléze v přesně stanoveném čase k dietě vrátil.

Pro jiného je dlouhá dieta psychicky náročná, pokušení, že ji poruší, velké a riziko selhání tím pádem extrémní. V takových případech se skvěle hodí krátkodobá dietní přestávka – ať už v rámci jedné porce nebo třeba jednoho dne. Opět platí, že je třeba stanovit předem jasný plán a toho se držet.

Disciplína je základem úspěchu. Dietu můžete porušovat – ale řízeni rozumem, ne emocemi.

CO VÁM TO PŘINESE?

Psychickou pohodu – na dietách (zvlášť těch drastických, které vám ovšem vůbec nedoporučujeme) bývá velmi stresující myšlenka, že si některé oblíbené potraviny podle dietního rozpisu nemůžete dopřát nikdy. Už samotné toto slovo dokáže rozezvučet struny deprivace. Co když ale budete vědět, že si každý pátek večer můžete dát pizzu, nebo že když vydržíte s dietou měsíc, máte před sebou dva dny dietního volna? Takové vyhlídky spolehlivě zaplaší spoustu nepříjemných psychických stavů.

Stimulaci spalování tuků – řada diet vede při dlouhodobém striktním režimu ke zpomalení metabolismu a tím pádem ke stagnaci v dosahování vytčených výsledků. Krátkodobé, plánované přerušení diety dokáže metabolické děje výborně nastartovat. A vůbec se nebojte váhového přírůstku. Mějte na paměti, že kila navíc jste nenabrali přes noc, je to důsledek dlouhodobého nevhodného životního stylu. A jestli se vám trpělivým snažením podařilo část z nich shodit, nenaskočí zpátky po jedné porci smaženého sýru s tatarkou.

Motivaci – příliv energie a dobré nálady, což jsou bezpochyby stavy provázející dietní dovolenou, logicky posílí vaši motivaci pro další snažení. Užijte si každé sousto nedietního jídla a pak se spořádaně v předem stanovenou dobu vraťte k původnímu jídelníčku. To vše na vlně nadšení a chuti do další tvrdé práce.

ČEMU SE VYHNETE?

Selhání a jo-jo efektu – nejhorší možný dietní scénář na posledních stránkách vygraduje a hlavní hrdinka vystavená nejenom tvrdé dietě, ale také komplikacím v práci a problémům v partnerském životě, zhltne tabulku čokolády a půl balení zmrzliny. Usíná zmítaná výčitkami svědomí a budí se s rezignovaným pocitem, že teď už je úplně jedno, jestli si dá k snídani ovesné vločky nebo tři koblihy. Riziko, že k něčemu takovému dojde, když si bude brát pravidelně dietní dovolenou, je samozřejmě výrazně nižší.

Nekontrolovanému přejídání – zatímco dietní dovolená je věc řízená rozumem, dietnímu selhání vládnou emoce a ty poskytují nezměrný prostor i tzv. nekontrolovanému (záchvatovitému) přejídání. K němu jsou náchylní zejména lidé, kteří využívají jídlo k tomu, aby se vypořádali se stresem, úzkostí a jinými nepříjemnými stavy. Díky dietní dovolené se snižuje míra stresu i riziko úzkostných stavů pramenících z dlouhodobé diety, nehrozí tedy tolik, že vypleníte ledničku neschopni jakékoli sebekontroly.

PLÁNOVANÁ PAUZA NENÍ TOTÉŽ CO SELHÁNÍ

Na jednu stranu možná všeobecně jasná skutečnost, ale přesto si toto téma dovolíme trochu rozvést. Psychika, jak známo, totiž dokáže i v té fyzické oblasti neuvěřitelné věci. Hodně tedy záleží na tom, jak porušení diety vnímáte. Vědci se tomuto tématu věnovali v rámci jedné studie, která přinesla jasné poznatky. Lidé, kteří si čokoládový dort v hlavě spojili s příjemným zážitkem (oslavou atd.), dosáhli v hubnutí lepších výsledků než ti, pro které byl dort synonymem pocitů viny.

Dopřejte si tedy pravidelně pauzu od diety, zamávejte kalorickému deficitu a vychutnejte si jídlo, které by v dietním menu nikdy neprošlo cenzurou. Udělejte to s radostí, abyste následně plni optimismu pokračovali v režimu, jehož cílem je pevné zdraví, optimální váha a dobrá kondice.

Zdroje:

  • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0195666313004698
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25186250/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25169880/